Контактні лінзи є зручною альтернативою окулярам та використовуються мільйонами людей по всьому світу. На відміну від окулярів, цей спосіб корекції дозволяє, не обмежуючи огляд, вести активний спосіб життя, займатися спортом, не відчувати незручностей у дощову погоду.
Однак, попри всі переваги, у певних випадках виникають проблеми, коли болять очі після контактних лінз. У цій статті ми розглянемо причини такого болю та виділимо важливі правила для запобігання цій проблемі.
Але перш ніж з нею боротися, важливо зрозуміти, звідки вона взялася. Тому розберімось, чому після носіння лінз очі часто болять.
Підвищена чутливість при носінні контактних лінз
Цей засіб корекції встановлюється безпосередньо на рогівку, яка не тільки відіграє ключову роль у процесі зору, а ще є однією з найчутливіших частин людського тіла. Ця підвищена чутливість обумовлена наявністю великої кількості нервових закінчень рогівкового нерва, які реагують на навіть незначні, здавалося б, подразники – порошинку, вітерець, яскраве світло, викликаючи відчуття дискомфорту або болю в оці при носінні контактних лінз.
Фактично, такий біль є захисною реакцією організму, яка змушує негайно вжити заходів – замружитися на яскравому сонці, змити порошинку сльозою, промити очі, зняти лінзу та ін.
Причини болю в очах після контактних лінз
Найбільш часті причини – механічні фактори та зовнішні подразники, а саме:
- Сторонні частинки: пил або бруд викликають свербіж та відчуття, що печуть очі у лінзах.
- Неправильний підбір: невідповідний розмір або кривина можуть натирати око.
- Сухість очей: тривале використання лінз може вплинути на слізну плівку, поділяючи її на два шари. Це призводить до швидкого випаровування сліз та почуття сухості.
- Алергія: відомо, що деякі люди чутливі до матеріалів лінз або до розчинів для їх зберігання та догляду.
Крім наведених факторів, біль може бути пов’язані з різними захворюваннями або аномаліями, наприклад:
- Кератит – запалення рогівки, яке може бути спричинене бактеріями, вірусами та ін. збудниками.
Носіння контактних лінз протягом тривалого часу без перерви може збільшити ризик розвитку такого кератиту.
- Кон’юнктивіт («рожеве око») – запалення слизової оболонки, що покриває внутрішню поверхню повіки та білок ока.
- Сухість очей – у певних випадках залози виробляють сліз менше чи гіршої якості, і використання контактних лінз може посилити ці проблеми(1).
- Астигматизм – стан, при якому рогівка чи кришталик мають викривлену форму; і якщо лінзи не підходять або не коригують астигматизм належним чином, це може викликати болісні відчуття(2).
Якщо ви відчуваєте дискомфорт, біль, відчуття, що печуть очі у лінзах, необхідно звернутися до офтальмолога. Можливо, знадобиться зробити спеціальний підбір, або варто вибрати інший метод корекції зору.
Що робити, якщо болять очі від лінз
Незалежно від причини, болісні відчуття – це серйозний сигнал негаразду, і тому важливо вжити заходів:
- За перших ознак дискомфорту або болю зніміть контактні лінзи – очам необхідно надати відпочинок.
- Перевірте їх на пошкодження – навіть маленька тріщина або зачіпка здатні викликати подразнення очей.
- Оцініть стан розчину – важливо регулярно міняти розчин у контейнері для догляду. Розчини можуть викликати алергічні реакції, тому, можливо, варто змінити марку.
- Використовуйте сльозозамінник без консервантів, щоб зволожити очі та зменшити дискомфорт; перед використанням обов’язково ознайомтеся з інструкцією.
Важливо: при болю в очах від контактних лінз не можна ігнорувати це відчуття. Відповідь на питання “що робити в таких випадках?” – це, в першу чергу, дати очам відпочити, а потім, за необхідності, проконсультуватися з лікарем.
Профілактика болю в очах після носіння контактних лінз
Профілактика складається з низки простих дій:
- Правильний догляд: важливо ретельно очищати та зберігати цей засіб корекції у спеціальних розчинах, дотримуючись рекомендацій виробника.
- Дотримання режиму носіння, щоб не викликати подразнення та стомлення очей. Варто давати очам відпочинок, роблячи перерви у носінні.
- Зволоження очної поверхні сльозозамінником без консервантів при появі сухості та дискомфорту: застосовуйте краплі відповідно до інструкції
- Консультація офтальмолога: якщо біль в очах від лінз виникає регулярно, можливо варто розглянути інший тип, або повернутися до окулярів.
Висновки
- Ретельний вибір та правильне використання методу корекції зору забезпечують зоровий комфорт та дозволяє уникнути болю.
- Біль в очах – сигнал про те, що щось йде не так, тому не варто ігнорувати цей симптом. Необхідно проконсультуватися з офтальмологом, якщо після зняття лінз це відчуття не зменшується і не минає.
- При ознаках дискомфорту слід дати очам відпочинок, знявши лінзи, переконатися у правильному догляді, закапати зволожувальні краплі без консервантів.
Редакційна політика
Джерела
Питання-відповідь
Відповідь: Щоб уникнути такого неприємного відчуття в очах, слід суворо дотримуватись рекомендацій щодо їх використання. Якщо у вас кольорові лінзи, носите їх не більше як 5 годин поспіль; для денних лінз рекомендований час носіння - до 8 годин, і не забудьте зняти їх перед сном. Очищуйте їх згідно з рекомендаціями виробника та забезпечуйте перебування в розчині щонайменше 6 годин щодня. Якщо після використання лінз у вас часто болять очі, варто тимчасово перейти на окуляри та проконсультуватися з лікарем.
Відповідь: Це відчуття може бути викликане потраплянням забруднень між лінзою та рогівкою (мікрочастинок з повітря, бактерій, косметики та ін.), малопомітними механічними пошкодженнями, розривами та іншими дефектами, сухістю ока, подразненням рогівки через алергію, кон'юнктивіт та ін. неправильним підбором лінз тощо.