Користувачі контактних лінз можуть зіткнутися з проблемою почервоніння очей. Червоні очі від лінз можуть бути як короткочасною проблемою без загрози здоров’ю очей, так і сигналізувати про серйозні порушення, такі як інфекція, запалення, алергія.
При появі дискомфорту та почервоніння необхідно відразу вжити заходів, щоб не допустити розвитку ускладнень. А знання причин, чому від контактних лінз червоніють очі, допомагає усунути та попередити цей неприємний симптом у майбутньому.
Докладніше читайте далі.
Причини почервоніння очей після контактних лінз
Склера, біла захисна оболонка ока, містить багато дрібних кровоносних судин. Ці судини можуть розширюватися під впливом певних чинників, як пов’язаних, так і не пов’язаних із контактними лінзами, що робить очі червоними.
Причини почервоніння пов’язані з контактними лінзами
- Адаптаційний період.
Почервоніння на самому початку періоду носіння лінз або зміни їх типу може бути пов’язане з адаптацією очей до нових умов. Цей період може супроводжуватися дискомфортом, подразненням, відчуттям стороннього тіла, але ці симптоми повинні поступово зменшуватися. Зазвичай цей процес займає від 3 до 7 днів. Якщо почервоніння та дискомфорт зберігаються або посилюються, необхідно звернутися до офтальмолога.
- Перевищення рекомендованого часу носіння.
Тривале носіння лінз, особливо якщо вони не призначені для цього, стає причиною недостатнього надходження кисню до рогівки та призводить до гіпоксії й почервоніння очей.
- Недотримання правил догляду за лінзами.
Неправильний догляд, використання невідповідних розчинів, нерегулярне очищення або заміна лінз можуть призвести до накопичення білкових відкладень і мікроорганізмів, які викликають подразнення та запалення.
- Неправильний підбір лінз.
Невідповідні за розміром або формою лінзи можуть викликати механічне подразнення рогівки та кон’юнктиви.
- Необережне встановлення.
Навіть порошинка, що потрапила між лінзою і рогівкою, стає причиною мікротравми. Тому при установленні лінз необхідно бути особливо уважними.
Причини почервоніння очей не пов’язані з контактними лінзами
- Нестача сну.
Якщо спати менше ніж 7 годин на добу, очі не встигають повноцінно відпочити та відновитися, що призводить до втоми та почервоніння.
- Зорові навантаження.
Тривала робота за комп’ютерним екраном, використання гаджетів, читання, керування автомобілем на великі відстані викликають напруження очних м’язів, втому та інші неприємні симптоми.
Стрес.
Стресові реакції збільшують кровотік у дрібних судинах, викликаючи їх розширення та почервоніння склери.
- Травми.
Механічні та хімічні пошкодження можуть бути спричинені ударом, випадковим потраплянням під повіки сторонніх частинок, парів хімічних речовин тощо.
- Інфекції.
Інфекційні захворювання поверхні ока викликають різні мікроорганізми – бактерії, віруси, гриби; такі стани потребують медичного втручання для діагностики та лікування.(3)
- Алергічні реакції.
Алергени – пилок, пил, косметичні засоби часто викликають алергічне запалення поверхні ока. Це призводить до розширення судин, почервоніння очей, і зазвичай супроводжується свербінням, сльозотечею, набряком та алергічним ринітом.
- Синдром сухого ока.
Недостатнє зволоження поверхні ока через зменшення вироблення сльози та/або її швидке випаровування викликає подразнення та запалення. Синдром сухого ока може бути наслідком тривалої роботи за екраном комп’ютера і використання смартфона, вікових змін з дисфункцією мейбомієвих залоз, гормональних порушень, побічної дії певних лікарських засобів, перебування в приміщенні з кондиціонером та опаленням тощо.
При почервонінні очей у кожної людини наявні власні комбінації цих факторів та, як наслідок, різні зміни на поверхні ока.
Що робити якщо червоні очі від лінз
- Зніміть лінзи, дайте очам відпочити.
- Старанно видаліть забруднення з повік, не спричиняючи додаткового подразнення почервонілим очам. Детальніше про гігієну повік читайте тут.
- Закапайте зволожувальні краплі, сумісні з контактними лінзами, щоб усунути дискомфорт, подразнення, втому та почервоніння.
Якщо, попри прийняті заходи, почервоніння не проходить та посилюється найближчими днями, якщо з’явилися фотофобія, відчуття стороннього тіла, біль, обов’язково зверніться до лікаря.
Профілактика почервоніння очей від лінз
- Регулярно відвідуйте офтальмолога, щоб вчасно виявляти та лікувати захворювання очей
- Дотримуйтесь правил догляду: ретельно очищайте та дезінфікуйте лінзи, при цьому використовуйте лише рекомендовані розчини
- Слідкуйте за тривалістю носіння: не перевищуйте рекомендований час носіння лінз, особливо якщо вони не призначені для тривалого використання
- Переконайтеся, що лінзи підходять вам за розміром та формою, оскільки невідповідні лінзи можуть спричинити механічне подразнення та почервоніння очей.
Важливо, крім того, робити регулярні перерви під час роботи за комп’ютером,(2) дивлячись кожні 20 хвилин у далечінь на відстань 20 метрів протягом 20 секунд (правило 20-20-20), спати не менш ніж 7 годин на добу, зволожувати повітря в приміщенні будь-яким підхожим вам способом, контролювати рівень стресу, практикуючи методи релаксації, користуватися захисними окулярами при роботі, що має ризик пошкодження очей.
Важливо:
При появі скарг на зір звертайтеся до лікаря! Пам’ятайте, що самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
Теалоз Дуо для носіїв контактних лінз
Теалоз Дуо — офтальмологічні краплі, сльозозамінник, що містять 2 основні дієві речовини – трегалозу 3% і гіалуронову кислоту (натрію гіалуронат) 0.15%.
Засіб призначений для захисту, зволоження і змащення поверхні очей, полегшення симптомів середнього і важкого ступенів при синдромі сухого ока, а також для покращення стану очної поверхні.
Як діє ТЕАЛОЗ® ДУО?
Трегалоза стабілізує клітинні мембрани та захищає їх від пошкоджень.
Має антиоксидантні властивості, нейтралізуючи вільні радикали.
Гіалуронова кислота змащує очну поверхню, зменшуючи тертя між лінзою та повікою. Має потужні зволожувальні властивості.
Ці компоненти допомагають зменшити та усунути дискомфорт і почервоніння, викликані сухістю і мікротравмами.
Теалоз Дуо не містить консервантів і добре переноситься користувачами, що чутливі до них. Краплі можна застосовувати під час носіння, перед одяганням та після зняття лінз.
Важливо: gеред застосуванням ознайомтеся з інструкцією до засобу. Ви повинні звернутися до лікаря, якщо ваші симптоми погіршуються або не покращуються.
Висновки
- Почервоніння очей при носінні контактних лінз — це поширена проблема, якій можна запобігти, дотримуючись простих правил догляду, експлуатації та рекомендованої тривалості носіння лінз.
- Фактори, не пов’язані з лінзами, посилюють почервоніння та синдром сухого ока у користувачів контактних лінз. Це — нестача сну, стрес, надмірні зорові навантаження, травми, тривале перебування в приміщеннях з кондиціонерами та опалювальними приладами, синдром сухого ока тощо.
- При перших ознаках почервоніння для полегшення симптомів необхідно зняти лінзи, дати очам відпочити, закапати зволожувальні краплі без консервантів, сумісні в контактними лінзами.
- Зверніться до офтальмолога, якщо почервоніння не проходить або супроводжується іншими симптомами (болем, фотофобією, погіршенням зору).
Редакційна політика
Джерела
Питання-відповідь
Носіння контактних лінз при почервонінні не рекомендується, оскільки лінзи є стороннім тілом для очей, що підсилює подразнення та сухість поверхні ока. У таких випадках краще тимчасово перейти на окуляри, щоб дати очам можливість відновитися.
Час відновлення залежить від конкретної причини почервоніння очей та правильності вжитих заходів. Дотримання рекомендацій щодо тривалості носіння, терміну заміни, догляду за контактними лінзами та регулярні візити до лікаря дозволяють запобігти подібним проблемам у майбутньому.