З неприємним явищем, коли щипають очі та сльозяться, стикаються багато хто. Ці симптоми можуть або з’явитися тільки на короткий час, або зберігатися тривалий період.
Найчастіше печіння очей виникає через зовнішні подразники, але в ряді випадків воно може бути наслідком офтальмологічних захворювань. У таких випадках потрібна консультація офтальмолога.
Розглянемо основні причини, які провокують пощипування в очах та сльозотечу, способи, як із цим впоратися, та в яких випадках необхідно звертатися до лікаря.
Що провокує пощипування очей і сльозотечу
- Вплив чинників довкілля. Дим, пил, вітер, мороз, спека викликають механічне подразнення очей. Як наслідок, організм активує слізні залози, щоб змити сторонні часточки та захистити очі від ушкоджень. Особливо вразливими до такого впливу є люди, які довго перебувають у приміщеннях де курять, проводять багато часу на сонці без сонцезахисних окулярів, часто контактують з агресивним середовищем та ін.
- Алергічні реакції. Алергія – розповсюджена причина, через яку очі починають щипати та сльозитися.(1) Алергічна реакція на слизовій оболонці очей часто супроводжується свербінням, почервонінням, а також нежитю та чханням. Повторні контакти з подразником зазвичай викликають миттєве погіршення стану. Алергени можуть бути різними: пилок квітів, пліснява, домашній пил та ін.
- Косметичні засоби та побутова хімія. Декоративна косметика та засоби особистої гігієни – туш, креми, піни для ванни, гелі для душу, шампуні зазвичай містять лужні компоненти та ароматизатори. При попаданні цих речовин на кон’юнктиву порушується її захисна функція, починаються подразнення та сльозотеча. Це особливо актуально для людей із чутливою шкірою навколо очей.
- Процедура нарощування вій. Після проведення процедури нарощування вій у певних випадках буває подразнення очей. Це може бути викликано алергією на клей, на знежирювальні засоби, на матеріал штучних вій, а також на яскраве світло протягом процедури.
- Носіння контактних лінз. Через неправильне використання контактних лінз, недотримання правил догляду, невідповідну посадку лінзи, накопичення білкових відкладень на її поверхні можуть бути дискомфорт, сухість і сльозотеча. І, якщо не вжити заходів, це може призвести до подразнення та запалення рогівки.
- Тривала робота за комп’ютером. Цифрова напруга очей, що виникає при тривалій роботі за комп’ютером та використанні смартфона або планшета більш як 4 години на добу, зазвичай супроводжується зниженням частоти моргань. Це призводить до появи симптомів сухості на поверхні очей.
- Офтальмологічні захворювання. Запальні процеси, такі як блефарит, кон’юнктивіт, демодекоз, ячмінь, дакріоцистит супроводжується болем, набряком, сльозотечею та іншими неприємними відчуттями.
- Синдром сухого ока (ССО).
Пощипування та сльозотеча при синдромі сухого ока
Синдром сухого ока – одне з найпоширеніших захворювань, яке може спричинити ці неприємні симптоми. ССО пов’язаний з недостатнім виробленням сльози або швидким випаром слізної плівки з поверхні очного яблука.
Причинами ССО можуть бути:
- Вікові зміни (3)
- Гормональна дисфункція (особливо у жінок у період менопаузи)
- Хронічні захворювання, такі як гіпотиреоз, діабет, синдром Шегрена, інші аутоімунні захворювання(4)
- Куріння (як активне, так і пасивне)
- Перебування в приміщенні з кондиціонером та опаленням
- Тривала робота за екраном комп’ютера
- Носіння контактних лінз та ін.
Синдром сухого ока викликає почервоніння, відчуття печіння та піску в очах, швидку стомлюваність. Ці симптоми часто посилюються надвечір, особливо якщо людина багато часу провела за екраном комп’ютера або в приміщенні з сухим повітрям.
Пройти самостійно Тест на можливу наявність синдрому сухого ока та Онлайн тест на ступінь сухості очей (Osur Surface Disease Index © (OSDI ©) можна тут thealozduo.com.ua/uk/onlajn-testi/
Коли необхідно звертатися до лікаря, якщо щиплять очі та сльозяться
Якщо ці скарги мають тимчасовий характер і пов’язані з впливом очевидних зовнішніх факторів, таких як косметика, вітер, дим, вони можуть пройти самі по собі після усунення подразника.
Якщо симптоми зберігаються чи супроводжуються іншими ознаками, необхідно звернутися до офтальмолога. Особливо важливо не відкладати звернення за медичною допомогою у таких випадках:
- Симптоми зберігаються понад 1-2 дні або погіршуються без явних причин.
- Приєднуються виражені почервоніння та набряк, які починають поширюватися на повіки, та/або якщо шкіра навколо очей починає має ознаки запалювання.
- Турбує біль в очах, що є нерідко ознакою запалення або інфекції.
- Є жовті або зелені виділення з очей – це вказує на гнійний інфекційний процес, що потребує негайного лікування.
- Стає важко розрізняти предмети, з’являється розмитість і фотофобія.
- Постійно відчувається стороннє тіло, що може вказувати на пошкодження рогівки.
- Є історія хронічних офтальмологічних (кератит, глаукома) або системних захворювань (гіпотиреоз, діабет, аутоімунні порушення із синдромом Шегрена, алергічні реакції та ін.).
Своєчасне звернення до лікаря допоможе виявити серйозні проблеми на ранній стадії та запобігти ускладненням.
Як позбавитися від пощипування
Увага до здоров’я очей та дотримання простих рекомендацій допоможуть уникнути неприємних відчуттів. Для цього важливо виконувати кілька простих правил:
- Провітрювати приміщення та зволожувати повітря у ньому. Сухе повітря, особливо в опалювальний сезон, може створити або погіршити проблему з очима. Регулярне провітрювання та зволоження повітря допоможуть створити комфортніші умови для зору.
- Робити перерви під час роботи за комп’ютером. Дотримання правила 20-20-20 допоможе уникнути дискомфорту, коли щиплять очі від комп’ютера. Кожні 20 хвилин робіть перерву, дивлячись 20 секунд на об’єкт, що знаходиться на відстані 6 метрів (20 футів), щоб дати очам відпочити.
- Уникати контакту з алергенами та подразнювальними речовинами. Якщо причина дискомфорту – алергія або контакт із побутовою хімією, важливо уникати або мінімізувати контакт з ними. Для полегшення симптомів алергії можна використовувати спеціальні засоби, але перед цим необхідно проконсультуватися з лікарем.(2)
- Дотримуватись правил догляду за контактними лінзами. Для тих, хто носить контактні лінзи, важливо дотримуватися всіх рекомендацій щодо їх використання. Чищення та зберігання лінз у відповідних умовах допоможуть уникнути подразнення та інфекції. Також рекомендується чергувати носіння лінз та окулярів для зниження навантаження на очі.
- Використовувати зволожувальні краплі. За перших ознак дискомфорту рекомендується використовувати зволожувальні краплі для очей (сльозозамінник). Вони допомагають позбавитися дискомфорту, зволожити поверхню ока і змити подразнюючи речовини та частинки пилу.
За можливості вибору варто надавати перевагу краплям без консервантів, щоб мінімізувати ризик побічної дії.
Зволожувальні краплі Теалоз® Дуо при пощипуванні та сльозотечі очей
Коли очі щипають і вони сльозяться, це може бути ознакою впливу зовнішніх факторів, таких як вітер, пил, спека, холод, тривала робота за комп’ютером, а також подразнення через сухість.
Для усунення дискомфорту у таких випадках призначені зволожувальні краплі для очей (сльозозамінник) – наприклад, Теалоз® Дуо.
Теалоз Дуо містить два основні компоненти: трегалозу та гіалуронову кислоту, які мають захисні, відновлювальні та зволожувальні властивості.
Трегалоза допомагає клітинам очної поверхні швидше відновлюватися та запобігає ушкодженням, спричиненим сухістю.
Гіалуронова кислота, своєю чергою, активно зволожує та змащує рогівку, запобігає пересиханню та прискорює відновлення слізної плівки.
Теалоз Дуо не містить консервантів, що робить засіб безпечним навіть при тривалому застосуванні.
Краплі Теалоз Дуо рекомендуються при синдромі сухого ока як середнього, так і важкого ступенів, який часто супроводжується пощипуванням та сльозотечею. Важливо: З появою скарг на здоров’я звертайтесь до лікаря! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
Висновки
- Пощипування очей найчастіше викликають зовнішні подразники, проте в деяких випадках воно може свідчити про офтальмологічні захворювання. Звернутися до лікаря необхідно, якщо наявні захворювання очей та/або певні хронічні системні захворювання.
- Якщо пощипування та сльозотеча зберігаються більше ніж 1-2 дні, супроводжуються вираженими почервонінням, набряком, болем або гнійними виділеннями, слід звернутися до лікаря. Особливо важливо це зробити, якщо з’являється відчуття стороннього тіла чи порушення зору.
- Синдром сухого ока (ССО) — один із найпоширеніших станів, який нерідко супроводжується пощипуванням та сльозотечею. Цей стан виникає через недостатнє вироблення сліз або прискореного випаровування слізної плівки з поверхні очей.
- Щоб очі не щипало, щоб позбутися дискомфорту через синдром сухого ока, важливо підтримувати достатній рівень вологості в приміщенні, уникати контакту з алергенами та подразниками, утримуватися від тривалого носіння контактних лінз і суворо дотримуватися правил догляду за ними.
- Застосування зволожувальних крапель для очей без консервантів дозволяє швидко усунути дискомфорт, сухість, печіння, сльозотечу. Перед використанням уважно ознайомтеся з інструкцією!
Редакційна політика
Джерела
Питання-відповідь
Це пов'язано з хімічним складом сліз і реакцією на стрес. Емоційні сльози містять більше білків та гормонів, таких як адреналін, який подразнює слизову оболонку очей. Крім того, надлишок сліз порушує баланс слізної плівки, викликаючи сухість, а зовнішні фактори, такі як пил, вітер, спека, холод, її посилюють.
Ця скарга може бути викликана кількома факторами, наразі низькою температурою крапель, наявністю консервантів у складі крапель, алергічною реакцією, а також дією певних активних інгредієнтів, таких як судинозвужувальні речовини у складі. У деяких випадках, якщо щипають очі, це свідчить про індивідуальну непереносність засобу.