В період епідемії респіраторних захворювань рекомендується носити маски для обличчя, щоб захистити себе і запобігти поширенню вірусу на оточуючих.
Збудники таких захворювань можуть проникати в організм ще й через слизові оболонки очей, тому є рекомендації застосовувати захисні окуляри.
При цьому добре відомо, що така комбінація доставляє великі незручності: окуляри швидко запотівають, їх доводиться часто знімати й витирати.
За цією незручністю ховаються інші, менш явні проблеми для очей – подразнення, запалення очної поверхні й збільшення ризику розвитку синдрому Сухого Ока (ССО, Хвороби Сухого Ока).
Чому Синдром Сухого Ока, подразнення і запалення поверхні ока можуть бути побічними ефектами застосування маски для обличчя
Короткочасне застосування маски для обличчя не приносить особливого дискомфорту для очей – йдеться про носіння протягом декількох годин поспіль.
Побічні ефекти для очей маски для обличчя пов’язані з потоком з легень “відпрацьованого” повітря, який спрямований вгору.
При носінні маски, роблячи належні нам пару десятків видихів за хвилину, ми за годину обдуваємо наші очі зайві 1200 разів. Цей потік повітря сприяє підвищеному випаровуванню сльози і відповідно розвитку ССО. У тих, хто носить окуляри, ще й затуманюються лінзи.
Як проявляється Синдром Сухого Ока, пов’язаний з носінням маски для обличчя
Якщо у вас:
- підвищена чутливість до світла;
- є відчуття піску в оці;
- погіршилась чіткість зору;
- очі швидко втомлюються і навіть болять.
Ви можете припустити, що у Вас Синдром Сухого Ока.
Синдром Сухого Ока, пов’язаний з носінням маски, не має якихось особливих, спеціальних ознак. Але, оскільки може виникнути у тих людей, які раніше не були знайомі з його проявами, помилково може бути прийнятий за алергічну реакцію або інфекцію.
Передумовами до розвитку сухості очей, крім розглянутого тут побічного ефекту носіння маски, є будь-яке тривале зорове навантаження:
- робота за моніторами комп’ютерних пристроїв;
- перегляд телепередач;
- читання;
- керування автомобілем в темний час доби та в сутінках.
Сухе повітря в кондиціонованих або в приміщеннях, що опалюються, спекотна, морозна і вітряна погода теж провокують розвиток сухості поверхні очей.
Відомо, що деякі хронічні захворювання, або гормональниі зміни, застосування деяких лікарських препаратів, носіння контактних лінз і ін. чинники також сприяють розвитку ССД.
При тривалому носінні маски у людей, що і раніше мали прояви сухості та подразнення очей, дані скарги можуть значно збільшуватись. Через це виникає потреба у більш частому використанні сльозозамінників.
Що робити, щоб захистити очі від сухості в період епідемії респіраторних захворювань
- завжди ретельно мийте руки, особливо коли ви збираєтеся зняти / надіти маску;
- намагайтеся не доторкатися до очей або обличчя, якщо виникає потреба потерти очі – застосовуйте спеціальні стерильні серветки для гігієни повік;
- застосовуйте краплі для зволоження очей без консервантів;
- якщо ваша діяльність проходить серед людей, носіть захисні окуляри;
- не забувайте пити достатню кількість води, намагайтеся не допускати виникнення почуття спраги;
- якщо є можливість, намагайтеся не проводити в масці весь робочий день, робіть перерви.
У разі, якщо прояви ССО все ж продовжують турбувати, зверніться до офтальмолога. Пам’ятайте – самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров’я!
Побічний ефект маски у носіїв контактних лінз
При носінні контактних лінз нерідко проявляється дискомфорт, пов’язаний з сухістю очей. Носіння маски може посилювати прояви сухості й бути додатковим фактором розвитку Синдрому Сухого Ока. Тому регулярно застосовуйте зволожуючі краплі для очей, робіть перерви при користуванні контактними лінзами.
Питання-відповідь
Коли ми дихаємо та розмовляємо в масці, потік повітря, що видихається, має температуру, вищу за навколишнє середовище, і спрямований вгору. При контакті з холодною поверхнею лінз окулярів цей потік призводить до їх запітніння. Є пара ефективних прийомів проти запотівання окулярів. Ці прийоми будуть більш-менш ефективними в залежності від типу і стану лінз окулярів:
- Оскільки маска для обличчя має захисну функцію, необхідно, щоб вона прилягала максимально щільно по всьому своєму контуру. В результаті зменшиться вихід повітря вгору, у напрямку до очей.
- Відсуньте окуляри трохи подалі від обличчя. В результаті у них не буде прямого контакту з вихідним отвором маски, і це значно зменшить запотівання.
Краплі для зволоження очей без консервантів, зазвичай, добре переносяться. Наприклад, Теалоз® Дуо можна застосувати за потребою дорослим і дітям, жінкам в період вагітності або годування груддю, від 1 до 6 крапель на добу. Полегшення відчувається миттєво після закрапування.