Дата публікації:

29.11.2023

Вплив куріння (тютюнового диму) на сухість очей

Рейтинг

5/5 - (1 vote)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
5/5 - (1 vote)

Вже давно встановлено негативний вплив куріння і тютюнового диму на здоров’я серця, судин, легень. Однак впливу вживання тютюну на здоров’я очей приділяється набагато менше уваги, попри докази того, що тютюновий дим — це не просто подразнення, яке викликає печіння очей. Це – значний фактор ризику різних захворювань(1), синдрому сухого ока (ССО) тощо.

Синдром сухого ока — поширений стан, що характеризується недостатнім зволоженням поверхні очей. Це може бути результатом зменьшення кількості сліз або збільшення їх випаровування. Симптоми сухості очей включають подразнення, почервоніння, відчуття піску та іноді помутніння зору. Хоча ССО може бути викликаний багатьма факторами – вік, приймання певних ліків, деяки хронічні захворювання, умови навколишнього середовища тощо. Дим від цигарок також може спровокувати або посилити цей стан.

Як тютюн впливає на сухість очей

Тютюновий дим провокує розвиток синдрому сухого ока через декілька механізмів, це:

 1. Подразнення кон’юнктиви, що призводить до запалення і збільшеного випаровування сліз.
 2. Пригнічення виробництва сліз нікотином.
 3. Руйнування ліпідного шару слізної плівки та прискорене випаровування водного шару під ним.
 4. Токсичний вплив на бокалоподібні клітини кон’юнктиви, що відповідають за секрецію муцинів – ще одного шару слізної плівки.

Важливо знати, що пасивне куріння (якщо ви не курите цигарки, але часто перебуваєте поруч із курцями або в задимлених приміщеннях) також подразнює очі та сприяє появі симптомів сухості.

Наслідки синдрому сухих очей виходять за межі дискомфорту і можуть призвести до більш серйозних ускладнень, наразі –  інфекції очей, пошкодження рогівки та погіршення зору.

Які ще захворювання очей викликає куріння

Тютюновий дим являє собою складну суміш понад 700 хімічних речовин, багато з яких токсичні. Вплив вживання тютюну на здоров’я очей винятково негативний: куріння і тютюновий дим подразнюють ніжні тканини ока і шкодять їхньому здоров’ю.

Ось основні захворювання, які виникають у курців частіше, ніж у тих хто не палить:

 1. Катаракта (помутніння лінзи ока): ризик розвитку збільшується у два рази.
 2. Вікова макулярна дегенерація (ВМД): при цьому захворюванні уражається центральна частина сітківки й порушується зір зблизька.
 3. Діабетична ретинопатія: у діабетиків, які курять, пошкодження сітківки прискорюється.
 4. Увеїт (запалення внутрішніх структур ока): при цьому збільшується ризик виникнення глаукоми та інших серйозних захворювань.
 5. Пошкодження зорового нерва: небезпечне ускладнення, що загрожує втратою зору(2).
 6. Офтальмологічні ускладнення при захворюваннях щитоподібної залози: у курців проблеми з очима погіршуються швидше.
 7. Зміни в зовнішньому вигляді очей: з’являється жовтизна білків.
 8. Погіршення відновлення після операцій на очах: процес загоєння йде гірше.

Вплив куріння на здоров’я очей – виключно негативний. Кинути курити — це найкраще, що курець може зробити для збереження здоров’я очей. Не варто також забувати про регулярні перевірки в офтальмолога.

Як зменшити негативний вплив куріння на очі

Очі особливо вразливі до шкідливої дії тютюнового диму. Повітря без тютюнового диму – це не тільки щастя для легень, але й велике полегшення для очей.

Ось кілька кроків, які важливо зробити для зменшення негативного впливу куріння на очі й пов’язаний з ним синдром сухого ока:

 1. Кинути курити: найефективніший спосіб знизити ризик розвитку ССО та інших серйозних захворювань(3).
 2. Регулярно проводити огляди очей в офтальмолога: такі візити дозволяють виявити захворювання на ранній стадії, в тому числі синдром сухого ока, перш ніж вони призведуть до більш серйозних проблем.
 3. Зменшити вплив диму: куріння в спеціально відведених для цього місцях на відкритому повітрі або в добре провітрюваних приміщеннях зменшує подразнення очей.
 4. Контролювати інші фактори сухості очей: зволожувати повітря у приміщенні будь-яким відповідним способом, дотримуватися режиму праці та відпочинку при роботі за комп’ютерним екраном та при інших зорових навантаженнях, пити достатню кількість рідини, не допускаючи відчуття спраги, зволожувати поверхню очей сльозозамінником без консервантів тощо.

Висновки

 1. Регулярні огляди очей в офтальмолога дозволяють виявити шкідливий вплив куріння на очі – ССО та інші захворювання на ранній стадії, перш ніж вони призведуть до більш серйозних проблем.
 2. Кинути курити – найефективніший спосіб знизити ризик розвитку ССО та інших серйозних захворювань; куріння у спеціально відведених для цього місцях на відкритому повітрі або у добре провітрюваних приміщеннях зменшує подразнення очей.
 3. Важливо використовувати для зволоження та зменшення дискомфорту зволожувальні краплі без консервантів, які не викликають додаткового подразнення.
 4. Необхідно контролювати інші фактори сухості очей: зволожувати повітря у приміщенні, дотримуватися режиму праці та відпочинку при роботі за комп’ютерним екраном та при інших зорових навантаженнях, пити достатню кількість рідини тощо.

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Теалоз® Дуо

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

Електронні сигарети, які вважаються менш шкідливими, ніж звичайні, також можуть завдати шкоди здоров'ю очей(4). Вплив електронних сигарет на зір ще повністю не вивчений, і, хоча вони можуть завдавати меншої шкоди здоров'ю порівняно з традиційним курінням, вважати електронні сигарети повністю безпечними для зору не можна. Вони виділяють нікотин з парою, що містить ще й інші хімічні компоненти, які також несуть у собі ризики захворювань як для самого курця, так і для оточення, особливо для дітей.

Якщо кинути курити, це буде позитивно впливати на здоров'я та сприяти відновленню зору. Ступінь відновлення, однак, залежить від конкретного захворювання та загального стану організму. Крім того, якщо куріння вже завдало очам серйозної шкоди, то відновити зір дуже складно. Важливо регулярно звертатися до лікаря-офтальмолога для перевірки здоров'я очей, у тому числі після того, як кинули палити.

Оцініть користь статті:

5/5 - (1 vote)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.