Печіння в очах – симптом, який може бути пов’язаний як із дією звичних факторів довкілля, так і з медичними причинами (певними захворюваннями).
До поширених факторів зовнішнього середовища належать:
- потрапляння в очі солоної води, косметичних та мийних засобів, часточок пилу, диму;
- вплив погодних умов: яскравого сонячного світла, вітру, спеки, морозу;
- робота кондиціонерів та обігрівачів у приміщеннях;
- тривале використання екранів комп’ютерів та смартфонів;
- керування автомобілем, особливо у вечірній та нічний час та ін.
До медичних причин належать:
- сухість очної поверхні;
- захворювання повік та кон’юнктиви інфекційного, алергічного та іншого походження;
- деякі захворювання аутоімунного, ендокринологічного характеру;
- гормональний дисбаланс;
- стан після офтальмологічних операцій;
- побічна дія певних ліків;
- застосування очних крапель із консервантами;
- носіння контактних лінз та ін.
Нерідко до печіння приєднуються скарги на біль, свербіж, безпричинну сльозотечу. Поява такого комплексу симптомів потребує звернення до лікаря для проведення діагностики та лікування. Не займайтеся самолікуванням – це може бути небезпечним для вашого здоров’я!
Причини появи печіння в очах
Варто зробити уточнення: причини як печіння так і всього комплексу симптомів криються у тому, що клітини слизової оболонки ока часто оновлюються. Клітини, що оновлюються, вразливі й чутливі до браку вологи, до попадання в око навіть найдрібніших частинок, мікротравмам та ін. При цьому відбувається подразнення гілочок рогівкового нерва та починаються печіння, свербіння, біль, відчуття піску в очах, сльозотеча. Найчастіші причини печіння наведені нижче.
Причина 1. Подразнення поверхні очей
Подразнює та викликає печіння на поверхні ока безліч факторів: вітер, пил, сигаретний дим, вихлопні гази, потоки повітря вентилятора та кондиціонера, випаровування хлору та мийних засобів, залишки макіяжу, алергени та ін.
Захищає поверхню ока робота повік та слізних залоз, завдяки чому відбувається зволоження, змащування та видалення сторонніх частинок. Якщо слізної рідини бракує, з’являються печіння та інші неприємні симптоми.
Прості дії – правильний догляд за очима та повіками, носіння захисних окулярів, відмова від куріння, уникнення накурених приміщень та задимлених місць – зменшують подразнення очної поверхні та важливі для збереження здоров’я очей.
Причина 2. Синдром Сухого Ока (ССО)
ССО нині є поширеною проблемою. У багатьох випадках саме печіння є його основним проявом.
Люди, які мають з різних причин сухість очей через недостатню кількість слізної рідини або порушення її складу, мають підвищений ризик запалення рогівки або розвитку інших ускладнень.
Пройти тест на можливу наявність Синдрому Сухого Ока можна тут https://thealozduo.com.ua/onlajn-testy/test-1/
Причинами розвитку ССО можуть бути захворювання аутоімунного та ендокринного характеру (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, синдром Шегрена, гіпо- та гіпертиреоз, цукровий діабет та ін.) З появою скарг на зір обов’язково звертайтеся до лікаря!
Причина 3. Втома очей
Коли нам доводиться уважно розглядати щось поблизу, моргання мимоволі затримується, через що поверхня очей рідше змащується сльозою.
Робота за екранами комп’ютерів та будь-яких інших пристроїв, захоплення комп’ютерними іграми та смартфонами (як дітей, так і дорослих), редагування текстів, внесення даних до таблиць, робота з мікроскопом, керування автомобіля – це приклади діяльності, які сприяють появі ознак втоми та печіння в очах.
Хронічна загальна втома, незбалансований раціон (недостатня кількість вітамінів та інших антиоксидантів), неповноцінний сон, хронічний стрес також є причинами печіння очей.
Відновлення балансу власних сил, правильне харчування, повноцінний сон допомагають позбутися втоми очей і повернути зоровий комфорт.
Причина 4. Носіння контактних лінз
При цьому сучасному зручному методі корекції гостроти зору відбувається посилення навантаження на слізні залози. Чому так?
Річ у тім, що встановлена в оці лінза порушує цілісність слізної плівки, поділяючи її на 2 частини – під лінзою та поверх лінзи.
Якщо слізні залози не виробляють достатньо слізної рідини, страждає на зволоження поверхні ока, і з’являються дискомфорт, печіння, сльозотеча, біль і різь. У таких випадках, можливо, варто тимчасово відмовитися від лінз та перейти на окуляри, а також застосовувати сльозозамінник
Причина 5. Некориговані порушення рефракції (короткозорість, далекозорість, астигматизм)
Ці види порушення рефракції призводять до перевтоми очей і можуть спричинити печіння. Регулярні перевірки зору у офтальмолога дозволяють виявити та виправити такі порушення. Правильно підібрані окуляри, контактні лінзи, хірургічні методи дозволяють нормалізувати гостроту зору та уникати перевтоми.
Причина 6.Гормональний дисбаланс
У підлітковому віці, періоді вагітності, лактації, менопаузі можуть з’являтися відчуття печіння, швидка стомлюваність зору, почервоніння та інші неприємні симптоми.
Ці скарги пояснюються тим, що робота слізних залоз залежить від балансу гормонів в організмі. Перераховані вище особливі періоди є чинниками ризику розвитку сухості очної поверхні та появи печіння.
Правильно встановлений діагноз та своєчасно проведене лікування дозволять впоратися із печінням та іншими проявами зорового дискомфорту.
Причина 7. Захворювання повік та кон’юнктиви
Запалення повік та кон’юнктиви інфекційного, алергічного та іншого походження проявляється свербінням, печінням, припухлістю, почервонінням, сльозотечею, виділеннями у куточках очей.
Запалення повік (блефарит) та кон’юнктиви (кон’юнктивіт) можуть бути з багатьох причин, у тому числі й за порушенням правил особистої гігієни.
Точність виконання рекомендацій з гігієни повік, своєчасне звернення до лікаря – запорука успішного лікування цих захворювань.
Причина 8. Приймання деяких ліків
Приймання ліків – протиалергічних, антидепресантів, що уповільнюють серцевий ритм, що мають гормони у своєму складі та ін. може пояснити зменшення виділення слізної рідини та появу печіння і подразнення очей. Правильне рішення в таких випадках (замінити, скасовувати, залишити той самий препарат) може прийняти тільки фахівець. Тому при появі печіння та сухості на фоні приймання будь-яких лікарських засобів обов’язково звертайтеся до лікаря.
Причина 9. Стан після офтальмологічних операцій
Це – період, коли зоровий дискомфорт може бути пов’язаний як із самими процесами відновлення пошкодженої очної поверхні, так і з порушенням цілісності слізної плівки. Слізна плівка має трофічні (забезпечує поживними речовинами), зволожувальні та змащувальні властивості, і якщо ця структура пошкоджена, розвивається сухість очей.
У післяопераційному періоді зволожувальні краплі для очей без консервантів за призначенням лікаря сприяють покращенню якості слізної плівки, прискоренню регенерації тканин та усуненню зорового дискомфорту.
Причина 10. Очні краплі з консервантами
При тривалому застосуванні такі краплі через присутність у них консервантів негативно впливають на поверхню ока, викликаючи печіння, подразнення, почервоніння та ін. симптоми.
Позбутися неприємних відчуттів при цьому допомагає застосування сльозозамінника без консервантів відповідно до інструкції. Перед застосуванням ознайомтеся з протипоказаннями та можливими побічними реакціями.
За наявності вибору, за узгодженням із лікарем, вибирайте препарати без консервантів.
Як позбутися печіння в очах
Методи залежать від причин, які спричинили цей симптом. Наприклад:
- якщо в очі потрапила солона вода, сонцезахисний крем, шампунь тощо, достатньо промити очі водою;
- коли печіння виникло на тлі респіраторної вірусної інфекції, спеціального лікування, зазвичай, не потрібно; гігієна повік у таких випадках та застосування сльозозамінника допомагають усунути дискомфорт;
- при зоровій та загальній перевтомі буває достатньо дати організму відновити сили;
- при сухому повітрі у приміщенні, спекотній, морозній, вітряній погоді – захищати очі окулярами, закрапувати зволожувальні засоби для очей без консервантів тощо.
У всіх випадках появи печіння, пов’язаних з приймання будь-яких ліків (у тому числі й офтальмологічних засобів з консервантами), з хронічними та гострими захворюваннями повік та кон’юнктиви, алергічними реакціями, не займайтеся самолікуванням, звертайтеся за медичною допомогою вчасно.
Коли звертатись до лікаря
Обов’язково звертайтеся до лікаря, якщо печіння супроводжується одним або кількома наведеними нижче симптомами, це:
- гнійні виділення;
- нечіткий, розпливчастий зір;
- двоїння;
- виражена світлобоязнь;
- поява спалахів світла та плаваючих “мушок”;
- печіння, яке не припиняється кілька днів.
Лікування печіння в очах
Вважати, що необхідно лікувати печіння як самостійну проблему – неправильне рішення.
Щоб ефективно позбутися цього неприємного симптому, необхідно насамперед встановити його причину. І одна з найчастіших причин – сухість очей.
Для профілактики розвитку сухості, пов’язаної зі втомою та напругою очей, погодою, мікрокліматом у приміщенні та ін., рекомендуються дотримуватися простих правил (про це нижче), застосовувати зволожувальні краплі без консервантів, проводити гігієну повік та вій.
При виявленні захворювань, які, своєю чергою, є причиною сухості очей, як основне лікування можуть застосовуватися протиалергічні, антибактеріальні, цитостатичні, протизапальні, гормональні та ін. групи препаратів, які мають суворі показання. Увага: у жодному разі не приймайте такі препарати без консультації з лікарем!
Профілактика печіння в очах
Що можна порадити людині, яка періодично відчуває печіння, біль, різь та ін. неприємні симптоми?
Щоб максимально убезпечити себе від таких провокативних факторів, фахівці рекомендують дотримуватися кількох досить простих та доступних правил:
- Проходіть профілактичні огляди у офтальмолога 1 раз на рік або відповідно до рекомендацій лікаря; у разі скарг на зір не займайтеся самолікуванням;
- Відмовтеся від куріння, якщо ви курите;
- Дотримуйтесь збалансованого раціону, вживайте більше свіжих овочів, уникайте рафінованих продуктів, пийте достатню кількість води;
- Дотримуйтесь правильного режиму навантаження та відпочинку для очей при роботі за екраном комп’ютера – кожні 20 хвилин розслабляйте м’язи очей мінімум на протязі 20 секунд, наприклад, дивлячись у вікно; протягом дня робіть гімнастику для очей;
- Забезпечте повноцінний восьмигодинний сон; не використовуйте екрани комп’ютерних пристроїв безпосередньо перед сном;
- Обов’язково знімайте макіяж на ніч;
- Дотримуйтесь правил особистої гігієни, привчайте дітей не терти очі, не торкатися лиця немитими руками;
- Проводьте правильно гігієну (очищення) повік та вій, особливо якщо: у вас чутлива і схильна до алергії шкіра повік; ви працюєте або довго перебуваєте у приміщенні із сухим повітрям; у вас були випадки кон’юнктивіту або блефариту;
Щоб позбавитися дискомфорту, використовуйте сльозозамінник без консервантів відповідно до інструкції.
Так, людям із сухістю очей від легкого до тяжкого ступеня підійде Теалоз® Дуо. Дія офтальмологічного розчину Теалоз® Дуо заснована на природному способі захисту від зневоднення. Засіб без консервантів, його можна закрапувати поверх контактних лінз.
Теалоз® Дуо – новий вид крапель для лікування сухих очей, який забезпечує захист та тривале полегшення за допомогою двох натуральних молекул – трегалози та гіалуронової кислоти.
Трегалоза у природі міститься в багатьох рослинах і допомагає їм виживати в посушливих умовах. У складі Теалоз® Дуо трегалоза стабілізує клітини рогівки та захищає поверхню ока від висихання.
Гіалуронова кислота міститься в тканинах ока, має унікальні властивості утримання води, підтримує баланс вологи і змащує поверхню рогівки.
Висновки
- Печіння в очах – симптом, який може бути пов’язаний як з дією факторів довкілля, так і з певними захворюваннями (медичними причинами).
- Печіння, яке триває тривалий період, супроводжується гнійними виділеннями, нечітким і розпливчастим зором, двоїнням, вираженою світлобоязню, появою спалахів світла та плаваючих “мушок”, вимагає негайного звернення до лікаря для встановлення діагнозу, підтвердження або виключення медичної причини
- Печіння, подразнення, почуття стороннього тіла можуть бути проявами Синдрому Сухого Ока через напруження зору, загальну втому, дію погодних факторів і мікроклімату, носіння контактних лінз. У таких випадках необхідно дотримуватися режиму зорових навантажень, правильно проводити гігієну повік і вій, можливо, тимчасово відмовитися від лінз на користь окулярів, застосовувати сльозозамінник без консервантів.