Що таке трегалоза?

5/5 - (1 vote)

Трегалоза – це природний вуглевод (дисахарид), який зустрічається в складі організмів деяких тварин і рослин. Завдяки своїм численним корисним для здоров’я властивостям, трегалоза використовується в деяких галузях, у тому числі в офтальмології. Молекула трегалози, відома своїми захисними, змащувальними та зволожуючими властивостями, є природним дисахаридом з властивістю  стабілізувати та захищати мембрани, запобігати денатурації білків та руйнуванню ліпідів. У цій статті Ви дізнаєтесь все, що варто знати про трегалозу, її визначення, властивості та застосування.

 

Що ж таке трегалоза? 

Трегалоза – це природний цукор, присутній у багатьох живих організмах, таких як рослини, гриби, бактерії та безхребетні тварини. Трегалоза складається з двох пов’язаних між собою молекул глюкози. У науковій термінології це називається дисахаридом. Трегалоза виробляється деякими організмами для боротьби зі стресовими ситуаціями або екстремальними умовами, такими як надзвичайні спека, холод, окислення або зневоднення. Зберігає клітинну цілісність організмів. Завдяки своїм винятковим властивостям трегалоза має безліч переваг для здоров’я.

 

Приклад природньої трегалози: троянда Ієрихону

Троянда Ієрихону, також відома як «рослина, що воскресає» є прекрасним прикладом рослини з відновлювальними та корисними властивостями трегалози. Присутність трегалози наділяє цю рослину здатністю витримувати тривалі періоди зневоднення, які можуть тривати кілька років, і після яких вона може дуже швидко відновлюватися. Ієрихонська троянда може витримати майже повне висихання без будь-яких пошкоджень, оскільки трегалоза, що міститься в ній, тимчасово призупиняє всю життєдіяльність рослини. Трегалоза є дуже цінним природним біозахисним засобом (біопротектором), що може підтримувати життя в певних організмах.

 

 

Які властивості трегалози?

Властивості трегалози численні. Вона впливає на організми по-різному:

  • Трегалоза діє як регулятор, що контролює осмотичний тиск, регулюючи концентрацію солей в біологічних рідинах (кров, сеча тощо).
  • Також відомо, що трегалоза є стабілізатором білків, що запобігає їх денатурації та агрегації, викликаних стресовими ситуаціями в екстремальних умовах.
  • Трегалоза підтримує баланс фосфоліпідів, компонентів клітинної мембрани.
  • Вона виробляється під час процесу, відомого як ангідробіоз, завдяки чому виникає стан спокою, що дозволяє організму вижити під час екстремального зневоднення. Таким захисним механізмом користуються деякі живі організми, наприклад троянда Ієрихону (див. вище) або кактуси.
  • Трегалоза також володіє певними антиоксидантними властивостями.

З цієї причини трегалоза використовується в багатьох галузях, включаючи фармацевтичну, харчову та косметичну промисловість.

Ієрихонська троянда, яка відроджується завдяки трегалозі, – не єдиний організм, який отримує користь з її дивовижних можливостей. Тихоходки (також відомі як водяні ведмеді) – мікроскопічні тварини, які також виживають в екстремальних умовах завдяки трегалозі, що  замінює воду в їх клітинах.

 

Використання трегалози в офтальмології

Завдяки всім цим корисним властивостям наразі широко вивчається використання трегалози в офтальмології, що робить її важливою молекулою в цій галузі. Наприклад, вона використовується в замінниках сльози. Дійсно, затримка вологи пов’язана з цукрами (ди- та олігосахаридами) в метаболізмі рослин, дисахариди також відіграють істотну роль в фізіології поверхні ока (1).

 

Офтольмологічні властивості трегалози

Трегалоза відома своїми мастильними, зволожуючими та захисними властивостями. Вона здійснює захисний та стабілізуючий вплив на клітинні мембрани, запобігаючи денатурації білків та деградації ліпідів. Вона також відома своїми цілющими властивостями та антиоксидантною дією.

Дослідження in vitro довели, що клітини рогівки (зовнішньої оболонки ока), розміщені в висококонцентрованому середовищі (гіперосмотичне), були більш стійкими та життєздатними при обробці розчином трегалози (2).

Інші дослідження in vivo, проведені на тваринах з симптомами сухого ока, показали, що інстиляції  офтальмологічних продуктів, які містять трегалозу, зуміли відновити цілісність очної поверхні, а також зменшити запалення. Трегалоза також знижує виробництво вільних радикалів (молекул, шкідливих для здоров’я) (3) (4) (5). В результаті трегалоза захищає рогівку.

 

Історія трегалози

Офтальмологічні продукти, що містять трегалозу, вперше почали використовувати на початку 2000-х років. Мацуо та співавтори були першими, хто говорили про те, що розчини трегалози дають кращі результати, ніж навіть фізіологічна сироватка при лікуванні пацієнтів синдрому сухого ока помірної та важкої форм.

У разі синдрому сухого ока трегалоза зберігає нормальну слізну плівку в кількісному і якісному відношенні.

 

Як лікувати синдром сухого ока?

Теалоз® Дуо  – це очні краплі з трегалозою, що застосовуються у випадках лікування синдрому сухого ока від помірної до важкої форм включно. Компанія Théa об’єднує трегалозу з гіалуроновою кислотою (полісахаридом, що природно присутній в оці), таким чином, поєднуючи ефекти зволоження та змащення. Препарат не містить консервантів і фосфатів та може використовуватися носіями контактних лінз (безпосередньо на лінзу). Добова доза становить по одній краплі в кожне око до чотирьох – шести разів на добу (за потреби).

 

Література

  1. Action mechanism Théalose brochure.
  2. Matsuo T. Trehalose protects corneal epithelial cells from death by drying. The British Journal of Ophthalmology 2001; 5: 610-2.
  3. Cejkova J, Ardan T, Cejka C, et al. Favorable effects of trehalose on the development of UVB-mediated antioxidant/pro-oxidant imbalance in the corneal epithelium, proinflammatory cytokine and matrix metalloproteinase induction, and heat shock protein 70 expression. Graefes Arch Clinical Exp Ophthalmol 2011; 8: 1185-94.
  4. Li J, Roubeix C, Wang Y, et al. Therapeutic efficacy of trehalose eye drops for treatment of murine dry eye induced by an intelligently controlled environmental system. Molecular Vision 2012; 18: 317-29.
  5. Cejkova J, Cejka C, Luyckx J. Trehalose treatment accelerates the healing of UVB-irradiated corneas. Comparative immunohistochemical studies on corneal cryostat sections and corneal impression cytology. Histology and Histopathology 2012; 8: 1029-40.

Поделиться ссылкой: