Дата публікації:

11.02.2022

Як зняти втому з очей? Що робити якщо втомлюються очі?

Рейтинг

4/5 - (1 vote)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
4/5 - (1 vote)

Завдяки сучасним можливостям можна за кілька хвилин прочитати про подію або побачити те, що тільки-но відбулося за тисячі кілометрів. Але, намагаючись осягнути якнайбільше, можна непомітно перенапружити та втомити очі.

Найважливішим джерелом інформації про навколишній світ для людини є зір. У запалі гонитви за новими знаннями, дослідженнями та розробками, та й просто під час досягнення будь-яких робочих цілей легко не помітити перенапруження наших очей. Саме тому важливо пам’ятати про профілактику втоми зору.

Чому втомлюються очі, основні причини втоми очей

Чим більше ми навантажуємо зір, тим сильніше втомлюються очі. Вони не тільки сприймають величезну кількість інформації, але й концентрують погляд на близькі та далекі дистанції.

Варто пам’ятати, що постійне навантаження на очі може призвести до перенапруження, астенопії або синдрому зорової втоми. Усім перерахованим станам характерна підвищена втомлюваність очей, що породжує бажання їх протерти та часто моргати. Однак звичайна втома очей може сигналізувати і про приховані проблеми із здоров’ям. Тому при виникненні будь-якого зорового дискомфорту необхідно звернутися до офтальмолога за консультацією.

До частих причин втоми очей можна віднести:

  • тривалу роботу за екранами комп’ютера, планшета, телефону;
  • будь-яку роботу, що потребує підвищеної уваги (тривале керування автомобілем, читання, робота з дрібним шрифтом або деталями, рукоділля, ювелірна справа, дизайнерські та архітектурні проекти);
  • недостатнє або занадто яскраве освітлення;
  • сухість поверхні очей, яка може бути пов’язана з віком або гормональними змінами;
  • тривале використання контактних лінз;
  • брак вітамінів або інших корисних речовин;
  • деякі захворювання або стани очей (Синдром Сухого Ока, глаукома, катаракта, порушення рефракції).

Перераховані причини вимагають напруженої роботи зорового апарату, перевантажують м’язи очей, прискорюють випаровування захисної слізної плівки з поверхні ока або розділяють її на частини (наприклад, як контактні лінзи).

Є сенс окремо виділити виникнення втоми саме від комп’ютера, як особливого на сьогоднішній день фактору, що впливає на зір.

 

Чому очі втомлюються від комп’ютера?

Сприйняття інформації з екранів комп’ютера, планшета або телефону відрізняється від читання книг чи вивчення навколишнього світу. Це пов’язано з особливостями монітора та зображення:

  • зображення на екрані формують пікселі: вони періодично спалахують і гаснуть, так створюється ефект мерехтіння екрану;
  • на монітор потрапляють промені природного і / або штучного освітлення, які створюють неприємні для зору відблиски;
  • сам екран під час роботи створює власне освітлення, у тому числі Синє Світло, що негативно впливає на зір.

Тому такі особливі характеристики монітора, як яскравість, контрастність, освітлення і спрямоване Синє Світло дуже впливають на втомлюваність очей. Навіть сам процес “зчитування” інформації з монітора вимагає набагато більшої концентрації та призводить до зменшення кількості моргань.

Також під час роботи за екраном комп’ютера важливо пам’ятати про безпечну відстань і правильну посадку.

Усі перераховані фактори впливають на ймовірність формування Комп’ютерного Зорового Синдрому (КЗС) – комплексу симптомів, спровокованих тривалою роботою за монітором комп’ютера, смартфона або ноутбука.

 

Яскравість, контрастність, освітлення

Однією з властивостей очей є вміння підлаштовуватися під умови видимості: яскравість світла, контрастність зображення і освітлення. Тому, якщо зображення на екрані буде недостатньо чітким або будуть проблеми з освітленням, це створить додаткове навантаження на зір і, як наслідок, може виникнути втома очей.

 

Синє Світло

Монітор при роботі створює короткі інтенсивні хвилі світла (Синє Світло), які негативно впливають на сітківку ока. Ефект може накопичуватися, поступово пошкоджуючи структури сітківки.

 

Зменшення частоти моргань

Будь-яка робота за монітором призводить до постійної концентрації зору на близькій відстані, а через створювані екраном відблиски створюється ілюзія моргання. Таким чином, наш організм мимоволі зменшує кількість моргань, провокуючи сухість очей.

 

Відстань від екрана

При занадто близькій відстані м’язи очей напружуються сильніше, тому при роботі за комп’ютером рекомендується витримувати дистанцію від 60 до 100 см. Також важливу роль відіграє сам розмір екрану: якщо діагональ перевищує 20 дюймів, то відстань повинна бути не менше 70 см.

 

Неправильна посадка

Частою помилкою при роботі за екраном є положення, коли частина монітора, на якій зосереджена увага, знаходиться нижче рівня очей. У такому випадку шиї доводиться згинатися вниз, що часто призводить до проблем у верхніх відділах хребта. Це не тільки впливає на поставу, а й може порушити роботу судин і нервових закінчень. Таким чином неправильна посадка може вплинути не тільки на загальне самопочуття.

 

Симптоми втоми очей

Симптоми втоми зору можуть проявлятися наступним дискомфортом:

  • почервоніння або запалення очей;
  • підвищена чутливість до яскравого світла;
  • мимовільне сльозовиділення;
  • посіпування повіки;
  • неприємні або болючі відчуття в очах;
  • різь;
  • свербіж;
  • печіння;
  • відчуття стороннього тіла або піску в очах.

 

 

Водночас можуть виникати порушення акомодації та зниження гостроти зору, які можуть викликати:

  • проблеми під час фокусуванні на предметах;
  • двоїння в очах;
  • розмитість зображення;
  • поява мерехтливих крапок або плям перед очима.

Симптоми втоми очей можуть виникати у різних комбінаціях та можуть мати як короткостроковий так і довгостроковий характер.

 

ВАЖЛИВО!

Уважне ставлення до зору та своєчасна консультація з фахівцем може допомогти виявити причину та своєчасно зменшити вплив негативних факторів. Також у офтальмолога можна отримати рекомендації щодо профілактики втоми очей.

 

Симптоми втоми очей від комп’ютера

Втома зору від комп’ютера є одним із проявів Комп’ютерного Зорового Синдрому (КЗС). Він включає в себе всі види дискомфорту від тривалої роботи за комп’ютером.

Симптоми цього стану прийнято розділяти на зорові та загальні.

Перша група симптомів (зорові) – це прояви втоми очей, описані вище.

Загальні симптоми Комп’ютерного Зорового Синдрому впливають на самопочуття в цілому. До них відносять:

  • головні болі;
  • болі в області шиї, особливо в потилиці;
  • швидку стомлюваність;
  • запаморочення.

Усі симптоми КЗС можуть виникати під час роботи за монітором, безпосередньо після неї або мати накопичувальний ефект.

Симптоми втоми від комп’ютера можуть виникати в різних комбінаціях, а також можуть бути як короткочасними і несильно вираженими, так і вираженими. Важливо пам’ятати, що вони можуть сигналізувати не тільки про Комп’ютерний Зоровий Симптом, але і про загальні проблеми зі здоров’ям. Тому дуже важливо своєчасно звернутися до лікаря, щоб правильно встановити діагноз.

 

Як знизити навантаження на зір?

Щоб знизити навантаження на зір, потрібно мінімізувати причину стомлюваності та робити профілактику втоми очей. Для початку потрібно організувати своє робоче місце та сам робочий процес:

  1. Дуже важлива дистанція під час читання, рукоділля, ювелірної, дизайнерської та будь-якій роботи з дрібними деталями: при можливості тримайте об’єкт на відстані 20-30 см від очей.
  2. Намагайтеся робити перерву в роботі кожні 40 хвилин: в ідеалі рекомендується кожні 20 хвилин робити перерви, дивлячись на протязі 20 секунд удалину на відстань більше 6 м.
  3. Слідкуйте за освітленням робочого місця: при занадто яскравому світлі очі втомлюються швидше, сонячне світло не повинно падати прямо в очі, книгу, прикрасу, нитки ітп.
  4. Намагайтеся частіше моргати: це допомагає слізній плівці рівномірно розподілятися по поверхні очей і захищати їх від відчуття сухості.

 

Профілактика втоми очей

Для профілактики втоми очей слід дотримуватися кількох правил:

  1. Не рекомендується читати лежачи або в рухомому транспорті.
  2. За дві години до сну рекомендується відмовитися від комп’ютерів, мобільних телефонів, планшету, щоб відпочити від дратівливих відблисків екрану.
  3. Повноцінний відпочинок і здоровий сон (не менше 7 годин).
  4. Здорове та різноманітне харчування: бажано додавати в раціон продукти, що містять омега-3 кислоти, а також вітаміни C, E і групи B.
  5. При необхідності використання контактних лінз, не забувати про період їх використання, гігієну та рекомендованих сльозозамінників.
  6. Пийте більше рідини: вона необхідна для всіх тканин нашого організму й особливо важлива для формування слізної плівки.
  7. За рекомендацією офтальмолога використовуйте зволожуючі краплі для очей без консервантів.
  8. Не забувайте про профогляди в офтальмолога: це дозволить вчасно виявити, запобігти або знизити ймовірність виникнення захворювань. Адже вірно оцінити стан здоров’я зору самостійно неможливо.

 

Як знизити навантаження на очі від комп’ютера?

При тривалій роботі за комп’ютером необхідна особлива профілактика втоми очей, а саме:

 

1. Організація робочого місця

  • Бажано використовувати монітор не менше 15 дюймів.
  • Для профілактики втоми очей від монітора необхідно правильно налаштувати яскравість і контрастність.
  • При наявності включити програму-фільтр від Синього Світла або програму для зменшення світлового потоку.
  • Відстань від монітора до Вас має бути не менше 60 см.
  • Центр монітора повинен знаходитися нижче рівня очей на 10-15 см.
  • Освітлення не повинно падати на екран, створюючи додаткові відблиски.

 

2. Перерви та моргання

  • При роботі з сильним навантаженням на зір необхідно робити перерви раз в 20 хвилин, переводячи погляд на далекі предмети (20 метрів і більше) мінімум на 20 секунд.
  • Не забувайте частіше моргати, щоб уникнути дискомфорту від сухості поверхні очей.

 

3. Захист очей і тривалість роботи за комп’ютером

  • Для захисту та профілактики сухості очей можна використовувати рекомендовані лікарем сльозозамінники без консервантів.
  • При можливості бажано скорочувати роботу за екраном до 4 годин на день.

 

  Діагностика

Діагностувати втому очей, як і будь-яке інше захворювання може тільки лікар на підставі обстеження. Тому, якщо у Вас проявляються будь-які симптоми втоми очей, необхідно звернутися до фахівця.

 

ВИСНОВКИ

  1. Однією з причин втоми є загальна або хронічна стомлюваність організму. Найчастіше вона виникає через спосіб життя: психоемоційного напруження, стресу, нестачі вітамінів та інших корисних речовин.
  2. Не дивлячись на те, що ця проблема не здається серйозною, вона може свідчити про захворювання очей або інших органів. Тому необхідно своєчасно звертатися до лікаря.
  3. Прості заходи профілактики втоми очей можуть допомогти позбутися такого дискомфорту.

 

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

Зволожуючі краплі (сльозозамінники) можуть бути рекомендовані лікарем у випадках:
– Комп’ютерного Зорового Синдрому;
– Синдромі / Хвороби Сухого Ока, в тому числі носіїв контактних лінз;
– Сухості поверхні ока, яка може бути пов’язана з віком або гормональними змінами;
– в інших індивідуальних випадках, рекомендованих офтальмологом.

Єдине, що може назавжди позбавити Вас її, це усунення всіх можливих причин її виникнення. На жаль, у сучасному світі таке неможливе. Але зниження навантаження на очі, профілактика, застосування зволожуючих крапель без консервантів зменшують дискомфорт та ризик його повторного виникнення.

Якщо Вас часто турбують симптоми втоми очей, то необхідно звернутися до офтальмолога.

Оцініть користь статті:

4/5 - (1 vote)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.