Контактні лінзи як зручний і безпечний метод корекції зору лікарі рекомендують багатьом пацієнтам.
Відомо, що для збереження гостроти зору та здоров’я очей важливу роль відіграють правильний вибір лінз і дотримання всіх рекомендації щодо використання та догляду за ними.
Однак варто пам’ятати, що навіть самі по собі контактні лінзи можуть викликати дискомфорт через додаткове навантаження на слізні залози. Річ у тому, що вони є чужорідним тілом для очей і поділяють слізну плівку на 2 частини: над лінзою та під лінзою. Тому для зволоження очної поверхні буде потрібно більше слізної рідини.
Зволожуючі краплі без консервантів можуть допомогти впоратися з цією проблемою. Щоб правильно обрати відповідний засіб, необхідно проконсультуватися з лікарем. Не слід займатися самолікуванням – це може зашкодити вашому здоров’ю.
Навіщо потрібні такі краплі?
Офтальмологи рекомендують використовувати спеціальні зволожуючі розчини (краплі) при появі зорового дискомфорту та для профілактики розвитку Синдрому Сухого Ока (ССО).
У нашому житті навіть без контактних лінз існує безліч факторів, які можуть призвести до сухості очної поверхні. До них відносять:
- Тривалу роботу за монітором комп’ютера та регулярне використання смартфонів, планшетів;
- Довгий перегляд телепрограм;
- Перебування у приміщенні з працюючою кліматичної технікою: кондиціонерами, вентиляторами, обігрівачами;
- Умови навколишнього середовища: вітер, спека, мороз, запилене та сухе повітря;
- Несприятливі фактори для очної поверхні – сигаретний дим та від багаття, летючі миючі речовини, різкі запахи фарби та сполуки хлору;
- Вікові зміни в організмі (з віком знижується процентний вміст води у тканинах), деякі загальні захворювання (ендокринні, аутоімунні), хронічні захворювання очей (блефарити, дисфункція мейбомієвих залоз тощо);
- Авіаперельоти – параметри повітря в салоні літака також сприяють розвитку сухості очей;
- Інші фактори.
Важливо знати, що поверхня очей є природним захистом від вірусних та інших інфекцій. При недостатній кількості вологи знижується її захисна здатність, а очі відповідно можуть стати вхідними воротами для збудників. Окрім того, при тривалому носінні маски потік повітря під час видиху спрямований на очі та провокує розвиток сухості. Тому у сезони вірусних інфекцій особливо важливо дбати про зволоження очей.
При появі будь-яких скарг на зір не займайтеся самолікуванням, звертайтеся до лікаря, щоб при необхідності почати ефективне лікування!
Чи можна впоратися без зволожуючих крапель?
Необхідність і частота застосування зволожуючих крапель індивідуальна. Наприклад:
- якщо ви тільки почали носити контактні лінзи або переходите на інший їх вид, лікар може рекомендувати використання зволожуючого засобу;
- зволоження поверхні очей допоможе усунути дискомфорт, якщо є ознаки, перераховані нижче:
- печіння;
- подразнення під час використання лінз;
- почервоніння очної поверхні;
- Втомлюваність очей без наявної причини;
- нечіткість зору.
Ці симптоми можуть виникати при Синдромі Сухого Ока та інших проблемах зі здоров’ям, тому звертайтеся до лікаря, щоб у разі необхідності своєчасно розпочати лікування.
Показаннями до використання зволожуючих очних крапель для користувачів контактних лінз є:
- необхідність носити лінзи більше 8 годин;
- відвідування басейну та купання у водоймах, у морі;
- вітряна, спекотна, морозна погода;
- підвищена чутливість до світла;
- схильність до алергії;
- будь-яка діяльність, яка потребує підвищеної уваги (як наслідок, зменшується частота моргань і поверхня очей отримує менше вологи).
Застосування зволожуючих крапель у таких випадках дозволяє позбутися від неприємних відчуттів і регулярно носити контактні лінзи, не відчуваючи дискомфорту.
Як вибрати зволожуючі краплі?
Зазвичай, краплі для зволоження знаходяться у вільному продажі, їх можна придбати без рецепта, але не варто експериментувати та займатися самолікуванням. При виборі необхідно:
- Уважно ознайомитися з показаннями. Як правило, в інструкції вказано, для яких випадків підходять конкретні краплі.
- Рекомендації по використанню. Краплі відрізняються за особливостями застосування. Наприклад, деякі можна закрапувати поверх лінз, а інші – виключно на очну поверхню.
- Протипоказання. Необхідно уважно вивчити можливі протипоказання та побічні реакції на зволожуючі краплі.
- Наявність консервантів. Через можливий негативний вплив на очну поверхню їх не повинно бути у складі якісних крапель для зволоження.
- Уважно прочитати склад. Краплі на основі гіалуронової кислоти мають механізм дії, максимально подібний до природної дії сльози.
- На упаковці також повинні бути вказані умови зберігання та строки придатності. Необхідно дотримуватися всіх рекомендацій. Використовувати краплі можна виключно до закінчення зазначеного періоду.
При виборі крапель слід спиратися на рекомендації офтальмолога – самолікування може призвести до негативних наслідків для здоров’я.
Як закрапувати очі з лінзами?
Перед закрапуванням необхідно обов’язково ретельно вимити руки.
Закрапувати краплі при користуванні контактними лінзами можна такими способами:
- На внутрішню поверхню лінзи перед їх використанням. Чистими руками необхідно дістати лінзу, крапнути зволожуючі краплі на її внутрішню поверхню, після чого одразу надягти.
- На поверхню очей зі встановленою лінзою: нахилити голову назад, дивитися вгору, відтягнувши повіку, крапнути розчин у отвір, що утворився між повікою й оком. Далі – закрити очі, затримати моргання та злегка натиснути на зімкнуті повіки у куточку біля носа (щоб краплі рівномірно розподілялися по очній поверхні, а не стікали через носослізний канал).
Не допускайте розвитку дискомфорту та втоми очей протягом дня. Закапувати очі слід відповідно до інструкції препарату необхідну кількість разів.
Зволожуючі краплі без консервантів Теалоз®Дуо від французької компанії Théa, лідера в розробці та виробництві безконсервантних стерильних продуктів для офтальмології, містять у своєму складі гіалуронову кислоту та Трегалозу. Спільна дія цих речовин забезпечує надійне зволоження поверхні ока та її захист.
Увагу вчених, що займаються проблемою зволоження очей, привернула відома з найдавніших часів рослина Троянда Ієрихону. Вона є символом воскресіння, бо зберігає свою життєздатність у жорстоких умовах пустелі. Здавалося б, назавжди засохла, під дією крапель води рослина оживає, розкривається та розквітає завдяки молекулі Трегалози. Ця речовина здатна створювати в її клітинах захисний каркас на тривалі періоди посухи, а в складі офтальмологічного розчину Теалоз®Дуо – покриття, що захищає рогівку від сухості. Крім того, вчені з’ясували, що Трегалоза подовжує період дії гіалуронової кислоти, тим самим підвищуючи ефективність офтальмологічного розчину, не порушуючи при цьому вироблення власної сльози.
Пляжі влітку й офіси з кондиціонерами, зимові морози та білий сніг, робота за комп’ютерними екранами, авіаперельоти – в усіх цих ситуаціях зволожуючі краплі Теалоз®Дуо забезпечать комфорт для зору. Важливо, що флакон з краплями простий і зручний у застосуванні, його можна постійно тримати з собою та використовувати при встановленій в оці контактній лінзі.
Висновки:
- Контактні лінзи – сучасний зручний спосіб корекції зору – можуть викликати дискомфорт через розвиток Синдрому Сухого Ока, тому користувачам контактних лінз потрібне додаткове зволоження поверхні очей.
- Зволожуючі краплі без консервантів на основі гіалуронової кислоти можуть застосовуватися відповідно до інструкції, коли в них є потреба; вони не порушують при цьому вироблення власної сльози.
- При розвитку зорового дискомфорту при використанні контактних лінз, який заважає повсякденній діяльності, необхідно звертатися до лікаря.
Джерела
Питання-відповідь
Далеко не всі краплі можна застосовувати на лінзи - рекомендується ретельно ознайомитися з інструкцією.
Зволожуючі краплі слід використовувати, якщо протягом дня Ви відчувається печіння, подразнення, почервоніння, очі постійно втомлюються та не дають чітко роздивитися предмети. Слідкуйте за своїм здоров'ям - при необхідності звертайтеся до лікаря.
Зволожуючі краплі для очей необхідні при тривалому використанні комп'ютерів та інших гаджетів. Вони також допомагають при впливі негативних кліматичних факторів - яскравого сонячного світла, гарячої та морозної температури, пилу, вітру та ін. Використання лінз більше ніж 8 годин, тривалі зорові навантаження, робота у приміщенні з кондиціонером - ці причини також спонукають замислитися над можливістю застосувати зволожуючі краплі.