Про Синдром Сухого Ока не знали наші бабусі й дідусі, хоча могли скаржитись, що “очі сухі”.
Дійсно, донедавна терміни “Синдром Сухого Ока (ССО), Ксерофтальмія, Сухе око, Сухий кератокон’юнктивіт, Хвороба Сухого Ока” були відомі лише фахівцям.
Не аби яке поширення термін “Синдром Сухого Ока (Хвороба сухого ока)” набув вже у наш час, завдяки активному використанню комп’ютерів та інших гаджетів.
Що таке синдром сухого ока?
Синдром Сухого Ока (ССО) – це стан, при якому не тільки “недостатньо сльози”.
Це – комплекс змін, що відбуваються на поверхні ока, рогівки та кон’юнктиви внаслідок недостатнього вироблення сліз слізними залозами або при занадто швидкому їх випаруванні.
ССО має чимало проявів, зокрема може впливати на гостроту та чіткість зору.
Ознаки Синдрому Сухого Ока
Найбільш поширеними скаргами та ознаками, які виникають внаслідок сухості поверхні ока, вважається:
Відчуття, що мало сліз, що око “сухе”
зокрема у стані, коли зазвичай очі сльозяться (наприклад, коли людина відчуває відповідні емоції, коли діють чинники, що подразнюють очі – дим, запах цибулі та ін.)
Невільна сльозотеча
коли причини для сльозотечі відсутні
Червоні очі
особливо, якщо почервоніння пов’язано із зоровими навантаженнями, холодом, вітром, спекою
Свербіж / печіння
– можуть як доповнювати почервоніння очей, так і бути без нього
Втома очей
– важко стежити за екранами, читати книги
Дискомфорт в очах
– коли очі начебто в центрі власної уваги
Світлобоязнь
– турбує підвищена чутливість до світла
Нечіткий зір
неможливо досягти чіткості за допомогою окулярів
та ін.
Чому в наш час Синдром Сухого Ока набув поширення?
Причин для сухості поверхні ока існує безліч:
Несприятливі погодні умови, стан повітря приміщень та вулиці (кондиціонування, опалення, сигаретний дим, автомобільні та промислові викиди), яскраве сонце, спека, мороз та ін.
Вікові особливості організму (часта причина – період гормональних змін у жінок – менопауза).
Використання контактних лінз (лінзи неприродно ділять тонку слізну плівку, яка покриває око, на 2 частини; це може викликати сухість поверхні очей)
Побічна дія антидепресантів, препаратів проти алергії та ін. (може бути сухість не тільки очей, але й порожнини рота та інших слизових оболонок)
Післяопераційний період (операції на очах, в тому числі з використанням лазера)
Дефіцит в харчуванні деяких компонентів, наприклад, вітамінів (пов’язаний з обмеженнями дієти, незбалансованим харчуванням або захворюваннями шлунково-кишкового тракту)
Деякі хронічні захворювання (ревматоїдний артрит, синдром Шегрена, цукровий діабет та ін.)
Алергічні реакції (на пилок рослин, на побутові алергени та ін.)
Використання очних крапель з консервантами
Авіаперельоти, кондиціонери в транспорті,
та ін.
У наш час до цього переліку додалося активне користування гаджетами – комп’ютерами, смартфонами, планшетами, телевізорами. Всі ці пристрої є й робочими інструментами, й частиною побуту, й формою проведення дозвілля.
Однією з основних причин розвитку синдрому Сухого ока при роботі з комп’ютерними пристроями є зменшення частоти моргання.
У нормі людина моргає приблизно 12-17 разів на хвилину.
При кожному новому моргання сльоза, яку виробляють слізні залози, омиває око, зволожує його, формує захисну плівку проти сухості, пилу та інших небажаних складових навколишнього середовища.
Коли ми граємо на комп’ютері або читаємо, очі рефлекторно моргають в середньому у 2 рази рідше, ніж зазвичай.
Тому слізна плівка розривається, в цих місцях поверхня ока висушується, пошкоджується, а з часом може приєднатись запалення.
Як лікувати Синдром Сухого Ока?
Оскільки причин для розвитку сухості очей безліч, слід пам’ятати, що при виникненні будь-яких проблем із зором необхідно звертатися до лікаря. Самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров’я!
Корисно пам’ятати про прості профілактичні заходи, які допоможуть уникнути дискомфорту та сухості очей:
Моргайте часто: підійдіть до цього відповідально, наприклад, установіть собі будильник на кожні 20 хвилин, щоб відволіктися та поморгати повіками
Уникайте перебування в приміщеннях, де палять
Слідкуйте за напрямком повітряного потоку від кондиціонера, вентилятора, обігрівача та направляйте їх в протилежну від лиця сторону
Носіть сонцезахисні окуляри в сонячну та вітрову погоду
Пам’ятайте про важливість правильного харчування для зору (лінка на Омега-3 в Нутроф)
Якщо є необхідність у застосування крапель для очей, віддавайте перевагу краплям без консервантів
Використовуйте зволожувальні краплі для очей (сльозозамінники), наприклад, Теалоз® Дуо, в разі дискомфорту, печіння, подразнення; пам‘ятайте про них протягом усього дня
Простий тест (Лінка на тест) допоможе з’ясувати, чи маєте Ви ознаки Синдрому Сухого Ока.
Важливо, що інформація, яка отримана Вами самостійно, не є підґрунтям для встановлення діагнозу.
Пам’ятайте, що своєчасне звернення до лікаря при виникненні проблем із зором – це запорука успішного лікування.
Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров’я!
Теалоз® Дуо (Théa, Франція), на основі трегалози та гіалуронової кислоти, не тільки ефективно утримує вологу, але й захищає поверхню очей від сухості, допомагає відновленню поверхневого епітелію ока при мікропошкодженнях. Офтальмологічний розчин Теалоз® Дуо діє миттєво та забезпечує комфорт для очей.
В складі Теалоз® Дуо немає консервантів чи фосфатів. При цьому, завдяки інноваційній конструкції флакона, в якому випускається Теалоз® Дуо, розчин залишається стерильним і придатним до використання до 3-х місяців після відкривання.
Теалоз® Дуо легко закрапувати, флакон економічний, містить 300 точно дозованих крапель.
Висновки:
Синдром Сухого Ока – це цілий комплекс змін поверхні ока, наслідком чого може бути погіршення гостроти зору
Існують профілактичні заходи, завдяки яким можна зменшити прояви сухості поверхні ока – дискомфорт, печіння, подразнення та ін.
В окремих випадках причинами розвитку Синдрому Сухого Ока можуть бути різні захворювання, зокрема очей. Тому важливо своєчасно звернутися до лікаря при виникненні проблем із зором.
Питання-відповідь
Відповідь: Причин підвищеної сльозотечі може бути декілька: Розвиток Синдрому Сухого Ока (природна здатність ока підвищувати вироблення сльози – це спроба усунути сухість, але перевантаження слізних залоз може швидко привести до їх виснаження); Шкідлива для поверхні ока дія хімічних речовин (засоби для прибирання будинку, косметичні засоби, сигаретний дим та ін.); Алергічні реакції, інфекції поверхні ока (кон’юнктивіти, кератокон’юнктивіти різного походження); Деякі інші причини Щоб впоратись з підвищеною сльозотечею, необхідно врахувати його походження: допомога при синдромі Сухого Ока наведена в цій статті. При дії хімічних речовин, які подразнюють очі, треба промити очі чистою водою, просушити серветкою і звернутися до лікаря. При реакції на косметичні засоби (наприклад, туш для вій) – зробити перерву в їх використанні і, можливо, змінити на іншу марку. При інфекціях і алергічних реакціях необхідно правильно підібрати лікування, зокрема краплі для очей – це може зробити лікар.[:]
Відповідь: Слізна плівка має оптичні властивості; при ССО вона стає тоншою. Як результат, змінюється кут заломлення світлових хвиль, і гострота зору може погіршитись.
Відповідь: В краплях для очей, крім основних дієвих речовин, нерідко містяться консерванти. Найвідомішим з них є Бензалконію хлорид (БАХ, BAK – англ). Консерванти запобігають розвитку мікроорганізмів в розчині завдяки токсичним властивостям, схожими з дією детергентів (мийних засобів). Однак ці ж властивості виявляються шкідливими для поверхні очей тощо. Саме з цієї причини тривале використання крапель для очей з консервантами нерідко викликає розвиток сухості поверхні ока.