Дата публікації:

21.04.2023

Синдром сухого ока під час клімаксу

Рейтинг

5/5 - (1 vote)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
5/5 - (1 vote)

Менопауза (клімакс) – це природний етап у житті жінки. Цей етап часто приносить із собою ряд фізіологічних змін, обумовлених гормональною перебудовою, одним з яких є синдром сухого ока (ССО).

Дослідження показали, що жінки в клімаксі більш схильні до розвитку ССО порівняно з іншими віковими періодами(1) – за оцінками дослідників, понад половина жінок в період менопаузи відчувають симптоми сухості тою чи іншою мірою.

Це пов’язано з тим, що гормональні зміни в період менопаузи, зокрема зниження рівня естрогену, є одним з факторів розвитку ССО, але при цьому нікуди не діваються інші причини, які також призводять до розвитку цього стану.

У даній статті ми заглибимося у зв’язок між ССО, гормонами та менопаузою, обговоримо причини, симптоми й можливі методи лікування для полегшення цього стану.

Причини сухості очей при менопаузі

1. Гормональні зміни:

 • зниження рівня гормону естрогену може призвести до дисбалансу, який впливає на виробіток сльози та погіршує якість слізної плівки під час менопаузи
 • зниження рівня прогестерону – ще одного гормону, який бере участь у функціонуванні жіночої репродуктивної системи; прогестерон також відповідальний за виробіток ліпідного шару сльози.

2. Куріння – як активне, так і пасивне: сигаретний дим має подразнюючи властивості, викликає та підтримує запалення; нікотин небезпечний ще й тим, що звужує найдрібніші судини в організмі. Все це збільшує навантаження на залози, які беруть участь у формуванні слізної плівки.

3. Вік, наразі й період менопаузи, характеризується тим, що сльозопродукція стає менш ефективною.

4. Хронічні запальні захворювання повік (блефарити).

5. Носіння контактних лінз.

6. Нескориговані порушення рефракції (міопія, гіперметропія, астигматизм).

7. Алергічні реакції – сезонна, побутова, контактна (на косметику, офтальмологічні краплі з консервантами, розчини для догляду за контактними лінзами).

8. Хронічні захворювання – аутоімунні з синдромом Шегрена, щитоподібної залози з її дисфункцією, цукровий діабет, порушення рухової функції повік та ін.

9. Деякі ліки, приймання яких триває або починається під час менопаузи – снодійні, антигістамінні, антидепресанти, діуретики, деякі ліки для зниження кров’яного тиску та ін.

10. Тривале застосування офтальмологічних крапель, що містять консерванти.

11. Спосіб життя: робота за екраном комп’ютера, в умовах штучного освітлення; неякісний сон, недостатнє вживання рідини, незбалансоване харчування та ін.

12. Фактори навколишнього середовища: сухість повітря в приміщеннях з кондиціонерами та приладами для обігріву, вітряна, спекотна погода; дим, пил, вихлопні гази.

Вище наведені основні фактори, які можуть сприяти розвитку синдрому сухого ока під час менопаузи. Важливо звернутися до лікаря-офтальмолога, якщо ви відчуваєте симптоми сухості очей, щоб  встановити правильний діагноз і отримати рекомендації щодо лікування та профілактики цього стану. За допомогою своєчасної діагностики та лікування можна зменшити неприємні симптоми сухості очей та поліпшити якість життя жінок в період менопаузи.

 

Симптоми синдрому сухого ока

Як у період менопаузи, так і в усіх інших випадках загальні симптоми синдрому сухого ока включають:

 • Сухість або відчуття піску
 • Почервоніння та подразнення
 • Нечіткість зору
 • Підвищену чутливість до світла
 • Дискомфорт при носінні контактних лінз
 • Втому та напруження
 • Надмірну сльозотечу (рефлекторна реакція на сухість)

Ці симптоми можуть варіюватися від легких до важких, впливаючи на якість життя та здатність виконувати повсякденні завдання – працювати за комп’ютером, керувати автомобілем, читати, займатися рукоділлям тощо.

 

Діагностика та лікування ССО в період клімаксу

При підозрі на ССО, пов’язаний з менопаузою, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Діагностика зазвичай складається з огляду очей, перевірки гостроти зору, інструментального огляду переднього відрізка та очного дна, оцінку сльозопродукції(2).

Лікар може вибрати з кількох варіантів найбільш відповідну комбінацію методів лікування, зокрема:

 • Як правило, рекомендують застосування сльозозамінника у вигляді крапель: такі краплі усувають дискомфорт і полегшують прояви сухості очей різних ступенів тяжкості. Зверніть увагу, слід віддавати перевагу сльозозамінника без консервантів
 • У важких випадках лікар може додатково призначити ліки, що містять нестероїдні засоби, цитостатики, кортикостероїди та ін., щоб зменшити запалення та покращити сльозовиділення. Не займайтеся самолікуванням, у жодному разі не починайте використання будь-яких рецептурних препаратів на власний вибір або за порадою інших осіб.
 • Призначити замісну гормональну терапію (ЗГТ). Таке лікування може полегшити дискомфорт спричинений сухістю очей, збалансувати рівень гормонів(3) в період менопаузи.
 • Рекомендувати гігієну повік для відновлення функції мейбомієвих залоз.

 

Як полегшити прояви синдрому сухого ока під час менопаузи

В доповнення до методів лікування, згаданих у попередньому розділі, дотримання певних принципів щоденного способу життя допомагає впоратися з симптомами сухості очей під час менопаузи. Фахівці рекомендують:

 • Пийте достатньо води, не допускайте появи відчуття спраги, щоб уникнути зневоднення.
 • Дотримуйтеся збалансованої дієти, щоб покращити якість сльози, вживайте продукти, багаті на Омега-3 жирні кислоти, зокрема жирну морську рибу, лляну та інші олії, горіхи тощо.
 • Робіть перерви під час роботи за комп’ютером: слідуйте правилу 20-20-20 при використанні цифрових пристроїв: кожні 20 хвилин робіть перерву мінімум на 20 секунд, щоб подивитися на відстань 20 футів (6 метрів).
 • Правильно налаштовуйте екран комп’ютера: регулюйте яскравість, контрастність та розмір шрифту на своїх пристроях, щоб мінімізувати навантаження на очі, активуйте функцію блокування синіх хвиль на своїх пристроях.
 • Зволожуйте повітря у вашому будинку або офісі будь-яким відповідним способом, щоб створити більш комфортне середовище для очей.
 • Захищайте свої очі: носіть протисонцеві окуляри на відкритому повітрі, уникайте прямої дії вітру, диму та пилу.

 

Теалоз® Дуо при сухості очей при клімаксі

Теалоз Дуо – це офтальмологічний розчин, комбіновані краплі для очей, спеціально розроблені для усунення проявів сухості. Причини появи сухості очей можуть бути різними, у тому числі обумовлені менопаузою.

Даний засіб, що містить два активні компоненти – трегалозу та гіалуронову кислоту – призначений забезпечити як безпосереднє, так і тривале полегшення симптомів дискомфорту.

Гіалуронова кислота – природна речовина, яка зустрічається в різних тканинах організму людини, наразі в очах. У складі офтальмологічних крапель гіалуронова кислота змащує і зволожує поверхню очей, миттєво полегшує сухість та подразнення. Речовина утворює захисну плівку, яка допомагає утримувати вологу, сприяє загоєнню мікропошкоджень і забезпечує комфорт.

Трегалоза  – природний дисахарид з унікальними властивостями утримання води; у природі зустрічається у тканинах деяких тварин та рослинних організмів посушливих регіонів нашої планети. Саме трегалоза забезпечує унікальну стійкість цих організмів в умовах критичної відсутності вологи, сприяє регенерації. Приклад – Роза Єрихона – дивовижна пустельна рослина, яка схожа на суху грудочку за відсутності вологи, і яка оживає після дощу, стає зеленою та квітне. Завдяки таким якостям, пов’язаним саме з молекулою трегалози, цю рослину називають символом відродження. У складі Теалоз® Дуо трегалоза допомагає захищати клітини поверхні ока від зневоднення та пошкоджень, спричинених сухістю.

Саме комбінація гіалуронової кислоти та трегалози в Теалоз Дуо та їх синергетичний ефект забезпечують полегшення будь-яких симптомів сухого ока, які виникають з різних причин, зокрема пов’язаних із менопаузою.

Ця формула з подвійною дією розроблена для:

 • Змащення та зволоження поверхні очей
 • Захисту клітин поверхні очей від пошкоджень та стимулювання їх загоєння
 • Забезпечення тривалого полегшення симптомів сухого ока

Теалоз® Дуо не містить консервантів, завдяки чому придатний для щоденного використання, зокрема для тих, хто носить контактні лінзи (не потрібно знімати лінзи перед закрапуванням).

Обов’язково дотримуйтесь інструкцій до засобу!

 

Висновки

 1. Синдром сухого ока під час менопаузи є багатофакторним станом, на який впливають гормональний дисбаланс, вікові зміни в слізних залозах, куріння, приймання певних ліків, деякі офтальмологічні та загальносоматичні захворювання, фактори навколишнього середовища тощо.
 2. Впливаючи на ці фактори, жінки можуть підтримувати добре здоров’я очей в період менопаузи. Для цього важливо вживати достатню кількість рідини, дотримуватися збалансованого раціону, включати продукти, багаті на Омега-3 поліненасичені кислоти, дотримуватися щадного для очей режиму при роботі за комп’ютером, відмовитися курити.
 3. Для зволоження очної поверхні при клімаксі зазвичай використовуються сльозозамінники. Надавайте перевагу краплям без консервантів; ознайомтеся з інструкцією до засобу.

Для зволоження очей під час клімаксу зазвичай використовуються замінники сльози. Надавайте перевагу краплям без консервантів; ознайомтеся з інструкцією до засобу.

При появі скарг на здоров’я обов’язково звертайтеся до лікаря: самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!

 

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Теалоз® Дуо

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

Відповідь: Жінкам у період менопаузи, які страждають від сухості очей, можна щодня використовувати зволожувальні краплі очей (сльозозамінники); перевагу слід надавати краплям без консервантів. Наприклад, ефективна комбінація гіалуронової кислоти та трегалози. Такі краплі належать до безрецептурної групи. Якщо протягом 2-3 тижнів не настає полегшення або ваші симптоми погіршуються, необхідно звернутися до лікаря.

Оцініть користь статті:

5/5 - (1 vote)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.