Дата публікації:

11.02.2022

Що робити якщо на холоді сльозяться очі

Рейтинг

4/5 - (1 vote)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
4/5 - (1 vote)

Чи знайоме вам відчуття, коли варто було лише вийти на вулицю у вітряну, холодну або сонячну погоду, як очі відразу починають сльозитися? Чи потрібно взагалі приділяти увагу таким дрібницям? Або можливо ці симптоми абсолютно не відіграють ніякої ролі при оцінці здоров’я очей?

Важливо знати: якщо, коли ви повернулися до приміщення, ваші очі продовжують довго сльозитися або епізоди сльозотечі часто/постійно/систематично повторюються, – тоді обов’язково необхідно з’ясувати причину, звернувшись до офтальмолога. Адже своєчасна медична допомога є запорукою успішного лікування.

Причини сльозотечі взимку або в холодну погоду

На очі не можна надіти ні шапку, їх не зав’язати і не прикрити шарфом. Поверхня очей нічим не захищена, тому змушена витримувати мороз, спеку і вітер. А перепади температури при виході з теплого приміщення на мороз і навпаки також є великим навантаженням для поверхні очей.

Сльозотеча – важлива захисна та зігріваюча реакція, оскільки сльоза має температуру тіла, а моргання миттєво відновлює необхідну кількість вологи, що вже встигла випаруватися на морозі.

Проте тривале і часто повторюване виділення сліз створює підвищене навантаження на слізні залози. При утворенні надлишкової кількості сльози її якість відрізнятиметься від нормальної: буде містить менше ліпідних компонентів і більше води. То як результат такої сльозотечі залози виснажуються, а це загрожуватиме дискомфортом від сухості очей.

Крім захисної реакції на холод, вітер і перепад температури підвищене вироблення сліз можуть викликати наступні фактори.

1 причина. Алергія на холод

Сльозотеча може супроводжуватися висипаннями на відкритих ділянках шкіри, нежиттю, кашлем і навіть утрудненням дихання. Така реакція на холод може бути короткочасним явищем і зникати в теплі досить швидко; частіше зустрічається в молодому віці і нерідко має спадковий характер. Якщо холодова алергія, виникнувши вперше, повторюється, необхідно звернутися до лікаря з метою діагностики та лікування.

2 причина. Холодовий кон’юнктивіт

Іноді так називають кон’юнктивіти вірусної природи, які можуть супроводжувати ГРВІ. Для таких кон’юнктивітів характерним є те, що вони можуть виникати з двох сторін, тривати кілька днів, а їх прояви зменшуються в міру того, як застуда відступає.

3 причина. Реакція на яскраве сонячне світло й ультрафіолет

Вона буває двох видів:

  • яскраве сонце (в будь-яку пору року) викликає надмірне роздратування поверхні ока, тому провокує захисне виділення сльози на вулиці;
  • сльозотеча, яка починається через 4 – 6 годин після тривалого перебування на сонці взимку може бути результатом дії УФ променів сонячного світла. Це явище добре знайоме тим, хто займається зимовими видами спорту. У горах, при сходженні на висоту, де сонячні промені містять все більше УФ променів, їх додаткова кількість потрапляє в очі через відбиття від снігу. Від такої неприємності рятують захисні окуляри з ультрафіолетовим фільтром як обов’язкова частина екіпіровки.

4 причина. Індивідуальна чутливість до різкої зміни погоди

До зміни атмосферного тиску, вологості, температури може проявлятися підвищеною сльозотечею як на вулиці, так і в приміщенні. Як правило, такі реакції мають спадковий характер. 

5 причина. Вікові зміни очей

Вони можуть викликати мимовільне сльозовиділення не тільки на холоді, а й в комфортних для очей умовах, так само при читанні, перегляді телепередач і за іншими повсякденними справами. Річ у тім, що з віком досить часто зменшується вироблення сльози (оскільки знижується вміст води у тканинах організму), розвивається сухість очної поверхні, і це може проявлятися мимовільним сльозовиділенням. 

6 причина. Синдром/хвороба сухого ока (ССО)

Ця поширена проблема може виникати із-за швидкого випаровування сліз із поверхні ока та / або через недостатню кількість вироблених сліз. 

7 причина. Макіяж області очей

Найдрібніші частинки косметичних засобів можуть осідати на поверхні ока, і починається рефлекторне виділення сліз, особливо на морозі, при виході з приміщення на вулицю, у вітряну погоду і т.п.

8 причина. Звуження і непрохідність носослізного каналу

В результаті вікових змін, запальних захворювань, травм, дефектів розвитку цієї частини тіла у людини можуть виникати проблеми зі сльозовиділенням. Поставити такий діагноз може тільки офтальмолог після спеціального обстеження.

9 причина. Контактні лінзи

У певних випадках вони можуть сприяти розвитку сухості поверхні очей і служити додатковим до морозу фактором, який викликає сльозотечу.

10 причина. Гіповітаміноз (дефіцит вітамінів)

Нестача вітамінів послаблює захисні реакції організму, у тому числі захист очної поверхні. У результаті очі можуть сльозитися від найменшого роздратування, в тому числі на холоді. У зимовий час нерідко буває дефіцит антиоксидантних вітамінів C, E та вітаміну D.

11 причина. Чужорідне тіло

Піщинка, вія, частинки косметичних засобів потрапляє око і травмує очну поверхню. 

 

Що робити, якщо очі сильно сльозяться на морозі?

  1. Якщо сльозотеча короткочасна, рідко повторюється, у приміщенні швидко припиняється, тобто не сильно заважає, то особливих заходів не потрібно.
  2. Як улітку важливо захищати очі окулярами та головними уборами з козирками і полями, так і взимку теж важливо носити захисні окуляри, капюшони для захисту від вітру і холоду.
  3. Використовуйте зволожуючі краплі для очей, без консервантів для зменшення / усунення сльозотечі на вулиці в холодну або сонячну погоду. 
  4. Своєчасно звертайтеся за медичною допомогою. У розпорядженні офтальмологів є доступні й ефективні методи діагностики і лікування. Наприклад, при алергії, можуть знадобитися додаткові тести для встановлення алергену і для підбору найбільш ефективних препаратів, при звуженні або непрохідності носослізного каналу можуть знадобитися спеціальні фізіотерапевтичне або хірургічне лікування. 

 

Висновки: 

  • Регулярна сльозотеча на холоді може бути симптомом певних захворювань, більшість з яких можна вилікувати. 
  • Для профілактики такого дискомфорту можна застосовувати зволожуючі краплі для очей без консервантів, носити сонцезахисні окуляри та ін ..
  • При необхідності своєчасно звертатися до лікаря.

 

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

Відповідь: якщо сльозотеча супроводжується іншими симптомами алергії чи запалення (свербіж, печіння по краю повік, почервоніння поверхні ока, висипання на на обличчі), необхідно звернутися до лікаря. Самолікування у таких випадках може бути небезпечним для вашого здоров’я.

Відповідь: якщо сльозотеча буває тільки у холодну погоду, якщо ви перевірили і виключили будь-які захворювання повік і поверхні очей, використання зволожуючих крапель без консервантів допомагає позбутися від дискомфорту і мимовільної сльозотечі. Вибирайте ті краплі, які можна закрапати на вже встановлені в очі контактні лінзи. Якщо це не допомагає, можливо, варто зменшити тривалість носіння лінз у морозну погоду.

Оцініть користь статті:

4/5 - (1 vote)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.