Сухість очей у практиці сімейного лікаря

5/5 - (2 votes)

 

Синдром/Хвороба сухого ока (ССО/БСО) – поширена проблема, яку часто недооцінюють і не лікують належним чином, хоча це захворювання погіршує якість життя пацієнта через проблеми із зором та дискомфортом в очах.

Поширеність синдрому сухого ока варіюється від 5 до 50% серед різних груп населення.

 

Симптоми сухості очей

Прояви ССО включають відчуття піску в очах, свербіж, біль, подразнення, печіння, швидку стомлюваність, світлочутливість, часте моргання, сльозотечу, нечіткість зору та почервоніння очей.

Як виявити сухість очей на первинному рівні медичної допомоги/діагностика

Терапевти можуть діагностувати сухість очей за допомогою анкети, що застосовується у міжнародній практиці – Індекс захворювань поверхні ока (OSDI).

 

Основні підходи до виявлення причин ССО та їх усунення на первинному рівні медичної допомоги

Основні підходи для ефективного лікування ССО у практиці сімейного лікаря згідно з сучасними рекомендаціями включають(1):

Виявлення факторів повсякденного життя, що викликають сухість очей:

  • у навколишньому середовищі – сухість повітря у приміщенні, пари хімічних речовин, пил будь-якого походження на робочому місці та ін.
  • у професійній діяльності – зорова напруга (робота за екраном комп’ютера, керування автомобілем на великі відстані та ін.)
  • у повсякденному житті – стрес, безсоння, незбалансований раціон (харчування “на ходу”, прихильність деяким видам дієт з виключенням та обмеженням жирів) та ін.
  • в історії хвороби – приймання ліків, в інструкції до яких у списку побічних дій є сухість очей (антигістамінні, адреноблокатори, антидепресанти, ізотретиноїн)
  • в анамнезі життя пацієнта – захворювання, що призводять до зниження вироблення сльози, порушенню її якості (блефарити, аутоімунні захворювання із синдромом Шегрена(3), депресія, цукровий діабет, захворювання щитоподібної залози).

 

Підходи до лікування синдрому/хвороби сухого ока 

  1. Призначайте сльозозамінник(2); віддавайте перевагу краплям без консервантів. При цьому зверніть увагу пацієнта на таки важливі моменти:
  • сухість очей – стан хронічний, тому потрібен час, щоб чітко проявився ефект сльозозамінника
  • не можна використовувати воду чи фізіологічний розчин, щоб не погіршити якість слізної плівки та не посилити симптоми ССГ.
  1. Розгляньте можливість зниження дози або заміни/скасування ліків, які можуть спричинити сухість очей.
  2. Рекомендуйте підтримувати певну вологість повітря у приміщенні будь-яким доступним способом.
  3. Рекомендуйте збільшити споживання Омега – 3 незамінних жирних кислот.
  4. Скеруйте пацієнта до офтальмолога за необхідності додаткового обстеження та/або неефективності призначеного лікування.

 

Джерела:

  1. Tørre øyne – diagnostikk og behandling Sten Ræder, Per Klyve, Tor Paaske Utheim 
  2. Смартфон «наизнанку» Бездетко П.А. (с. 87-98) 
  3. Комплексное лечение синдрома сухого глаза у пациентов с синдромом Шегрена путем применения препарата бесконсервантных капель Зборовская А. В., Горянова И. С., Колесниченко В. В 

Поделиться ссылкой: