Терміни “Синдром/Хвороба Сухого Ока” (ССО/ХСО), “сухий кератокон’юнктивіт”, “сухість очей” – це синоніми; Нині фахівці переважно використовують перший варіант.
Синдром сухого ока – це захворювання очної поверхні (слізної плівки, рогівки) запального характеру, що розвивається через зменшення вироблення слізної рідини, погіршення її якості, через прискорене випаровування сльози.
З сухістю очей може зіткнутися кожен. Комусь такий стан приносить лише тимчасовий дискомфорт (печіння, свербіж, відчуття піску в очах, сльозотеча), а комусь сухість очей може погіршити якість зору та вплинути на повсякденне життя.
В нормі очна поверхня з кожним морганням змащується слізною рідиною, і це підтримує тканини вологими та здоровими. Нерідко помилково вважають, що причина сухості очей – недостатнє вироблення сльози слізними залозами. Насправді робота слізних залоз порушується відносно рідко – при аутоімунних, ендокринних та дек. інших захворюваннях. Набагато частіше сухість розвивається через те, що:
- Порушується якість слізної плівки через те, що мейбомієві залози не виробляють достатньо ліпідів;
- Відбувається підвищене випаровування вологи з поверхні ока.
Симптоми сухого ока
Сухість очей може бути у людей різного віку – від дитячого до старшого. Часто це – хронічний хворобливий стан, який можна полегшити за допомогою правильного лікування та профілактичних заходів. Люди описують найчастіше такі симптоми сухості очей:
- Подразнення;
- Печіння, свербіж;
- Швидка втома очей;
- Затуманення зору;
- Почервоніння;
- Підвищена чутливість до світла;
- Дискомфорт при носінні контактних лінз;
- Відчуття піску в очах при морганні;
- Безпричинна сльозотеча.
Останній у цьому списку симптом може здатися парадоксальним: яким чином при сухості виникає сльозотеча? А вся річ у тому, що рефлекторна (безпричинна) сльозотеча при сухості очей – це один з можливих способів компенсації нестачі вологи. Однак цей процес виснажує слізні залози, а якість слізної плівки стає гіршою, оскільки вона майже не містить ліпідів.
Погіршення якості слізної плівки негативно позначається на зволоженні очей, і як наслідок може розвинутись сухість. Якщо не вжити правильних заходів, посилення ССО у певних випадках може спричинити запалення та виразки на рогівці.
Причини та фактори синдрома сухого ока
Причин сухості очей у кожному конкретному випадку, як правило, декілька:
- Тривалі зорові навантаження (робота за комп’ютерними екранами, активне використання смартфонів, їзда за кермом автомобіля на великі відстані, різні види рукоділля та ін.);
- Носіння контактних лінз (лінзи збільшують навантаження на слізні залози, тому що поділяють цілу слізну плівку на 2 частини – під лінзою і поверх лінзи);
- Дія сильного вітру, сухого, холодного, гарячого повітря;
- Перебування в приміщеннях із кондиціонерами, обігрівачами, вентиляторами;
- Забруднення повітря пилом, димом, вихлопними газами;
- Вікові зміни (оскільки з роками вологи в тканинах стає менше);
- Гормональний дисбаланс (робота залоз, які виробляють компоненти слізної плівки, регулюються статевими гормонами);
- Блефарити (будь-яке запалення повік погіршує функцію мейбомієвих залоз і порушує вироблення ліпідів);
- Побічні ефекти деяких ліків;
- Період після операцій на очах;
- Використання офтальмологічних крапель із консервантами;
- Алергічні реакції на очах та інше.
Ступені та ускладнення сухості очей
Хвороба сухого ока за відсутності лікування може призводити до серйозних ускладнень: погіршення зору, до ерозій та виразок на поверхні ока; в особливо важких випадках може бути прорив (перфорація) рогівки. Фахівці поділяють сухість очей на 3 ступені тяжкості – легку, середню та важку.
Критеріями для встановлення ступеня тяжкості є зміни, які лікар виявляє під час огляду очей, а також результати медичних офтальмологічних досліджень та тестів.
Класифікація сухості очей за ступенем важкості має практичне значення для лікарів під час виборів тактики лікування.
Для пацієнта інформація про ступінь тяжкості важлива для розуміння того, що сухість очей може з часом посилюватись, і що правильно вжиті заходи є запорукою успішного лікування та запобігати серйозним ускладненням.
Пам’ятайте – щоб лікування сухості очей було вдалим, необхідно насамперед встановити правильний діагноз. Це можна зробити тільки після спеціального обстеження, тому не займайтеся самолікуванням, обов’язково звертайтеся до лікаря!
Діагностика сухого ока
Точна діагностика необхідна для лікування будь-яких захворювань очей – сухості, інфекцій, алергії та ін. Захворювання можуть бути схожі у своїх проявах, але при цьому потрібні різні методи лікування. Наприклад, при необгрунтованому прийманні протиалергічних препаратів та деяких антибіотиків сухість очей може посилюватись.
Діагностичні медичні тести та дослідження дозволяють правильно класифікувати кожен клінічний випадок та обрати оптимальне лікування.
Існують тести й для самодіагностики – наприклад, тест OSDI (на ступінь сухості очей), тест на можливу наявність сухості очей. Увага: дані тести наведені для ознайомлювальних цілей і не можуть служити підставою для самостійної постановки діагнозу.
Лікування синдрому сухого ока
За консультацією щодо Синдрому/Хвороби Сухого Ока рекомендується звертатися до офтальмолога. Для успішного лікування основною умовою є суворе виконання всіх рекомендацій лікаря, наприклад:
- Якщо лікар прописав застосовувати зволожувальні краплі без консервантів (сльозамінник), в жодному разі не використовуйте для цього воду, відвари чаю, лікувальних трав та ін; застосовуйте краплі відповідно до інструкції та призначення лікаря;
- При всіх формах сухості очей та для профілактики рецидивів правильно виконуйте 3 етапи гігієни повік – очищення, прогрівання, масаж;
- Зволожуйте повітря в приміщенні будь-якими доступними способами;
- Збільште споживання Омега-3 незамінних жирних кислот у раціоні;
Якщо ви постійно або тривало приймаєте протиалергічний препарат, ліки проти акне, бета-адреноблокатор та дек. інші лікар може замінити його на препарат з іншої групи, поміняти дозу і т.д.
Варто пам’ятати про те, що сухість очей – стан хронічний і потрібен час, щоб помітити стійкий ефект офтальмологічних крапель для зволоження.
Якщо, дарма що вжитим заходам та застосуванню зволожувальних крапель для очей скарги завзяті, може знадобитися додаткове обстеження та інші методи лікування.
Наприклад, у разі запалення рогівки/кон’юнктиви можуть застосовуватись рецептурні групи протизапальних препаратів – кортикостероїди та цитостатики.
У випадках тяжкої сухості очей та супутнього запалення або деформації повік повік може бути рекомендовано оперативне лікування.
Профілактика
У сучасному житті придбання корисних щоденних навичок має величезне значення для профілактики захворювань. Наприклад, збалансований раціон, зволоження поверхні очей сльозамінником кілька разів протягом дня, правильний догляд/гігієна повік дозволяють знизити ризик розвитку багатьох поширених проблем з очима.
Дані поради можуть здаватися дивними, хоча ніхто не вважає дивним наносити кілька разів крем на руки, чистити зуби вранці та ввечері, стежити за своїм раціоном для збереження здоров’я в цілому.
Тому буде корисно нагадати, що завдяки застосуванню зволожувальних крапель, можна зменшити дію на поверхню очей таких поширених факторів сухості, як:
- Сухого повітря у приміщенні;
- Багатогодинної роботи за екраном комп’ютера;
- Носіння контактних лінз;
- Вікових та гормональних змін мейбомієвих залоз.
ТЕАЛОЗ® ДУО, сльозамінник, офтальмологічний розчин без консервантів французької компанії Теа призначений для захисту очної поверхні від сухості як середнього, так і важкого ступеня. Підходить для дорослих та дітей; немає протипоказань у періоди вагітності та лактації, краплі можна використовувати при носінні контактних лінз будь-якого типу. Основними дієвими речовинами ТЕАЛОЗ® ДУО є трегалоза (3%) та натрію гіалуронат (0.15%) – комбінація двох речовин зі зволожувальними, змащувальними, захисними властивостями.
Для збереження здоров’я зору корисні також інші звички:
- Відвідування офтальмолога 1 раз на рік з метою профілактичного огляду;
- Дотримання режиму роботи та відпочинку при роботі за комп’ютером (перерви в роботі кожні 20 хвилин, щоб перемкнути зір зблизька на далечінь);
- Догляд за очима, правильна гігієна повік;
- Зволоження повітря в приміщенні будь-яким відповідним способом;
- Збалансоване харчування, вживання продуктів із великим вмістом Омега-3 поліненасичених жирних кислот.
Причиною сухості очей можуть бути захворювання повік та очей, хронічні соматичні захворювання, багато лікарських препаратів, офтальмологічні засоби з консервантами. Тому, якщо попри зволоження очей зоровий дискомфорт зберігається, обов’язково звертайтеся до лікаря.
Висновки:
1. Медичні терміни “Синдром/Хвороба сухого ока, ССО/ХСО, сухий кератокон’юнктивіт” – синоніми, які позначають сухість очей, спричинену погіршенням якості слізної плівки.
2. Найбільш поширеними факторами сухості очної поверхні у сучасному житті є:
- Сухе повітря у приміщенні;
- Багатогодинна робота за екраном комп’ютера;
- Носіння контактних лінз;
- Вікові та гормональні зміни мейбомієвих залоз.
3. Для зменшення негативного впливу цих чинників важливі прості звички:
- Відвідування офтальмолога 1 раз на рік із профілактичною метою;
- Збалансоване харчування, щоденне вживання продуктів з великим вмістом поліненасичених Омега-3 жирних кислот;
- Дотримання режиму зорового навантаження та відпочинку при роботі за комп’ютером (перерви кожні 20 хвилин, перемикання зору зблизька на далечінь протягом від 20 секунд до декількох хвилин);
- Догляд за очима, правильна гігієна повік;
- Зволоження очей сльозамінником без консервантів протягом дня;
- Підтримання оптимальної вологості повітря в приміщенні будь-яким відповідним способом.
4. Причинами сухості очей можуть бути захворювання повік, кон’юнктиви, глибоких структур ока, загальносоматичні захворювання, побічна дія певних ліків, тривале застосування крапель з консервантами та деякі інші медичні стани. Тому, якщо у вас є скарги на зір, обов’язково звертайтесь до лікаря!
Редакційна політика
Джерела
Питання-відповідь
Відповідь: Це – процеси на очній поверхні запального характеру, пов'язані з браком вологи, які обумовлені природними віковими змінами в організмі. Вікова сухість очей виникає через те, що функціонування мейбомієвих залоз регулюється статевими гормонами. Вікова сухість очей може бути як у жінок, так і у чоловіків. Жінки страждають від ССГ частіше, тому що у клімактеричний період відбуваються значні зміни в гормональній системі, які викликають розвиток сухості.
Відповідь: Щоб відновити вологість очей самостійно, важливо використовувати сльозамінник без консервантів та не допускати подразнення очної поверхні: при використанні комп'ютера: відволікайтеся від екрана кожні 20 хвилин, дивлячись вдалину щонайменше 20 секунд. Переконайтеся, що екран комп'ютера розташований не надто високо: якщо екран розташований так, що вам доводиться дивитися вгору, це може призвести до швидкого випаровування слізної плівки. При носінні контактних лінз: при ознаках сухості тимчасово припиніть їх використання та перейдіть на окуляри. Зволожуйте повітря вдома і в офісі будь-яким підходящим вам способом. При дисфункції мейбомієвих залоз регулярно проводьте гігієну повік у 3 етапи: очищення – прогрівання – масаж. При використанні сльозамінника важливо попередньо ознайомитися з показаннями, протипоказаннями, можливими побічними ефектами в інструкції; вибирайте сльозамінник без консервантів. Важливо: ці відомості надані для цілей ознайомлення та не можуть бути підставою для самостійного проведення лікування.
Відповідь: перебувати під потоками повітря, спрямованими на обличчя (вентилятори, кондиціонери, фени; спекотний та морозний вітер). Наражати очі на небезпеку через дію диму, у тому числі й тютюнового. Допускати дію на очі випарів побутової хімії, аерозолів і речовин, що містять хлор. Щоб запобігти попаданню в очі таких випарів, при виконанні відповідних робіт носить герметичні захисні окуляри.