Дата публікації:

22.02.2022

Вікова сухість очей

Рейтинг

5/5 - (1 vote)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
5/5 - (1 vote)

Говорячи про вікову сухість очей, зазвичай мають на увазі вік старше 40 років. Проте нині відомо, що певною мірою ознаки вікової сухості трапляються і в дорослому, і в підлітковому, і в дитячому періодах життя.

Вікова сухість очей — це комплекс порушень очної поверхні, які пов’язані з фізіологічними змінами в організмі в певні періоди життя.
Іноді для позначення цього явища помилково використовується термін «[ксерофтальмія», який у статті не використовуватиметься.

Проявами вікової сухості очей можуть бути швидка стомлюваність, почервоніння й біль під час роботи за комп’ютером, перегляду телевізора, керування автомобілем, читання, малювання, рукоділля. А також сльозотеча, різь і печіння в очах на сонці та на морозі.

Вікова сухість очей зумовлена ​​насамперед порушенням функції мейбомієвих залоз, які виробляють ліпіди слізної плівки.
У дитячому й підлітковому віці такі функції перебувають у процесі становлення, а в старшому вони можуть страждати через гормональну дисфункцію.

До цих фізіологічних причин у наш час приєднується ціла низка інших, пов’язаних зі способом життя, професією, мікрокліматом, екологією (про них йдеться нижче). Такий комплекс загалом може призводити до посилення проявів сухості, значного дискомфорту та зниження працездатності.

Причини вікової сухості

Причина 1. Зміни гормонального балансу в жінок відбуваються в період клімаксу й менопаузи, під час вагітності, грудного вигодовування. Оскільки статеві гормони регулюють роботу всіх залоз, у тому числі слізних і мейбомієвих, жінки частіше, ніж чоловіки, страждають від синдрому сухого ока.

Причина 2. Зниження відсоткового вмісту вологи спостерігається у всіх органах і тканинах, слизових ока, та, відповідно, настає збільшення витрати слізної рідини для адекватного зволоження очної поверхні. Навантаження на слізні залози поступово призводить до зниження їхньої продуктивності, викликаючи сухість очей. Такі зміни відбуваються і в жінок, і в чоловіків.

Причина 3. Розростання сполучної тканини, ущільнення всіх залоз із віком, незалежно від статі, зрештою порушує вироблення компонентів слізної плівки. Це призводить не тільки до розвитку ССО, а й до швидкого розвитку запалення через проникнення інфекційних збудників.

Причина 4. Незрілість механізмів гормональної регуляції та самого слізного апарату, характерна в дитячому й підлітковому віці. Через це також страждають слизові оболонки ока та якість слізної плівки.

До таких причин сухості, пов’язаних із конкретним віком, приєднуються інші чинники:

  • тривала робота за комп’ютерними екранами й використання будь-яких гаджетів;
  • сухий мікроклімат у приміщенні (робота обігрівальних приладів, кондиціонерів, обігрівачів);
  • куріння, як активне, так і пасивне;
  • спека, мороз, вихлопні гази, пил;
  • часті авіаперельоти;
  • хронічні захворювання — деякі аутоімунні, ендокринологічні, кардіологічні, неврологічні;
  • хронічні захворювання повік;
  • побічна дія деяких ліків, особливо якщо вони приймаються постійно (певні гіпотензивні, протиалергічні, антидепресанти);
  • носіння контактних лінз;
  • лазерна хірургія рогівки;
  • застосування офтальмологічних крапель, що містять консерванти.

 

Сухість очей у жінок

У певні періоди життя, а це особливо стосується жінок, очі страждають від сухості.

У повіках є спеціальні залози, які виділяють жир (ліпіди), що сповільнюють випаровування сльози в проміжок між морганнями. Гормональні зміни під час клімаксу негативно впливають на ці залози й на слізну плівку.

Саме тому можуть з’явитися неприємні симптоми, які заважатимуть повсякденним справам та роботі (швидка стомлюваність, підвищена чутливість до світла, сльозотеча, печіння й ін.).

Оскільки крім вікових змін до сухості призводить і ціла низка хронічних захворювань, важливо з’ясувати причину, щоби почати правильне лікування.

Сухість очей зазвичай посилюється з віком, тому корисно знати, як правильно піклуватися про здоров’я зору.
З появою скарг на зір звертайтеся до лікаря — самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!

 

Як позбутися сухості в очах під час вікових змін

Оскільки чинники розвитку вікової сухості очей криються у фізіології людини і довкіллі, важливо вжити всіх можливих заходів, щоби не допустити пошкодження очної поверхні та зберегти якість зору.
Для цього необхідно:

  1. Регулярно проходити медичні огляди в офтальмолога.
  2. За необхідності лікування будь-яких хронічних захворювань суворо дотримуватися рекомендацій лікаря.
  3. Правильно проводити очищення повік для нормалізації роботи мейбомієвих залоз.
  4. Відмовитися від куріння, якщо ви курите.
  5. Пити достатньо води (залежно від маси тіла, у середньому 30 мл на 1 кг ваги).
  6. Дотримуватися збалансованої дієти, яка включає продукти з великим вмістом омега-3 поліненасичених кислот (покращують вироблення корисних ліпідів).
  7. Дотримуватися правил оптимальної організації робочого місця, якщо ви працюєте за комп’ютером.
  8. Закапувати зволожуючі краплі (сльозамінники) без консервантів; перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією, показаннями, протипоказаннями й можливими побічними ефектами.

Зволоженню очної поверхні варто приділити особливу увагу. Це ефективний захід проти проявів сухості.
Щоби правильно вибрати такі краплі, корисно врахувати кілька моментів:

  • офтальмологічні краплі на основі гіалуронової кислоти за своїм механізмом дії найбільш наближені до природного;
  • є зволожуючі краплі, які мають у своєму складі компонент, що захищає очну поверхню від сухості та сприяє швидкій регенерації (відновленню) мікроушкоджень.

 

Висновки:

  1. Вікова сухість очей виникає в певні вікові періоди й зумовлена ​​фізіологічними змінами в організмі.
  2. Цей комплекс змін може бути і в чоловіків, і в жінок; однак найчастіше виникає в жінок у клімактеричний період.
  3. До вікової сухості очей можна віднести і ССО в дітей та підлітків, виникнення якого спричиняє незрілість механізмів гормональної регуляції слізних і мейбомієвих залоз.
  4. Додатковими чинниками, що посилюють прояви сухості, є певні хронічні загальні й офтальмологічні захворювання, приймання деяких ліків, тривала робота за комп’ютером, популярність смартфонів та інших гаджетів та ін.
  5. Під час вікової сухості очей важливо регулярно проводити профогляди в офтальмолога, правильно доглядати за повіками (регулярна гігієна), дотримуватися збалансованої дієти з включенням продуктів, багатих на омега-3 поліненасичені кислоти, застосовувати зволожуючі краплі без консервантів відповідно до інструкції.

 

Редакційна політика

Редакционная политика сайта Теалоз® Дуо

 

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

Такі краплі для зволоження очної поверхні без консервантів дають змогу створити комфорт для очей у разі впливу чинників, що спричиняють сухість. Крім застосування крапель, якщо ви працюєте за монітором, правильно організуйте своє робоче місце, робіть перерви, пийте достатньо води.

Якщо йдеться про вікову сухість очей і є хронічні захворювання, які можуть спричиняти сухість, позбутися назавжди цієї проблеми вдається не кожного разу, проте можна значно знизити дискомфорт. Прості заходи, що стають звичкою — щадний режим зорових навантажень, перерви в роботі, правильна гігієна повік, зволоження поверхні очей призначеними для цього офтальмологічними засобами — допомагають зменшити симптоми ССО. Проте, якщо дискомфорт не відступає й відчувається постійно, не відтягуйте зі зверненням до лікаря.

Оцініть користь статті:

5/5 - (1 vote)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.