Дата публікації:

11.02.2022

Як позбутися Синдрому Сухого Ока в домашніх умовах?

Рейтинг

4.8/5 - (5 votes)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
4.8/5 - (5 votes)

Авторитетні думки сусідів, родичів і просто знайомих нерідко стосуються такої поширеної проблеми, як лікування Синдрому Сухого Ока «перевіреними» домашніми способами. Тим паче, що на сьогоднішній день скарги на втому та сухість очей — не рідкість, а інформація, яка передається з вуст в уста, на жаль, досить часто помилково стає пріоритетною. І це замість того, щоби записатися на прийом до лікаря та отримати професійні рекомендації.

Щодо зору, тут треба бути дуже обережними, щоб неправильними діями не завдати шкоди очам і не втратити можливість діагностування та лікування на ранній стадії.

У цій статті ми поговоримо про те, чи можна вилікувати Синдром Сухого Ока народними засобами, чи можуть вони нашкодити зору та в яких випадках необхідно звертатися до офтальмолога.

Топ – 10 популярних необґрунтованих порад, які можуть завдати шкоди здоров’ю очей

«Дари» природи завжди перебувають під рукою. Вони нерідко вважаються абсолютно безпечними ліками. Однак варто задуматися, що самолікування може погіршити ситуацію і призвести до погіршення здоров’я.

Отже, складемо рейтинг найнеобґрунтовніших порад самолікування під час сухості очей. 

Перша порада – промити очі водою.

Відразу ж хотілося б акцентувати увагу на вмісті у воді хлору й інших домішок, що становлять небезпеку для очей. Хлор сушить і руйнує слізну плівку, яка захищає рогівку. У такому випадку око стає вразливим до різних збудників захворювань, перебуваючих у великій кількості в будь-якому оточенні, у тому числі й у воді.

Порада друга  –  прикласти до очей холод у вигляді кубиків льоду, заморожених продуктів, охолоджених у морозильній камері чайних ложок і т. ін.

Перед тим як діяти в такий спосіб, варто врахувати, що холод спричиняє спазм судин, але не збільшує продукцію сльози та може навіть призвести до її зменшення. У разі переохолодження можливі спазм і закупорювання каналів слізного апарату, що порушує баланс між продукуванням та видаленням слізної рідини. Водночас проблема сухості не вирішується, а, навпаки, посилюється.  

Порада третя – змусити себе поплакати.

У деяких випадках плач розслабляє й навіть допомагає заспокоїтися. Незважаючи на це, рефлекторними «сльозами радості» або ж «гіркими сльозами» заспокоїти сухе око неможливо. Справа в тому, що склад цих сліз відрізняється від нормальних насамперед практично повною відсутністю ліпідів, які змащують поверхню ока. Любителі поплакати з приводу і без нерідко відчувають печіння і почервоніння очей. У кінцевому результаті частий плач призводить до виснаження слізних залоз і посилює прояви синдрому сухого ока.

Порада четверта – притулити скибочки огірка або картоплі до очей.

Подібні б’юті-процедури лише на короткий час зменшують набряклість повік. Щодо ССО, то охолоджені кружечки картоплі або огірка, прикладені до повік, ненадовго зволожують, позбавляють від сверблячки, приносять тимчасове полегшення, але не усувають прояв сухості. Справа в тому, що природа сухості очей полягає в нестачі слізної рідини й порушенні її якості, тому подібні методи самолікування короткочасні та малоефективні.

Порада п’ята –  закапати очі відварами трав (календула, шавлія, звіробій, пелюстки троянд, ромашка, корінь алтею тощо).

Природні антисептики вважаються досить безпечними для здоров’я, проте далеко не завжди — для очей. Все чужорідні компоненти, які потрапляють в око, вимиваються слізною рідиною, що навантажує слізний апарат і може призвести до посилення симптомів ССО. Крім того, ніхто не відміняє алергічну реакцію на трав’яні відвари, яка підсилює подразнення поверхні ока, додає свербіж, набряк та почервоніння.

Порада шоста –  використовувати компреси з медом або пакетиками чаю.

Чорний і зелений чай містить антиоксиданти, що допомагають боротися із запаленнями й ненадовго полегшують стан під час ССО. Мед, багатий на вітаміни та мінерали, містить природні антисептики й біологічно активні речовини. Але знову ж таки, як і в ситуації з трав’яними відварами, дія таких засобів може спричинити алергію (зуд, почервоніння, набряк) та не позбавляє від сухості очей. Виходить, більше ризиків, ніж реальної користі.

Порада сьома –  закапати слабкий сольовий розчин.

Сольові розчини є гіпертонічними. Якщо закапати їх в очі, вони тягнуть на себе воду та посилюють тим самим прояви сухості.

Порада восьма –  пийте більше кави

Дія на організм речовин, які містяться в кавових зернах, відрізняється різноманітністю і залежить від сорту, рецептури напою і особливостей кожної конкретної людини. Крім того, ефекти від кави короткочасні.

Можливо, кава стимулює вироблення сльози, але як отримати гарантовано такий результат? І, оскільки реакції на цей напій індивідуальні, можна отримати протилежну від очікуваної дію.

Порада дев’ята –  закапайте судинозвужувальні краплі

Такі краплі мають певні показання, оскільки походження такого неприємного симптому як червоні очі може бути з різних причин. Звуження мікросудин кон’юнктиви не діє на причину сухості очей (зменшення кількості та/або порушення якості сльози); судинозвужувальні краплі не відносять до зволожуючих.

Тому ні в якому разі не рекомендується призначати собі лікування самостійно.

Порада десята –  закрапайте краплі з антибіотиком

Виною зорового дискомфорту часто помилково вважають виключно інфекцію. Насправді – це лише одна з можливих причин, і необгрунтоване застосування антибактеріальних крапель може мати небажані наслідки для очної поверхні, в тому числі алергічні реакції, посилення зорового дискомфорту та ін. Застосування таких крапель має бути строго за призначенням лікаря. Не займайтеся самолікуванням!

Бережіть зір, при появі скарг, пов’язаних з очима, не затягуйте зі зверненням до офтальмолога!

Чи може нашкодити самолікування?

Відповідь однозначна — може.

Під час ССО знижується вироблення слізної рідини, змінюються її властивості та склад, порушується живлення рогівки. Це спричиняє сухість очей, подразнення й відчуття печіння.

Усі перераховані засоби (як і подібні  їм) не здатні впливати на джерело проблеми. Вони лише на деякий час послаблюють симптоми, але саму причину не усувають і тим самим тільки погіршують ситуацію. Варто також згадати про можливість алергічних реакцій, що спричиняються компонентами трав’яних відварів, чаю, меду й інших народних засобів.

Не варто займатися самолікуванням! Тільки лікар може встановити діагноз і призначити лікування.

Як тоді позбутися ССО в домашніх умовах?

Прості доступні заходи є ефективними в разі проявів сухості очей, а саме: 

  1. Пити більше води. Денна норма — від 8 до 10 склянок рідини, щоби підтримувати необхідний рівень вологи в тканинах.
  2. Збільшити споживання продуктів, багатих на Омега-3-поліненасичені жирні кислоти, що знижують ризик появлення ССО. Вони містяться в жирній рибі, волоських горіхах, лляній і оливковій олії, насінні гарбуза та льону.
  3. Захистити очі від пилу, сонця, використовуючи сонцезахисні окуляри.
  4. Намагатися частіше моргати. Звичайне моргання сприяє рівномірному розподілу слізної рідини по поверхні очей. Основна причина виникнення ССО — робота, що вимагає підвищеної уваги. У результаті ми починаємо рідше моргати та провокуємо розвиток сухості очей.
  5. Робити перерви під час роботи за комп’ютером, бажано кожні 20 хвилин, дивлячись у далечінь мінімум 20 секунд. Це допомагає правильній роботі  м’язів і слізних залоз ока.
  6. Очищати повіки (проводити гігієну) вранці й ввечері від забруднень, косметики, епітелію для профілактики розвитку ССО, запалення повік і очної поверхні.
  7. Застосовувати зволожуючі очні краплі без консервантів.

Якщо ці заходи не усунули дискомфорт і сухість, необхідно звернутися за консультацією до лікаря-офтальмолога. Огляд у фахівця є найкращим рішенням, тому що надає можливість вчасно провести діагностику захворювання та приступити до лікування.

Очі страждають в приміщеннях і на вулиці через нестачу вологи, задимленого і запиленого повітря, через випаровування хімічних речовин, при будь-якій роботі, що вимагає підвищеної уваги, при відвідуванні басейну, плаванні в природних водоймах, при багатьох хронічних захворюваннях, прийомі певних ліків і т. ін. Для усунення дискомфорту в таких випадках існують сльозозамінники, або зволожуючі засоби для очей.

Теалоз® Дуо, стерильні краплі без консервантів від компанії Théa, Франція, лідера в Європі в області розробки й виробництва безконсервантних продуктів для очей, застосовуються при втоми, почервонінні, печінні, відчутті сухості.

Перед застосуванням обов’язково ознайомтеся з інструкцією і дотримуйтеся всіх рекомендацій. У випадку виникнення скарг на зір потрібно обов’язково звертатися до офтальмолога. 

Висновки:

  1. При проявах синдрому сухого ока небезпечно застосовувати різні побутові засоби, які не призначені для очей.
  2. Застосовувати лікарські засоби – судинозвужувальні, антибактеріальні та ін., якщо вони не прописані лікарем, означає ризикувати здоров’ям очей. Не займайтеся самолікуванням, щоб не пропустити ранні стадії захворювання і не довести до розвитку небезпечних ускладнень.
  3. Щоб позбутися від проявів ССО вдома, необхідно дотримуватися деяких простих правил (звернути увагу на питний режим, на раціон харчування, на організацію свого робочого часу, стежити за гігієною повік, застосовувати сльозозамінник без консервантів).

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

Все залежить від причини, через яку виникла сухість очей, від тривалості ССО, від стану здоров'я. Отже, можна практично позбавитись основних проявів ССО, якщо вони виникли з причин, які можна усунути або значно зменшити. Важливо вчасно звертатися до лікаря і при необхідності відповідально виконувати всі рекомендації.

Їх існує безліч. Основна - це ігнорування того факту, що очі найбільше схильні до дії шкідливих чинників, що нас оточують. І тому страждають набагато більше, ніж шкіра та волосся, наприклад. Спека, мороз, вітер, пил, яскраве сонце висушують будь-яку поверхню. До них можна додати стрес, недосипання, незбалансоване харчування, хронічні захворювання, зорові навантаження та ін. Бережіть свої очі, не довіряйте випадковим і некомпетентним порадам. При необхідності звертайтеся до лікаря.

Якщо скарги на зір виникли вперше, зберігаються та заважають виконанню повсякденних справ і роботі, не затягуйте зі зверненням до офтальмолога.

Оцініть користь статті:

4.8/5 - (5 votes)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.