Дата публікації:

11.02.2022

Чи можна позбутися Синдрому Сухого Ока (ССО)?

Рейтинг

4.7/5 - (18 votes)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
4.7/5 - (18 votes)

Синдром Сухого Ока (ССО / ХСО) – це поширене захворювання, що виникає через недостатнє зволоження очної поверхні та супроводжується дискомфортом, подразненням і порушенням зору. Така проблема не з’являється в одну мить, вона виникає поступово. Найчастіше її пов’язують з віком, оскільки більша частина пацієнтів старші за 50 років. Однак відчуття сухості очей може з’явитися набагато раніше цього віку.

Для очної поверхні важливу роль відіграє зволоження, яке забезпечують слізні залози. Нестача слізної рідини, яка утворює захисну плівку, та погіршення її якості призводять до розвитку сухості.

Це проявляється:

  • відчуттям печіння та подразнення в очах;
  • нечіткістю зорової картинки;
  • підвищеною беспричинную сльозотечею;
  • швидкою втомлюваністю очей;
  • підвищеною чутливістю до світла;
  • дискомфортом при носінні контактних лінз;
  • відчуттям сухості;
  • почервонінням очей;
  • відчуттям стороннього тіла (ніби до ока потрапила піщинка).

Щоб уникнути розвитку захворювання та тримати все під контролем, не варто ігнорувати ці симптоми. Потрібно вчасно звертатися за допомогою до лікаря. В іншому випадку сухість очей може спровокувати розвиток запальних процесів і стати причиною серйозного пошкодження поверхні очей.

Чи можна вилікувати Синдром Сухого Ока?

Якщо враховувати, що Синдром / Хвороба Сухого Ока може бути спровокований різними причинами (дією факторів навколишнього середовища, загальними захворюваннями та хворобами очей, тривалими навантаженнями на зір тощо.), то лікування подібного стану буде залежати від тривалості перебігу ССО(ХСО), отриманих унаслідок цього пошкоджень очної поверхні та загального стану здоров’я.

Наприклад, якщо дискомфорт від сухості виникає після перебування на вулиці у вітряну, сонячну чи морозну погоду, через пересушене повітря у приміщенні, після застосування неякісних засобів для макіяжу, тривалого періоду роботи за комп’ютером, при зневодненні або незбалансованному харчуванні, то може бути достатньо надати можливість очам відпочити, регулярно пити воду, покращити оточуючі умови або переглянути свій спосіб життя. Нерідко рятує застосування зволожуючих крапель, корекція раціону харчування.

Зовсім інша справа – хронічні захворювання, вікові та гормональні порушення, прийом певних ліків. Якщо це призвело до сухості очей, то ССО може тривати роками. У таких випадках правильні та своєчасні дії допоможуть зменшити дискомфорт, зберегти працездатність і чіткість зору. Виконання рекомендацій лікаря може допомогти тримати ситуацію під контролем і не допустити розвитку ускладнень для очей.

Чим менше часу пройде після появи перших симптомів сухості очей, чим раніше людина звертається до лікаря, тим більше з’являється шансів на повне відновлення або стійку ремісію. І пам’ятайте, що самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я.

 

Чи можна назавжди позбутися Синдрому Сухого Ока?

Коли слізні залози не здатні виділяти необхідну кількість слізної рідини та/або погіршується якість сльози, з’являється відчуття сухості, очі починають швидко втомлюватися.

Захисним механізмом на якийсь час є мимовільне сльозовиділення, яке швидко виснажує слізні залози.

Досить часто така проблема виникає через дії звичних чинників – вони зустрічаються в нашому житті на кожному кроці:

  • Природні чинники (перебування на вулиці у вітряну, сонячну, морозну погоду);
  • Стан екології в місці проживання (вихлопні гази, пил);
  • Робота побутових приладів (кондиціонери, вентилятори, обігрівачі), через які знижується вологість повітря у приміщенні та швидше випаровується волога;
  • Усі види діяльності, які вимагають підвищеної уваги (внаслідок чого зменшується кількість моргань, випаровування слізної рідини збільшується, а зволоження погіршується) :

-тривала робота за комп’ютером;
-читання;
-рукоділля;
-керування автомобілем та ін .

Щоб виправити ситуацію, а дискомфорт більше не виникав, буває достатньо:

  • усунути або зменшити дію негативних чинників;
  • дати очам відпочити;
  • проводити очищення від забруднень, пилу, макіяжу (гігієну повік);
  • подбати про зволоження приміщення;
  • пити достатню кількість рідини;
  • використовувати офтальмологічні краплі без консервантів.

Якщо ж ознаки Синдрому Сухого Ока починають проявлятися повною мірою (зір стає розмитим, дискомфорт періодично повторюється), необхідно звертатися до лікаря для встановлення діагнозу та лікування, щоб не допустити розвитку ускладнень (виснаження слізних залоз, зміни поверхні ока та рогівки).

Прояви ССО можуть не давати спокою та потребувати особливого підходу при:

  • Хронічних захворюваннях очей (блефаритах, дисфункції мейбомієвих залоз, катаракті, глаукомі та ін.);
  • Загальносоматичних захворюваннях (проблемах зі щитоподібною залозою, цукровому діабеті, аутоімунних хворобах та ін.);
  • Побічній дії деяких ліків (протиалергічних, антидепресантах, контрацептивах, тощо.);
  • Алергічних реакціях на поверхні очей;
  • Стани після офтальмологічних операцій;
  • Вікових і гормональних змінах в організмі;
  • Використанні контактних лінз.

Після обстеження лікар може рекомендувати регулярну гігієну повік і одночасне застосовування кількох методів лікування для захисту очної поверхні, поліпшення продукування та якості сльози. При наявності показань може бути застосоване хірургічне лікування.

Виявлення сухості очей на ранній стадії є важливим фактором для збереження здоров’я зору. Процес лікування ССО досить ефективний, якщо пацієнт своєчасно звертається до лікаря та сумлінно дотримується всіх рекомендації.

 

Діагностика Синдрому Сухого Ока

Існують прості тести для самостійної діагностики Синдрому Сухого Ока, які допомагають розібратися в проблемою, наприклад,

  1. https://thealozduo.com.ua/ua/test/
  2. https://thealozduo.com.ua/ua/stati/test-na-vozmozhnoe-nalichie-sindroma-suhogo-glaza

При цьому важливо пам’ятати, що самостійне встановлення діагнозу та самолікування можуть нашкодити здоров’ю. Оскільки існує безліч причин для появи та розвитку зорового дискомфорту, при його виникненні необхідно вчасно звертатися до офтальмолога. Лікар може порекомендувати як спеціальні офтальмологічні методи обстеження, так і консультацію суміжних спеціалістів для з’ясування причин і призначення оптимальних способів лікування.

 

Як знизити зоровий дискомфорт до мінімуму?

Профілактика ССО проста та досить ефективна.

Важливо:

  • якщо ваша робота вимагає підвищеної уваги, необхідно регулярно давати відпочинок своїм очам;
  • не допускати розвитку зорового дискомфорту та закрапувати зволожуючі краплі для очей без консервантів;
  • регулярно проводити гігієну повік; уникати спрямованих на очі потоків повітря; пити достатню кількість води (1,5 – 2 літри на день);
  • звернути увагу на харчування (продукти з великою кількістю Омега-3 поліненасичених жирних кислот покращують роботу слізних залоз – жирна морська риба, насіння льону, лляне масло, горіхи та ін.);
  • якщо зазначені заходи не приносять результату, то звертатися до лікаря.

 

Висновки

  1. Синдром Сухого Ока має поступовий розвиток, тому важливо помітити його початкові прояви.
  2. Факторів, які його викликають – безліч. Перші – це параметри зовнішнього середовища (погодні умови, мікроклімат у приміщенні), другі – пов’язані із зоровим навантаженням, що вимагає підвищеної уваги, треті – можуть бути проявом хронічних захворювань. Тому, коли з’являються скарги на зір, необхідно вчасно звертатися до лікаря.
  3. Розвиток Синдрому Сухого Ока можна попередити простими способами. У певних випадках лікування цього стану може проводитися тільки під наглядом лікаря та включати кілька методів, у т.р. хірургічний.

 

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

Якщо своєчасно вживаються заходи (дотримання режиму зорових навантажень, створення комфортних умов для очей у приміщенні, застосування сльозозамінників без консервантів, гігієна повік) від дискомфорту сухості очей можна позбутися. При довготривалому ССО, наявності хронічних загальних та офтальмологічних захворювань, деяких гормональних і вікових змінах метою лікування може бути запобігти ускладнень і знизити кількість рецидивів.

У більшості випадках хороший ефект дають консервативні методи лікування, які можуть проводитися як у медичному закладі, так і самостійно пацієнтом за призначенням лікаря. Зазвичай це закрапування сльозозамінника без консервантів, гігієна повік у 3 етапи (очищення, прогрівання, масаж), усунення чинників, які викликали ССО. Можливе (тільки за призначенням лікаря) використання інших видів офтальмологічних крапель, дія яких спрямована на нормалізацію стану очної поверхні. У певних важких випадках застосовуються хірургічні методи: закриття носослізного каналу, щоб сльоза максимально довго утримуватися на поверхні ока; виправлення дефектів рогівки та рубців, які є важкими ускладненнями Хвороби / Синдрому Сухого Ока.

Для зволоження очної поверхні застосовуються замінники сльози - офтальмологічні розчини без консервантів. Природним компонентом слізної плівки є гіалуронова кислота - полімер, 1 молекула якого здатна утримувати навколо себе величезну кількість молекул води. Гіалуронова кислота (гіалуронат натрію), як один із компонентів офтальмологічного засобу Теалоз® Дуо, діє як зволожувач і змащувач. Ще однією діючою речовиною цих крапель є трегалоза - молекула з унікальною властивістю створювати захист від сухості для клітин і продовжувати термін дії гіалуронової кислоти. Сила двох молекул - гіалуронової кислоти та трегалози у складі офтальмологічних крапель Теалоз® Дуо швидко надають комфорт очам. Флакон простий і зручний у застосуванні, не містить консервантів. А ще цей замінник сльози можна використовувати, не знімаючи лінзи.

[У деяких випадках (при важкій супутній патології очей, цукровому діабеті, аутоімунних захворюваннях) можливі ускладнення для рогівки - рубці, плями помутніння - які значно погіршують зір. Для ефективного лікування та запобігання таких ускладнень при будь-яких скаргах на зір звертайтеся до лікаря - самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я.

Оцініть користь статті:

4.7/5 - (18 votes)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.