Дата публікації:

27.02.2023

Сухість очей у дітей

Рейтинг

5/5 - (1 vote)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
5/5 - (1 vote)

У цій статті обговорюється сухість очей у дітей, її причини, симптоми, діагностика, профілактика, лікування та допомога у домашніх умовах.

Фахівці помітили, що в дітей віком шкільного віку прояви сухості очної поверхні зустрічаються досить часто. Однак діти можуть не помічати цього або нехтувати дискомфортом, печінням та подразненням, через що синдром сухого ока (ССО) у дитячому віці не завжди діагностуються вчасно.

Причинами ССО у дитячому віці може стати, з одного боку, тривале використання комп’ютерних екранів та смартфонів, та з іншого боку – короткі періоди перебування на відкритому повітрі. Незбалансоване харчування, алергічні, запальні шкірні реакції на повіках, гормональний дисбаланс у період статевого дозрівання нерідко стають причинами цієї проблеми у дитячому та підлітковому віці.

З іншого боку, ССО може бути проявом певних серйозних захворювань.

Батькам, якщо у них виникли побоювання щодо здоров’я дитини, необхідно звернутись з ним до лікаря.

 

Що таке синдром сухого ока

Синдром сухого ока (ССО) – це стан, який виникає через порушення зволоження поверхні ока, пов’язане з однією або обома причинами:

  • недостатньою сльозопродукцією;
  • порушенням якості слізної рідини.

Сльоза відповідає за захист, зволоження та змащення рогівки, забезпечує її клітини поживними речовинами. Крім цього, вона є частиною захисної системи нашого зору від різних забруднень та впливу погодних факторів. У разі порушення розподілу вологи по очній поверхні швидко відчувається дискомфорт.

ССО створює великі незручності, які зрештою впливають на якість життя і можуть призвести до проблем із зором.

 

Причини сухості очей у дітей

Багато факторів можуть спричинити цю неприємну проблему у дитини.

1. Тривале використання смартфонів. Так, фахівці вважають, що тривале використання смартфонів пов’язане з високими показниками індексу ОСДІ, що може свідчити про ризик розвитку ССО.

Річ у тім, що рідке моргання збільшує період часу, коли поверхня очей залишається відкритою, незахищеною і не вологою.

Відомо, що чим довше дитина використовує свій смартфон або виконує будь-які дії, що змушують уважно розглядати дрібні об’єкти – робота над шкільними завданнями, читання, комп’ютерні ігри та інше, тим рідше частота моргання.

2. Неповноцінний нічний сон чи коротка його тривалість.

Оскільки протягом дня на поверхню очей діє безліч негативних факторів, саме в нічний час відбувається її відновлення і загоєння мікроушкоджень. І якщо за короткий період нічного сну такого відновлення не відбувається, розвивається ССО.

3. Нестача вологи в повітрі приміщень через роботу кондиціонерів, систем вентиляції, опалення, а також вітер, дим, спека, мороз, випаровування хімічних речовин, у тому числі хлору в басейнах.

4. Алергічні реакції (2). Алергія є фактором ризику розвитку ССО, тому що викликає нестабільність слізної плівки з можливим подразненням кінцівок рогівкового нерва, чим пояснюється відчуття подразнення, болю, чутливості до світла.

5. Запальні захворювання повік (блефарити) (3). Для блефариту в будь-якому віці характерне запалення країв повік, що може бути пов’язане з різними інфекціями, зниженням імунітету, порушеннями з боку шлунково-кишкового тракту, або з іншими шкірними захворюваннями.

6. Кон’юнктивіти. Запальні захворювання кон’юнктиви бувають різного походження: вірусні, бактеріальні, пов’язані з попаданням в око хімічних речовин та ін.

7. Незбалансоване харчування. При захворюваннях ШКТ із порушенням всмоктування, при спеціальних дієтах, що обмежують споживання якихось продуктів, може виникнути дефіцит певних речовин (нутрієнтів) – вітамінів, мікроелементів, білків, корисних жирів та ін. Як наслідок, можуть виникнути зміни в клітинах рогівки, кон’юнктиви, слізних залоз.

8. Приймання ліків. Деякі ліки можуть спричинити або посилити ССО: жарознижувальні засоби проти застуди, проти акне, алергії; офтальмологічні краплі з бензалконію хлоридом у складі.

9. Носіння контактних лінз. Даний зручний метод корекції зору збільшує навантаження на слізні залози через те, що лінзи є стороннім тілом і розділяють слізну плівку на 2 частини – над лінзою і під лінзою. Все це потребує підвищеної кількості слізної рідини та перевантажує слізні залози.

10. Деякі хронічні захворювання, які пов’язані зі змінами в слізних та інших залозах, такі як синдром Шегрена, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, захворювання щитоподібної залози та ін.

 

Симптоми сухості очей у дітей

Найбільш поширеними симптомами є:

  • часте потирання очей
  • прискорене моргання
  • скарги на свербіж, поколювання чи печіння
  • відчуття втоми та сухості
  • почервоніння навколо очей
  • відчуття піщинки в очах
  • нечіткий, затуманений зір
  • надмірна сльозотеча
  • підвищена чутливість до світла (дитина тримається якомога далі від джерел світла)
  • дискомфорт при носінні контактних лінз
  • накопичення слизу у куточках очей

Ці неприємні та навіть болючі прояви здатні впливати на зір та ускладнювати навчання.

 

Діагностика сухості очей у дітей

При появі у дитини скарг на зір, за наявності 1 і більше симптомів, перерахованих вище, необхідно звернутися до лікаря для встановлення діагнозу та при необхідності лікування.

Крім вивчення скарг, лікар зробить комплексний офтальмологічний огляд і, за потреби, проведе вашій дитині певні тести, а саме:

  • Вимірювання осмолярності сльози

Для цього використовується зразок сльози для аналізу вмісту в ньому солей; цей тест дозволяє лікарю дізнатися, чи страждає дитина на ССО.

  • Візначення часу розриву слізної плівки (проба Норна)

Цей тест проводиться, щоб встановити, наскільки швидко випаровуються сльози. Під час цієї процедури офтальмолог закрапує спеціальний барвник, щоб встановити час, протягом якого на поверхні ока слізна плівка зберігається цілою. При скороченні цього часу тест вважається позитивним.

  • Тест Ширмера

В офтальмологічній практиці у дорослих цей метод є поширеним. Користуючись смужкою спеціального паперу, поміщеної під повіку, лікар вимірює кількість сліз, що виділяються за певний проміжок часу; однак він може бути важкий для використання у дітей у зв’язку з тим, що вони пручаються розміщенню такої смужки, або відразу починають моргати, що може не дати лікарю можливості отримати точні результати.

 

Профілактика сухості очей у дітей

Задля профілактики батькам необхідно дотримуватися деяких простих правил,  саме:

  • При появі скарг на зір обов’язково поведіть дитину до лікаря.
  • Переконайтеся, що ваша дитина робить перерви в зорових навантаженнях під час навчання, коли читає тривалий час, дивиться телевізор, використовує смартфон або працює за комп’ютером.
  • Розмістіть екран комп’ютера так, щоб дивитися вниз, а не вгору
  • Переконайтеся, що нічний сон триває не менш ніж 8 годин
  • Уникайте куріння поруч із дитиною: пасивне куріння є одним із факторів, що викликають сухість очей
  • У разі необхідності застосування ліків проти застуди або алергії після консультації з лікарем застосовуйте їх у прописаних дозах
  • Забезпечте максимально можливу активність дитини на свіжому повітрі, нагадуйте, що потрібно носити сонцезахисні окуляри
  • Зволожуйте повітря поряд із ліжком, не використовуйте вентилятори під час сну, уникайте прямого впливу повітря на обличчя від фена та кондиціонера
  • Приділіть час гігієні повік; вранці та/або ввечері прикладайте вологу теплу (температура 40-42 градуси) серветку до повік дитини на 3-5 хвилин, а потім зробіть дбайливий масаж повік, щоб відновити природну зволоженість поверхні очей
  • Слідкуйте за тим, щоб при симптомах сухості дитина носила окуляри замість контактних лінз, допоки не відчує себе краще
  • Навчить дитину заплющувати очі, щоб дати їм відпочити, а не терти їх, якщо є подразнення, сухість, печіння

Позбавити дитину від зорового дискомфорту через сухість можна за допомогою сльозозамінника без консервантів; застосовуйте краплі відповідно до інструкції.

 

Лікування сухості очей

Насамперед потрібно звернутися до лікаря для встановлення діагнозу та визначення причини.

Існує кілька методів лікування цієї проблеми у дітей, які можуть використовуватись залежно від причини цього стану. Деякі з них включають:

  1. Використання зволожувальних крапель (сльозамінника), що не містять консервантів у своєму складі. При певних показаннях лікар може призначити препарати протизапальної та/або цитостатичної дії; якщо скарги пов’язані з алергією, може знадобитися антигістамінний препарат.
  2. Корекція способу життя: зменшення часу перед екраном комп’ютера, збільшення вологості повітря, уникнення контакту з пилом.
  3. Правильне харчування: рекомендується вживати достатньо продуктів із корисними жирами (жирна морська риба, різні олії, горіхи, бобові).
  4. Гігієна повік із застосуванням теплових компресів для покращення функції мейбомієвих залоз.
  5. Хірургічні методи: в окремих випадках, коли терапевтичні заходи є недостатньо ефективними, можуть бути рекомендовані міні хірургічні втручання, що зменшують сухість шляхом блокування дренажних каналів слізних залоз.

При відвідуванні лікаря необхідно надати йому інформацію про всі ліки, які приймає дитина. Не слід виконувати поради інших людей без звернення до офтальмолога.

 

Чим закрапати очі дитині при сухості? Теалоз® Дуо для дітей

Застосування крапель Теалоз® Дуо у дітей є ефективним засобом для усунення дискомфорту, підтримки здоров’я очної поверхні та запобігання різним наслідкам, пов’язаних із сухістю та запаленням.

Завжди необхідно дотримуватись інструкції, що додається до цього засобу, та перед застосуванням ознайомитись із показаннями, протипоказаннями, можливими побічними ефектами.

Краплі для зволоження Теалоз® Дуо містять такі основні активні інгредієнти:

  • Трегалоза (3%) – природний дисахарид, відомий своїми властивостями захисту клітин від стресу, пов’язаним із сухістю.
  • Гіалуронат натрію (0.15%) – природний полімер, який допомагає захистити очі від різних шкідливих факторів, таких як сухість повітря, пил, дим, вітер та інші, зволожує, заспокоює очі та зменшує ризик подразнення.

Допоміжні інгредієнти – буферні компоненти, вода для ін’єкцій.

Саме унікальне поєднання дії двох молекул – трегалози та гіалуронату натрію – при застосуванні забезпечує миттєвий комфорт та тривалий захист рогівки.

 

Висновки:

  1. Сухість очей у дітей – досить поширена проблема, яка не завжди діагностується через те, що діти можуть не скаржитись на дискомфорт.
  2. Найчастішими причинами ССО у дитячому віці є тривале використання комп’ютерних екранів та смартфонів, а також короткотривала активність на свіжому повітрі; не менш поширеною причиною є сухе повітря у приміщенні.
  3. Для ефективної профілактики зорового дискомфорту потрібно, щоб дитина робила паузи при роботі за комп’ютерним екраном; подбайте про її достатнє перебування на свіжому повітрі, навчіть уникати прямих потоків сухого повітря на лице, зволожуйте повітря в приміщенні бодай яким способом
  4. Причиною сухості очей можуть бути певні хронічні захворювання; при появі скарг на зір обов’язково відвідайте лікаря. Не займайтеся самолікуванням – це може бути небезпечним для здоров’я дитини!
  5. Усунути дискомфорт, пов’язаний із сухістю, допоможуть зволожувальні краплі без консервантів. Перед застосуванням обов’язково ознайомтеся з інструкцією!

 

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Теалоз® Дуо

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

У дітей дана проблема може з'явитися у будь-якому віці – від дитячого до підліткового. Однак зазвичай це відбувається від 10-12 років і старше внаслідок збільшення зорового навантаження через комп'ютери, смартфони, телевізори та інші пристрої з екранами, які використовують у повсякденному житті.

У такому разі слід вжити певних заходів щодо полегшення симптомів та запобігання подальшому розвитку цього стану: забезпечити достатню вологість повітря у приміщенні, де знаходиться дитина. Заохочувати робити перерви під час роботи за комп'ютером, читання чи іншої діяльності, що потребує напруження зору. Дотримуватися правильної дієти, включати продукти, що містять корисні жири (жирна морська риба, горіхи, бобові, олії). Застосувати сльозозамінник без консервантів, щоб забезпечити зволоження рогівки. Якщо симптоми сухого ока погіршуються або не минають після застосування цих заходів, слід звернутися до лікаря-офтальмолога для консультації та лікування.

Оцініть користь статті:

5/5 - (1 vote)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.