Дата публікації:

11.02.2022

Синдром сухого ока

Рейтинг

5/5 - (2 votes)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
5/5 - (2 votes)

Сухе Око (Синдром Сухого Ока, ССО, Хвороба Сухого Ока, ХСО) – сукупність всіх змін на поверхні ока, які з’являються через зменшення кількості та/або якості сльози.

Добре відомо, що сльози зволожують поверхню ока. Менш відомо, що сльоза входить до складу тонкої слізної плівки, яка захищає наші очі.

Вона складається з 3 шарів:

  1. власне сльоза (утворюється слізними залозами);
  2. ліпідний (жировий) шар (виділяють кілька видів залоз – Мейбомієві, Цейса, Моля та ін.);
  3. муциновий (слизовий) шар (утворюють спеціальні клітини кон’юнктиви); містить гіалуронову кислоту та білки.

Ця плівка зволожує, змащує, живить, захищає від сухості, алергенів, від різних збудників хвороб, дрібних частинок пилу тощо.

Якщо з якихось причин порушується слізна плівка, поверхня очей виявляється недостатньо зволоженою, розвивається хронічне подразнення та з’являються різні неприємні симптоми, що й називають Синдромом Сухого Ока.

Причини синдрому сухого ока

При певних обставинах може або порушуватися вироблення сльози та всіх компонентів слізної плівки, або вони швидко випаровуються.

Розглянемо основні причини, за яких сльоза швидше випаровується:

  • забруднення повітря пиловими частинками, вихлопними газами та ін. Дослідження цієї проблеми показали, що мешканці міст мають найбільший ризик розвитку сухого ока.
  • носіння контактних лінз (особливо в разі тривалого періоду з використанням не відповідних продуктів або неналежного догляду).
  • макіяж у зоні очей (косметичні засоби, потрапляючи на поверхню ока, можуть порушувати роботу залоз, які виробляють компоненти слізної плівки та викликати сльозотечу і небажане навантаження на слізні залози).
  • використання очних крапель з консервантами (особливо при тривалому застосуванні).
  • інфекції поверхні ока та повік.
  • алергічні реакції в області очей (запалення викликає захисну реакцію – сльозотечу та швидко виснажує резерв слізних залоз).
  • оперативне лікування очей і повік (з будь-яких причин).
  • захворювання внутрішніх органів (нирок, щитоподібної залози, деякі серцево-судинної системи), із-зі яких  буває набряк повік.
  • тривалі зорові навантаження: тривала робота за комп’ютерним монітором, використання екранів планшетів і телефонів, тривалий перегляд телепередач .
  • вітряна, холодна, спекотна погода, кондиціонери, вентилятори, обігрівачі сушать повітря, прискорюють випаровування сліз і викликають сухість очей.
  • неякісний сон, як з’ясувалося, може бути також причиною сухості очей.

Тепер розглянемо основні причини зниження вироблення сльози:

  • вік (зменшується процентний вміст води в органах і тканинах).
  • менопауза у жінок (гормональний статус впливає на затримку або виведення води з організму).
  • деякі ліки (деякі гормональні, протиалергічні препарати тощо).
  • деякі захворювання сполучної тканини аутоімунної природи (ревматоїдний артрит, хвороба Шегрена, яка вражає слізні та слинні залози).
  • порушення вуглеводного обміну (цукровий діабет).
  • захворювання щитоподібної залози (гіпотиреоз).

 

Які симптоми сухого ока?

Це  – зоровий дискомфорт, який  турбує нас протягом усього дня:

  1. подразнення очей (коли так і хочеться тримати їх закритими).
  2. швидка втомлюваність очей.
  3. нерідко сльозотеча без причин.
  4. надмірне подразнення  від світла.
  5. відчуття стороннього тіла.
  6. червоні очі та нерідко повіки.
  7. неприємні відчуття у користувачів контактними лінзами.
  8. відчуття сухості в очах.
  9. печіння очей.

 

Діагностика синдрому сухого ока

Прояви ССО, який виник за побутових або екологічних причин (кондиціонери, обігрівачі, вітер, спека, пил, смог та ін.) подібні проявам при алергічних або запальних захворюваннях очей.

Можна ознайомитись в простим тестом самодіагностики на ймовірний розвиток Синдрому Сухого Ока, за допомогою якого можна з’ясувати, чи маєте Ви цю проблему. Тест самодіагностики наданий виключно для ознайомлення та не може бути підставою для встановлення діагнозу.

Пам’ятайте – самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров’я!

 

Чим небезпечний розвиток синдрому сухого ока?

Якщо довго ігнорувати неприємні симптоми сухості поверхні ока, може розвинутись хронічне запалення.

Запалення очей робить їх менш захищеними перед інфекційними збудниками, легше можуть з’являтися різні мікропошкодження – тріщинки та розриви, які посилюють дискомфорт і заважають працювати за комп’ютером, читати, дивитися телевізор, керувати машиною.

Можуть виникати неприємні відчуття у користувачів контактними лінзами.

 

Профілактика синдрому сухого ока

Оскільки сухість поверхні ока нерідко буває через прості причини, варто пам’ятати про профілактичні правила:

  1. Уникайте місць з напрямком потоку повітря на обличчя від вентиляторів, обігрівачів і кондиціонерів.
  2. Регулярно провітрюйте приміщення, щоб не перебувати в оточенні різних мікрочастинок – пилу, мікробів, засобів для прибирання.
  3. Уникайте приміщень, де палять.
  4. Підтримуйте комфортну температуру та зволожуйте приміщення, бо тепле повітря сушить поверхню ока.
  5. Носіть сонцезахисні окуляри незалежно від сезону в сонячну погоду.
  6. Не допускайте перевтоми очей, регулярно (по 5 хвилин кожні пів години) робіть перерви, дивлячись вгору та вдалину.
  7. Пийте достатню кількість рідини, не допускайте появи спраги.
  8. Не забувайте про правильне харчування. Відомо, що регулярне вживання в їжу морської риби, як природного джерела Омега-3 поліненасичених жирних кислот, корисно при Синдромі Сухого Ока.
  9. Застосовуйте зволожуючі краплі для очей без консервантів. Ефективний засіб, який допомагає усунути прояви ССО – Теалоз® Дуо, краплі для зволоження очей №1 в Європі, єдиний в Україні склад з Гіалуроновоїю кислотою і Трегалозою
  10. Пам’ятайте про важливість гігієни повік для підтримки правильної роботи мейбомієвих залоз.

 

Чи можна вилікувати синдром сухого ока?

У більшості випадків прояви ССО мають середній або легкий перебіг. Для усунення дискомфорту буває достатнім застосування зволожувальних крапель для очей і застосування профілактичних заходів, що наведені вище.

Однак, якщо прояви сухості очей продовжують наполегливо турбувати, необхідно звернутися до офтальмолога, щоб провести діагностику і проводити лікування.

 

Як лікувати Синдром Сухого Ока

Існує кілька напрямків в лікуванні ССД:

  1. Поповнення недостатньої кількості сльози. Цей напрям передбачає застосування зволожувальний крапель для очей без консервантів.
  2. Підтримка продукції сльози. Дієта, багата на Омега-3, вживання достатньої кількості рідини;
  3. Лікування запальних, алергічних та ін. захворювань очей, які призводять до розвитку ССД;
  4. Гігієна повік (для поліпшення роботи Мейбомієвих залоз і профілактики запальних захворювань повік).

Ці методи ефективні у більшості випадків.

Однак, при певних загальних захворюваннях (аутоімунні з синдромом Шегрена, ендокринологічні та ін.) можуть знадобитися хірургічні методи лікування та / або за призначенням лікаря застосування препаратів, які належать до рецептурної групи (цитостатики, кортикостероїди та інші).

 

Висновки

  1. ССО – це зміни на поверхні ока, які викликають дискомфорт та ускладнюють повсякденну діяльність (робота за комп’ютером, читання, керування автомобілем тощо). Розвиток цього синдрому часто пов’язаний з побутовими й екологічними умовами, тривалими зоровими навантаженнями, а також може бути наслідком інших проблем зі здоров’ям, прийманням деяких ліків, використанням очних крапель з консервантами, буває при носінні контактних лінз й ін.
  2. Для перевірки наявності ССО існують прості тести самодіагностики. Однак, слід пам’ятати, що будь-які тести, проведені самостійно, не можуть служити підставою для постановки діагнозу. При виникненні проблем із зором важливо своєчасно звернутися до лікаря.
  3. Не варто ігнорувати прояви сухості поверхні очей, оскільки без допомоги очам можливі неприємні наслідки: запалення, зниження стійкості до різних збудників, поява мікропошкоджень тощо.

 

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

Все залежить від ступеня тяжкості проявів ССО. Якщо відчуття втоми, подразнення очей та інші прояви дискомфорту відчуваються довго, контактні лінзи носити не варто, або краще чергувати їх з окулярами. У таких випадках важливо своєчасно звернутися до лікаря – можливо, необхідно буде проведення обстеження, підбір зволожуючих засобів, заміна моделі лінз і т.п. Якщо за допомогою крапель для зволоження та профілактичних заходів дискомфорт не відчувається, контактні лінзи цілком можна використовувати. Нагадуємо: Своєчасно звертайтеся до лікаря – самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров’я!

Щоб макіяж не посилював симптоми сухості очей, важливо знати наступне:

  • зволожуйте поверхню ока за допомогою спеціальних очних крапель.
  • щодня проводьте гігієну повік, щоб підтримувати функціонування Мейбомієвих залоз: їх ліпідний секрет – важлива частина слізної плівки;
  • віддавайте перевагу косметиці, яка рекомендується для чутливої ​​шкіри;
  • підводки, олівці, тіні для повік наносить не по лінії повік, а відступивши від неї, щоб виключити потрапляння цих продуктів в очі;
  • віддавайте перевагу кремовим текстурам, а не розсипчастій формі тіней для повік, оскільки косметичний пил, як і будь-який інший, посилює симптоми ССО.
  • нарощені вії, якщо процедура проведена за сертифікованою методикою, не викликають сухості очей; однак варто знати про особливе значення гігієни повік і догляду за такими віями з метою профілактики розвитку запальних, алергічних та інших захворювань повік, які можуть призводити до Синдрому Сухого Ока.

Оцініть користь статті:

5/5 - (2 votes)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.