Слізна плівка — тонкий шар вологи, який покриває очне яблуко і робить ідеально гладкою його поверхню. Це — невід’ємна частина в складному природному механізмі зволоження ока, яка до того ж має інші важливі функції:
- живить рогівку й кон’юнктиву;
- захищає від бруду, вірусів і бактерій;
- забезпечує оптимальне заломлення світлових променів.
Під час кожного моргання відбувається оновлення слізної плівки — повіки змахують її та негайно відновлюють.
Чому відбувається швидке випаровування сльози й розрив слізної плівки
У певних ситуаціях можуть відбуватися небажані зміни в слізній плівці, через що вона розривається та повноцінно не відновлюється.
У наш час в економічно розвинених країнах така проблема стає все поширенішою.
Почасти це пов’язано зі змінами способу життя (надмірні зорові навантаження через комп’ютеризацію багатьох видів діяльності, популярність корекції зору лінзами й методами лазерної хірургії), а частково — зі старінням суспільства, оскільки з віком зменшується вміст води в тканинах і розвивається сухість слизових оболонок та шкіри.
Слізна плівка страждає і з інших причин, а саме:
- запалення повік та кон’юнктиви (інфекційного й алергічного походження);
- дисфункції мейбомієвих залоз;
- травматизації очної поверхні (наприклад, у разі деформації повік і неправильного зростання вій);
- певних аутоімунних, ендокринних, дерматологічних, неврологічних захворювань;
- приймання ліків (бета-адреноблокатори, гормональні контрацептиви, антидепресанти й деякі ін.);
- застосування крапель із консервантами;
- тривалого носіння медичної маски (через спрямований на очі потік повітря з-під маски під час видиху);
- сухість повітря в приміщенні (через центральне опалення, кондиціонери, вентилятори);
- погодні умови (вітер, спека, мороз);
- дії сигаретного диму, вихлопних газів, засобів побутової хімії;
- плавання в хлорованій, солоній, забрудненій воді;
- незбалансованого харчування (із різким обмеженням жирів у раціоні) та ін.
Ці причини можуть призвести до розвитку Синдрому/Хвороби Сухого Ока(ССО/ХСО).
До чого призводить неповноцінність слізної плівки?
Зорова втома, надмірна сльозотеча, печіння, свербіж, почервоніння, відчуття піщинки — такі ознаки притаманні сухості очей під час порушення цілісності слізної плівки, які пояснюються Синдромом/Хворобою Сухого Ока .
На ранній стадії, у разі повноцінного відпочинку, ці симптоми можуть зникнути.
Однак із часом, якщо не вживати ніяких заходів, зоровий дискомфорт стає постійним, може погіршитися гострота зору, розвиваються супутні запальні захворювання повік, мікропошкодження рогівки…
Щоби не допустити такого розвитку подій, у разі виникнення будь-яких скарг на зір обов’язково звертайтеся до офтальмолога, не займайтеся самолікуванням — це небезпечно для вашого здоров’я.
Структура слізної плівки
Відомо, що плівка складається з трьох шарів:
- муцинового — внутрішнього;
- водного — середнього;
- ліпідного — зовнішнього.
Ліпіди (жири) виробляються мейбомієвими залозами, розташованими в повіках, і вивільняються під час моргання. Ліпіди перешкоджають занадто швидкому випаровуванню слізної плівки та гарантують, що сльози не потечуть по краю повіки, а залишаться в контакті з поверхнею ока. Дисфункція мейбомієвих залоз — часта причина неповноцінності слізної плівки й розвитку ССО.
Водний шар виробляється слізною залозою та кровоносними судинами кон’юнктиви (оболонки, що покриває білу частину склери); містить багато біологічно активних речовин. Порушення функції слізної залози характерно для її вродженого недорозвинення, травм і пошкоджень, для певних хронічних захворювань (хвороби/синдрому Шегрена), порушень функції щитоподібної залози, ураження черепних нервів та ін.
Шар муцина (слизу) виробляється дрібними залозами кон’юнктиви й келихоподібними клітинами. Коли вони не працюють належним чином, порушується контакт слізної плівки з поверхнею ока, і в результаті можуть з’явитися сухі плями на рогівці. Муцин утримує та рівномірно розподіляє водний шар по поверхні ока. Цей шар особливо страждає в користувачів контактних лінз.
У нормі вироблення компонентів водної плівки відбувається активно коли людина не спить, а під час сну воно значно зменшується.
Щоби слізна плівка виконувала своє завдання, необхідно, аби всі її шари були повноцінними. Порушення в якомусь одному шарі призводять до неповноцінності всієї структури. Цим пояснюється, наприклад, чому під час Синдрому Сухого Ока нерідко буває зайве виділення сльози. Справа в тому, що в разі зменшення вмісту ліпідів і/або муцина слізні залози якийсь час продовжують секрецію води та сльози мимоволі течуть. Таке навантаження, однак, досить швидко призводить до їхнього вичерпання.
Тому, щоби відновити слізну плівку, необхідно враховувати особливості її будови й функціонування.
Як відновити слізну плівку?
Фахівці вирішують це завдання з огляду на її структуру, стан повік, рогівки, кон’юнктиви, загальне здоров’я.
Для правильної діагностики та ефективного лікування обов’язково звертайтеся до лікаря. Наразі в арсеналі офтальмологів є спеціальні діагностичні тести, що дають змогу оцінити якість і кількість сльози, та дієві лікувальні методики.
Щоби відновити слізну плівку, необхідно насамперед пам’ятати про ті чинники, які призводять до підвищеного випаровування сльози, і оберігати від них очі.
Для збереження здоров’я зору важливо дотримуватися простих правил:
- регулярно проводити профілактичні огляди, навіть якщо немає скарг на зір (у віці 40+ один раз на 2 роки або відповідно до рекомендацій лікаря);
- не допускати тривалих навантажень на зір, не затримувати моргання;
- дотримуватися оптимального режиму носіння контактних лінз;
- проводити щоденну гігієну / регулярне очищення повік спеціальними стерильними продуктами без агресивних компонентів і консервантів, щоб поліпшити стан ліпідного шару слізної плівки та знизити ризик розвитку запальних захворювань очей;
- якщо виникає необхідність носити медичну маску, правильно її розташовувати на обличчі;
- зволожувати поверхню ока сльозозамінниками без консервантів;
- відмовитися від куріння, якщо ви курите;
- уникати приміщень із сильним запахом тютюну і потоків повітря, спрямованих на обличчя;
- носити сонцезахисні окуляри в сонячну, морозну, вітряну погоду;
- не допускати появи почуття спраги, пити достатню кількість води;
- не залишати свої очі без корисних жирів — включати у свій раціон продукти, багаті на Омега-3 поліненасичені кислоти.
Дієвою допомогою для очей від усіх негативних чинників, що спричиняють підвищене випаровування сльози та/або порушення слізної плівки, є застосування спеціальних зволожуючих крапель, у складі яких немає консервантів.
Теалоз® Дуо, сльозозамінник, стерильні без консервантів краплі для зволоження, в своєму складі мають два основних діючих речовини – гіалуронову кислоту і трегалозу. Дія молекули гіалуронової кислоти направлено на утримання вологи на поверхні очей, а трегалози – на її захист від сухості
Важливо мати краплі при собі і закапувати відразу ж при виникненні зорового дискомфорту відповідно до інструкції.
Теалоз® Дуо миттєво забезпечує комфорт, має добру переносимість (в окремих випадках можливе легке подразнення очної поверхні), не потребує спеціальних умов зберігання.
Висновки:
- Слізна плівка — складна структура, яка зволожує, захищає, живить рогівку й бере участь у заломленні світлових променів.
- Її цілісність може порушуватися з багатьох причин; у разі виникнення зорового дискомфорту необхідно звертатися до лікаря.
- Застосування спеціальних зволожуючих очних крапель без консервантів дає змогу створити комфорт для зору та захищає від сухості поверхню ока.
- Щоденна гігієна / регулярне очищення повік спеціальними засобами, які не містять агресивних компонентів і консервантів, допомагає зберегти здоров’я слізної плівки, повіки та поверхні ока.
- Збалансоване харчування, у тому числі продукти, багаті на омега-3 поліненасичені жирні кислоти, має велике значення для збереження цілісності слізної плівки.
Джерела
Питання-відповідь
Існують спеціальні офтальмологічні тести, що дозволяють оцінити цей час. У нормі розрив і повне відновлення відбуваються в молодому віці в середньому через 10 секунд після затримки моргання; при ССО (і в старшому віці) цей проміжок зменшується, до того ж повноцінного відновлення не відбувається.
Моргання відбувається рефлекторно, щоби відновити цілісність слізної плівки та в кінцевому підсумку — захистити очі. Від стану цієї найтоншої структури залежить якість і збереження зору, тому нам варто навчитися не затримувати моргання. Коли людина читає, дивиться фільми, щось зацікавлено розглядає, частота моргань зменшується і, отже, рідше формується слізна плівка, очі зволожуються недостатньо. Тому нам варто навчитися не затримувати моргання.
Якщо відбуваються часті розриви, але немає повноцінного відновлення, порушуються зволоження поверхні ока, постачання поживних речовин і кисню, заломлення світлових променів на рогівці. Усе це — базис для виникнення та прогресування Хвороби Сухого Ока. Тому в разі виникнення будь-яких скарг на зір звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути небезпечним для здоров'я!