Надмірна сльозотеча, або скарга, що сльозяться очі – це порушення процесів утворення, випаровування та відведення сльози з очей.
У будь-якому віці, в тому числі у людини похилого віку, така проблема впливає на якість зору і проявляється нечіткістю зорової картинки та труднощами в розпізнаванні контурів предметів.
Чому дідусі та бабусі схильні до сліз набагато більше, ніж їхні онуки?
Причин цього явища декілька, і для їх усунення важливо правильно визначити корінь проблеми.
Наприклад, у людини похилого віку посилена сльозотеча нерідко є проявом емоцій. А ще у певних випадках такі сльози сигналізують про порушення здоров’я.
Причини надмірної сльозотечі у людини літнього віку
Чому людина літнього віку часто скаржиться на сльозотечу? Які найчастіші причини цього симптому?
Сльозотеча регулюється складною взаємодією нервових, гормональних і рефлекторних механізмів( 2), і причинами порушень у цій взаємодії виступає ціла низка факторів:
Зміни повік
Згодом шкіра втрачає свою пружність. З цієї причини можуть розвиватися такі стани як ектропіон (зовнішній поворот повік) або ентропіон (внутрішній поворот повік), які впливають на відведення сліз.
Стеноз (звуження) слізного каналу
Згодом слізні протоки можуть звужуватися, створюючи перешкоду нормальному відтоку сліз, що проявляється рясною сльозотечею.
Синдром сухого ока
Парадокс, але одним із симптомів сухості очей є надмірне сльозовиділення. З віком вироблення сліз може зменшуватися чи змінювати свій склад(1). Коли око подразнене через сухість, можливе компенсаторне збільшення кількості слізної рідини; і коли це відбувається, слізні залози виснажуються, а прояви сухості посилюються.
Блефарит, кон’юнктивіт, кератит
Запалення країв повік, кон’юнктиви, рогівки подразнює очну поверхню та викликає надмірне сльозовиділення.
Алергія
Алергічні реакції можуть викликати свербіння, почервоніння та сльозотечу.
Побічна дія ліків
Деякі медикаменти, наразі ті, що використовуються для лікування високого кров’яного тиску, депресії, алергії можуть викликати синдром сухого ока, і, як наслідок – підвищену сльозогінність. Крім того, тривале застосування очних крапель з консервантами також може подразнювати очну поверхню і викликати такі скарги.
Стороннє тіло
Будь-яка частинка викликає подразнення та посилене сльозовиділення.
Чинники довкілля
Вітер, дим, яскраве світло – як сонячне, так і штучне – можуть викликати рефлекторне сльозовиділення; слід уникати задимлених та накурених місць, вітру, потоків повітря від вентиляторів та кондиціонерів, регулювати до комфортного рівня освітлення приміщень
Деякі захворювання
Захворювання, що впливають на лицьовий нерв, можуть погіршувати рух повік, що ускладнює розподіл та відведення сліз. Запалення придаткових пазух носа може поширюватися на слізні протоки та викликати сльозотечу. Аутоімунні захворювання з синдромом Шегрена погіршують роботу слізних залоз, внаслідок чого з’являється сухість і одночасно – підвищена сльозотеча.
Емоції
Літня людина схильна часто згадувати про минуле – про приємні або важкі моменти – зі сльозами на очах. Дослідники виявили, крім того, що згодом люди стають більш чуйними до подій довкола себе. Ця підвищена емпатія також робить людей похилого віку схильними до емоційних сліз.
Людям літнього віку, у яких сльозяться очі, важливо проконсультуватися з офтальмологом, щоб точно визначити причину та отримати відповідні рекомендації.
Не займайтеся самолікуванням – це може бути небезпечно для вашого здоров’я!
Діагностика при підвищеній сльозотечі
Підвищена сльозотеча є поширеною проблемою серед людей старшого віку.
Через те, що методи лікування залежать від конкретної причини, важливо її встановити – чи то збільшення вироблення сліз, погіршення їхньої якості або проблема з відведенням сліз. Для цього використовуються кілька діагностичних методів:
- Клінічний огляд. Офтальмолог, крім власне огляду, розпитає про тривалість скарг, про супутні симптоми (наприклад, біль або виділення), про попередні події (наприклад, травми ока) тощо.
- Огляд із використанням щілинної лампи. Щілинна лампа – це, спрощено, бінокулярний мікроскоп, що дозволяє лікарю оглянути очі під великим збільшенням. Такий огляд допомагає оцінити слізну плівку, стан повік, рогівки та кон’юнктиви.
- Тест Ширмера. Тест дозволяє виміряти кількість вироблених сліз. Для цього під нижні повіки розміщують спеціальні смужки фільтрувального паперу, і після декількох хвилин вимірюється їх зволоженість.
- Час руйнування слізної плівки (проба Норна). Цей тест оцінює стабільність слізної плівки. На око наноситься спеціальний барвник, а потім реєструється час до появи точкових зон на рогівці, не вкритих плівкою. Короткий час появи таких зон свідчить про порушення якості слізної плівки.
- Тест на зникнення барвника (кольорова слізно-носова проба). У носову порожнину вставляються спеціальні тонкі стерильні бавовняні турунди, потім капають спеціальний барвник у кожне око. Процес не викликає болю та є безпечним. У разі нормальної функції сльозовідведення турунда забарвлюється, оскільки барвник та сльози змішуються та потрапляють у ніс. Якщо слізно-носовий канал заблокований, турунда залишиться незабарвленою.
У певних випадках лікар може рекомендувати проведення рентгенологічного дослідження слізних залоз із контрастуванням (дакріографія), КТ, МРТ та ін.
Лікування та профілактика надмірної сльозотечі у людини літнього віку
Що робити, якщо сльозяться очі у людини літнього віку ? Щоб усунути або запобігти проблемі надмірної сльозотечі, застосовується низка дій, які необхідно проводити вдома регулярно:
- З появою скарг на зір обов’язково звертайтеся до лікаря.
- Робіть регулярні перерви під час читання або роботи за екраном комп’ютера; уникайте накурених приміщень, потоків вітру та диму.
- Правильно доглядайте очі: дотримання правил гігієни повік важливе для усунення надмірної сльозогінності, особливо якщо є симптоми блефариту, кон’юнктивіту, кератиту, синдрому сухого ока, алергії.
- При можливості вибору, якщо необхідно застосування певних крапель для очей (наприклад, при глаукомі), віддавайте перевагу засобам без консервантів.
- Зволожуйте очну поверхню сльозозамінником без консервантів, щоб усунути дискомфорт, печіння, подразнення.
Лікування у випадках, коли сльозяться очі, не є універсальним. За певними показаннями лікар може призначити краплі для очей з антибіотиком або протизапальним засобом; коли слізна протока заблокована, може бути рекомендована операція з метою створення нового шляху для відтоку сліз. Якщо сльозотеча є симптомом будь-якого захворювання – алергії, синдрому сухого ока, синдрому Шегрена та ін. – спеціальне лікування, як правило, також здатне зменшити сльозотечу.
Краплі для очей Теалоз® Дуо
Сльозозамінник, офтальмологічні краплі Теалоз® Дуо розроблені Теа, Франція – компанією №1 у Європі у виробництві продуктів для офтальмології. Засіб призначений для застосування при синдромі сухого ока середнього та тяжкого ступеня та зменшує притаманні цьому синдрому прояви, у тому числі сльозогінність.
Рисою, яка виділяє Теалоз® Дуо, є подвійна формула: його основні дієві речовини – трегалоза (3%) і гіалуронова кислота (0,15%).
Завдяки силі цих двох молекул у Теалоз® Дуо настає негайне полегшення при синдромі сухого ока і створюється довгостроковий захист проти факторів, що викликають сухість, зменшується пов’язана з нею надмірна сльозотеча.
У Теалоз® Дуо відсутні консерванти й фосфати, і це дуже важливо, оскільки очі людини старшого віку чутливі до хімічних компонентів. Простота використання у поєднанні з гарною переносністю поверхнею ока робить Теалоз® Дуо відповідним засобом для людей літнього віку.
Висновки
- Коли сльозяться очі у людини літнього віку, причини цього симптому можуть бути різними: від емоцій і факторів навколишнього середовища до захворювань очей і серйозних проблем зі здоров’ям загального характеру. Встановити точну причину може лише лікар.
- Профілактика надлишкової сльозотечі повинна проводитися в домашніх умовах регулярно та включати щоденний догляд (гігієну) повік, правильний режим зорових навантажень (перерви при читанні, перегляді телепередач, роботі за екраном комп’ютера), захист очей від вітру, пилу, сигаретного диму, яскравого світла, застосування зволожувальних офтальмологічних крапель без консервантів та ін.
- Теалоз® Дуо, сльозозамінник без консервантів на основі трегалози та гіалуронової кислоти, є засобом вибору при підвищеній сльозотечі у людей старшого віку.
Редакційна політика
Джерела
Питання-відповідь
Відповідь: Якщо у людини похилого віку сльозяться очі, можна зробити кілька простих кроків для зменшення або усунення проблеми. Необхідним кроком є звернення до офтальмолога. Тільки лікар зможе провести необхідну діагностику та визначити, з чим пов'язані скарги. Якщо за результатами обстеження буде виявлено якесь захворювання очей із необхідністю застосування ліків у вигляді крапель, при можливості вибору слід віддавати перевагу засобам без консервантів. Важливо зменшити або виключити контакт з різними факторами, що викликають сухість (пил, вітер, дим), зволожувати повітря в приміщенні, використовувати протисонцеві окуляри в будь-яку пору року, правильно очищати повіки та область навколо очей (проводити щоденну гігієну повік). Для гігієни повік можна використовувати спеціальні офтальмологічні засоби – стерильні серветки Блефаклін®, стерильний гель Теагель® – які не містять детергентів та фосфатів. Не рекомендується застосування будь-яких засобів з мийними компонентами, у тому числі дитячого мила та шампуню. Крім того, корисно пити достатню кількість води, не допускаючи появи спраги, вживати рибу та інші продукти - джерела омега-3 поліненасичених жирних кислот не рідше 2 разів на тиждень, і овочі та фрукти - щодня. При будь-якому зоровому навантаженні потрібно частіше моргати, виконувати регулярні перерви під час читання, роботи за екраном комп'ютера, перегляді телепередач та інш., забезпечити тривалість нічного сну 6-8 годин, зволожувати очну поверхню сльозозамінником без консервантів.