Менопауза (клімакс) – це природний етап у житті жінки. Цей етап часто приносить із собою ряд фізіологічних змін, обумовлених гормональною перебудовою, одним з яких є синдром сухого ока (ССО).
Дослідження показали, що жінки в клімаксі більш схильні до розвитку ССО порівняно з іншими віковими періодами(1) – за оцінками дослідників, понад половина жінок в період менопаузи відчувають симптоми сухості тою чи іншою мірою.
Це пов’язано з тим, що гормональні зміни в період менопаузи, зокрема зниження рівня естрогену, є одним з факторів розвитку ССО, але при цьому нікуди не діваються інші причини, які також призводять до розвитку цього стану.
У даній статті ми заглибимося у зв’язок між ССО, гормонами та менопаузою, обговоримо причини, симптоми й можливі методи лікування для полегшення цього стану.
Причини сухості очей при менопаузі
1. Гормональні зміни:
- зниження рівня гормону естрогену може призвести до дисбалансу, який впливає на виробіток сльози та погіршує якість слізної плівки під час менопаузи
- зниження рівня прогестерону – ще одного гормону, який бере участь у функціонуванні жіночої репродуктивної системи; прогестерон також відповідальний за виробіток ліпідного шару сльози.
2. Куріння – як активне, так і пасивне: сигаретний дим має подразнюючи властивості, викликає та підтримує запалення; нікотин небезпечний ще й тим, що звужує найдрібніші судини в організмі. Все це збільшує навантаження на залози, які беруть участь у формуванні слізної плівки.
3. Вік, наразі й період менопаузи, характеризується тим, що сльозопродукція стає менш ефективною.
4. Хронічні запальні захворювання повік (блефарити).
5. Носіння контактних лінз.
6. Нескориговані порушення рефракції (міопія, гіперметропія, астигматизм).
7. Алергічні реакції – сезонна, побутова, контактна (на косметику, офтальмологічні краплі з консервантами, розчини для догляду за контактними лінзами).
8. Хронічні захворювання – аутоімунні з синдромом Шегрена, щитоподібної залози з її дисфункцією, цукровий діабет, порушення рухової функції повік та ін.
9. Деякі ліки, приймання яких триває або починається під час менопаузи – снодійні, антигістамінні, антидепресанти, діуретики, деякі ліки для зниження кров’яного тиску та ін.
10. Тривале застосування офтальмологічних крапель, що містять консерванти.
11. Спосіб життя: робота за екраном комп’ютера, в умовах штучного освітлення; неякісний сон, недостатнє вживання рідини, незбалансоване харчування та ін.
12. Фактори навколишнього середовища: сухість повітря в приміщеннях з кондиціонерами та приладами для обігріву, вітряна, спекотна погода; дим, пил, вихлопні гази.
Вище наведені основні фактори, які можуть сприяти розвитку синдрому сухого ока під час менопаузи. Важливо звернутися до лікаря-офтальмолога, якщо ви відчуваєте симптоми сухості очей, щоб встановити правильний діагноз і отримати рекомендації щодо лікування та профілактики цього стану. За допомогою своєчасної діагностики та лікування можна зменшити неприємні симптоми сухості очей та поліпшити якість життя жінок в період менопаузи.
Симптоми синдрому сухого ока
Як у період менопаузи, так і в усіх інших випадках загальні симптоми синдрому сухого ока включають:
- Сухість або відчуття піску
- Почервоніння та подразнення
- Нечіткість зору
- Підвищену чутливість до світла
- Дискомфорт при носінні контактних лінз
- Втому та напруження
- Надмірну сльозотечу (рефлекторна реакція на сухість)
Ці симптоми можуть варіюватися від легких до важких, впливаючи на якість життя та здатність виконувати повсякденні завдання – працювати за комп’ютером, керувати автомобілем, читати, займатися рукоділлям тощо.
Діагностика та лікування ССО в період клімаксу
При підозрі на ССО, пов’язаний з менопаузою, необхідно проконсультуватися з лікарем.
Діагностика зазвичай складається з огляду очей, перевірки гостроти зору, інструментального огляду переднього відрізка та очного дна, оцінку сльозопродукції(2).
Лікар може вибрати з кількох варіантів найбільш відповідну комбінацію методів лікування, зокрема:
- Як правило, рекомендують застосування сльозозамінника у вигляді крапель: такі краплі усувають дискомфорт і полегшують прояви сухості очей різних ступенів тяжкості. Зверніть увагу, слід віддавати перевагу сльозозамінника без консервантів
- У важких випадках лікар може додатково призначити ліки, що містять нестероїдні засоби, цитостатики, кортикостероїди та ін., щоб зменшити запалення та покращити сльозовиділення. Не займайтеся самолікуванням, у жодному разі не починайте використання будь-яких рецептурних препаратів на власний вибір або за порадою інших осіб.
- Призначити замісну гормональну терапію (ЗГТ). Таке лікування може полегшити дискомфорт спричинений сухістю очей, збалансувати рівень гормонів(3) в період менопаузи.
- Рекомендувати гігієну повік для відновлення функції мейбомієвих залоз.
Як полегшити прояви синдрому сухого ока під час менопаузи
В доповнення до методів лікування, згаданих у попередньому розділі, дотримання певних принципів щоденного способу життя допомагає впоратися з симптомами сухості очей під час менопаузи. Фахівці рекомендують:
- Пийте достатньо води, не допускайте появи відчуття спраги, щоб уникнути зневоднення.
- Дотримуйтеся збалансованої дієти, щоб покращити якість сльози, вживайте продукти, багаті на Омега-3 жирні кислоти, зокрема жирну морську рибу, лляну та інші олії, горіхи тощо.
- Робіть перерви під час роботи за комп’ютером: слідуйте правилу 20-20-20 при використанні цифрових пристроїв: кожні 20 хвилин робіть перерву мінімум на 20 секунд, щоб подивитися на відстань 20 футів (6 метрів).
- Правильно налаштовуйте екран комп’ютера: регулюйте яскравість, контрастність та розмір шрифту на своїх пристроях, щоб мінімізувати навантаження на очі, активуйте функцію блокування синіх хвиль на своїх пристроях.
- Зволожуйте повітря у вашому будинку або офісі будь-яким відповідним способом, щоб створити більш комфортне середовище для очей.
- Захищайте свої очі: носіть протисонцеві окуляри на відкритому повітрі, уникайте прямої дії вітру, диму та пилу.
Теалоз® Дуо при сухості очей при клімаксі
Теалоз Дуо – це офтальмологічний розчин, комбіновані краплі для очей, спеціально розроблені для усунення проявів сухості. Причини появи сухості очей можуть бути різними, у тому числі обумовлені менопаузою.
Даний засіб, що містить два активні компоненти – трегалозу та гіалуронову кислоту – призначений забезпечити як безпосереднє, так і тривале полегшення симптомів дискомфорту.
Гіалуронова кислота – природна речовина, яка зустрічається в різних тканинах організму людини, наразі в очах. У складі офтальмологічних крапель гіалуронова кислота змащує і зволожує поверхню очей, миттєво полегшує сухість та подразнення. Речовина утворює захисну плівку, яка допомагає утримувати вологу, сприяє загоєнню мікропошкоджень і забезпечує комфорт.
Трегалоза – природний дисахарид з унікальними властивостями утримання води; у природі зустрічається у тканинах деяких тварин та рослинних організмів посушливих регіонів нашої планети. Саме трегалоза забезпечує унікальну стійкість цих організмів в умовах критичної відсутності вологи, сприяє регенерації. Приклад – Роза Єрихона – дивовижна пустельна рослина, яка схожа на суху грудочку за відсутності вологи, і яка оживає після дощу, стає зеленою та квітне. Завдяки таким якостям, пов’язаним саме з молекулою трегалози, цю рослину називають символом відродження. У складі Теалоз® Дуо трегалоза допомагає захищати клітини поверхні ока від зневоднення та пошкоджень, спричинених сухістю.
Саме комбінація гіалуронової кислоти та трегалози в Теалоз Дуо та їх синергетичний ефект забезпечують полегшення будь-яких симптомів сухого ока, які виникають з різних причин, зокрема пов’язаних із менопаузою.
Ця формула з подвійною дією розроблена для:
- Змащення та зволоження поверхні очей
- Захисту клітин поверхні очей від пошкоджень та стимулювання їх загоєння
- Забезпечення тривалого полегшення симптомів сухого ока
Теалоз® Дуо не містить консервантів, завдяки чому придатний для щоденного використання, зокрема для тих, хто носить контактні лінзи (не потрібно знімати лінзи перед закрапуванням).
Обов’язково дотримуйтесь інструкцій до засобу!
Висновки
- Синдром сухого ока під час менопаузи є багатофакторним станом, на який впливають гормональний дисбаланс, вікові зміни в слізних залозах, куріння, приймання певних ліків, деякі офтальмологічні та загальносоматичні захворювання, фактори навколишнього середовища тощо.
- Впливаючи на ці фактори, жінки можуть підтримувати добре здоров’я очей в період менопаузи. Для цього важливо вживати достатню кількість рідини, дотримуватися збалансованого раціону, включати продукти, багаті на Омега-3 поліненасичені кислоти, дотримуватися щадного для очей режиму при роботі за комп’ютером, відмовитися курити.
- Для зволоження очної поверхні при клімаксі зазвичай використовуються сльозозамінники. Надавайте перевагу краплям без консервантів; ознайомтеся з інструкцією до засобу.
Для зволоження очей під час клімаксу зазвичай використовуються замінники сльози. Надавайте перевагу краплям без консервантів; ознайомтеся з інструкцією до засобу.
При появі скарг на здоров’я обов’язково звертайтеся до лікаря: самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
Редакційна політика
Джерела
Питання-відповідь
Відповідь: Жінкам у період менопаузи, які страждають від сухості очей, можна щодня використовувати зволожувальні краплі очей (сльозозамінники); перевагу слід надавати краплям без консервантів. Наприклад, ефективна комбінація гіалуронової кислоти та трегалози. Такі краплі належать до безрецептурної групи. Якщо протягом 2-3 тижнів не настає полегшення або ваші симптоми погіршуються, необхідно звернутися до лікаря.