Дата публікації:

17.01.2023

Сухість в очах після сну

Рейтинг

5/5 - (1 vote)

Поділитись статтею

Автор статті

- видавець і автор статті

logo
5/5 - (1 vote)

Іноді, вранці після пробудження може бути відчуття сухості, печіння, втоми в очах. Особливо вираженим ці відчуття бувають, якщо ми погано спали вночі (1), довго перебували на вулиці у вітряну погоду, провели напередодні багато часу за комп’ютерним екраном.

Такі скарги можна пояснити підвищеним випаруванням, порушенням вироблення, погіршенням якості сльози при дисфункції мейбомієвих залоз (про це йдеться далі).

Крім перерахованих вище частих причин ранкової сухості очей після сну існує й багато інших.

Виявити такі причини – означає не лише зробити перший крок до легкого та комфортного пробудження. Ранкова сухість очей може бути як лише симптомом недостатнього зволоження очей, так і проявом певних захворювань. Якщо у вас з’явилися скарги на зір, якщо часто вранці турбує сухість очей, обов’язково звертайтеся до лікаря – своєчасна діагностика є запорукою успішного лікування.

 

Причини сухості очей після сну

  1. Кондиціонери, обігрівачі, стельові та потолочні вентилятори. Ці пристрої можуть викликати сухість очей з ранку, особливо якщо вони розташовані в спальній кімнаті. Погіршують цей дискомфорт чинники довкілля – спека, мороз, вітер, низька вологість, забруднення повітря димом, пилом, автомобільними вихлопами тощо.
  2. Робота за екраном комп’ютера перед сном. Якщо безпосередньо перед сном довго і уважно дивитися на екран комп’ютера, телефона, планшета, то моргання стає рідшім, і страждають слізна плівка та вся поверхня ока. І, якщо за ніч не відбувається повноцінного відновлення цих структур, можна прокинутися із сухими очима.
  3. Зорова напруга протягом дня. Тривале читання, рукоділля, перебування на яскравому сонці, робота за комп’ютером, керування автомобілем, як і тривале знаходження в приміщеннях зі штучним освітленням, створюють навантаження на дрібні м’язи, які керують формою кришталика, супроводжуються рідким морганням, що спричиняє появу сухості очей.
  4. Куріння перед сном. Сигаретний дим сам по собі сушить очну поверхню; крім того, нікотин негативно впливає на судини кон’юнктиви. Оскільки в період сну має відбуватися повноцінне відновлення всіх структур ока, а через куріння перед сном і вночі це відновлення повністю не відбувається, зранку з’являється сухість.
  5. Недостатнє вживання води. Іноді сухість очей може бути результатом зневоднення. Випиваючи достатньо рідини протягом дня, можна підтримувати вологість очної поверхні як вдень, так і вночі.
  6. Приймання певних препаратів. Судинозвужувальні краплі проти закладеності носа, антидепресанти, протиалергічні, антиаритмічні, протизаплідні, а також офтальмологічні краплі з консервантами, можуть мати побічну дію на вироблення сльози й викликати почуття дискомфорту очної поверхні.
  7. Алергія. При сезонній алергії ранкове пробудження із сухими очима закономірне через запалення кон’юнктиви та можливу побічну дію протиалергічних ліків. Неприємні симптоми, як правило, зменшуються, коли сезон алергії минає.
  8. Синдром Сухого Ока (ССО). Існує кілька варіантів синдрому сухого ока. Перші два наведені варіанти відносять до дисфункції мейбомієвих залоз.

    • Варіант 1. Є результатом гормональних змін і може виникати при клімаксі, періодах вагітності у жінок, а також і в підлітковому віці незалежно від статі. При цьому змінюється склад слізної рідини (недостатній вміст ліпідів, які уповільнюють випаровування), та обсяг її вироблення.
    • Варіант 2. Виникає через запалення коренів вій, що також викликає порушення ліпідного шару слізної плівки. Цей тип ССО може спостерігатися як у молодих людей із проблемами шкіри повік, так і у старшому віці через зменшення вмісту вологи в тканинах організму та ущільнення секрету залоз.
    • Варіант 3. Синдром Шегрена при ревматологічних захворюваннях – ревматоїдному артриті, склеродермії, системному червоному вовчаку. При цьому синдромі імунна система організму випадково руйнує власні тканини слізних та слинних залоз.


 

Що таке Синдром Сухого Ока (ССО)

Хвороба/Синдром сухого ока (ХСО/ССО) є станом, при якому поверхня ока втрачає вологість і стає недостатньо гладкою. Це відбувається через зменшення кількості сліз, їх швидкого випаровування, а також через погіршення якості слізної плівки.

ССО – це загальне позначення цілого комплексу змін запального характеру на поверхні ока, що можуть відбуватись через безліч причин. Дані зміни послаблюють захисний бар’єр, яким є слізна плівка, і очі стають чутливими й вразливими до світла, зміни температури навколишнього середовища, до зорових навантажень, дії вірусів і бактерій.

Симптоми сухого ока (ССО)

Всі симптоми ССО пояснюються порушеннями слізної плівки та подразненням рогівки та дрібних гілочок рогівкового нерва, які пронизують поверхню ока, та супутніми запальними реакціями:

  • печіння, свербіж, біль подразнення
  • неконтрольована сльозотеча
  • відчуття втоми повік
  • почервоніння та сухість очей
  • відчуття стороннього тіла, піску під віками
  • світлобоязнь
  • нечіткість зору, двоїння
  • дискомфорт при носінні контактних лінз

Коли слід звернутися до офтальмолога?

Якщо ви часто відчуваєте хоча б один із перерахованих вище симптомів, краще звернутися до офтальмолога. Лікар може встановити діагноз та рекомендувати відповідне лікування.

 

Як впоратися з ранковою сухістю очей після сну

  1. Відмовтеся від куріння, якщо ви палите.
  2. Регулярно проходьте огляди в офтальмолога, з появою скарг на зір звертайтеся до лікаря.
  3. Подбайте про повноцінний сон, спіть щодня щонайменше 6 годин.
  4. Оберігайте свої очі від пилу, диму, повітряних потоків, спрямованих на обличчя, підтримуйте достатню вологість, провітрюйте приміщення перед сном.
  5. Дбайте про свої очі, правильно проводіть гігієну повік; 3-х етапна гігієна повік покращує функцію мейбомієвих залоз та якість слізної плівки
  6. Носіть протисонцеві окуляри в сонячну погоду.
  7. По можливості обмежуйте тривалість роботи за комп’ютерним екраном 4 годинами на добу, робіть регулярно перерви (кожні 20 хвилин переводьте погляд на далекі предмети мінімум на 20 секунд), не забувайте моргати, не використовуйте екрани мінімум за 2 години до сну, робіть гімнастику для очей.
  8. Регулярно бувайте на свіжому повітрі.
  9. Пийте достатню кількість рідини (близько 2 літрів на день).
  10. Не носіть лінзи довше, ніж потрібно.
  11. Зволожуйте очі сльозамінником на основі гіалуронової кислоти(2); Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією. Пам’ятайте, що самолікування може бути небезпечним для здоров’я!

 

Теалоз® Дуо при сухості очей після сну

Зволожувальні краплі для очей Теалоз® Дуо м’яко й ефективно знімають сухість і подразнення, що виникають після сну.

Основними дієвими речовинами офтальмологічного розчину Теалоз® Дуо від французької компанії Théa, лідера в Європі з виробництва очних крапель без консервантів, є комбінація гіалуронової кислоти (гіалуроната натрію) та трегалози.

Гіалуронова кислота – природний компонент, властивий людині, міститься у багатьох органах, у тому числі у склоподібному тілі ока; трегалоза – речовина з унікальними якостями захисту від сухості, міститься в тканинах живих організмів посушливих регіонів планети.

Засіб зволожує, змащує поверхню ока, а також утримує вологу. 

Комбінація гіалуроната натрію та трегалози стабілізує слізну плівку, захищає рогівку та забезпечує миттєвий комфорт. Перед застосуванням слід уважно ознайомитися з інструкцією. При появі скарг на зір обов’язково звертайтеся до лікаря – самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!

 

Висновки

  1. Сухість очей вранці може бути пов’язана з дисфункцією мейбомієвих залоз, мікрокліматом, дією на поверхню очей пилу та диму, активним використанням систем опалення та кондиціювання повітря, з тривалим зоровим навантаженням, з будь-якою кропіткою роботою.
  2. Ранкова сухість очей, як прояв ССО, може бути через запальні зміни шкіри повік (блефаритів), віковому зменшенні вологи в тканинах, при тривалому прийманні певних лікарських засобів, які мають таку побічну дію, при порушенні функції мейбомієвих залоз, що виробляють ліпіди слізної плівки.
  3. Сухість очей після сну, що часто турбує, може свідчити про необхідність поглибленого обстеження для виключення певних захворювань, при яких страждають слізні та слинні залози.
  4. Щоб зменшити прояви ранкової сухості очей, необхідно дотримуватись простих правил дбайливого ставлення до очей – уникати тривалих зорових навантажень, контролювати частоту моргання, проводити гігієну повік, створити сприятливий мікроклімат у приміщенні, пити достатню кількість води.
  5. Швидко усунути дискомфорт на поверхні ока можна застосуванням сльозозамінника без консервантів на основі гіалуронової кислоти. Дотримуйтесь інструкцій щодо способу застосування. З появою скарг на зір обов’язково звертайтеся до лікаря!

 

Редакційна політика

Редакційна політика сайту Теалоз® Дуо

Поделиться ссылкой:

Питання-відповідь

Якщо не вживати правильних дій, цей симптом може серйозно впливати на якість життя. При порушенні вироблення сліз, погіршенні їх якості, швидкому випаровуванні виникають розриви у слізній плівці. Як результат, поверхня очей стає чутливою, і розвиваються подразнення, печіння, нечіткість зору, втома, що серйозно впливає на якість життя. Сухість очної поверхні може також призвести до мікроушкоджень рогівки та кон'юнктиви на більш пізніх стадіях; такі зміни можуть вимагати тривалого застосування спеціальних рецептурних ліків та, можливо, хірургічних методів. Бережіть здоров'я очей, при появі скарг обов'язково звертайтеся до лікаря – самолікування може бути небезпечним для здоров'я!

Сльозамінники (зволожувальні краплі) для очей без консервантів при необхідності можуть використовуватись щодня. Кратність закапування залежить від конкретних причин: у приміщенні з опалюванням та кондиціонуванням, на яскравому сонці, у вітряну погоду, при тривалому зоровому навантаженні така необхідність може досягати 4-6 разів на день. Перед застосуванням необхідно уважно вивчити інструкцію: склад, рекомендації щодо застосування, протипоказання та можливі побічні ефекти.

Оцініть користь статті:

5/5 - (1 vote)

Діліться в соц. мережах:

Де купити ТЕАЛОЗ® ДУО

Офіційний сайт ТЕАЛОЗ® ДУО. Реклама засобу медичного призначення ТЕАЛОЗ® ДУО. Зберігати у недоступному для дітей місці. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією (PDF). Показання: ТЕАЛОЗ® ДУО показаний для захисту, зволоження та змащення поверхні очей з метою послаблення симптомів синдрому сухого ока середнього та тяжкого ступеня, а також для покращення стану поверхні очей. Тільки для місцевого застосування в очі. Протипоказання: не застосовувати внутрішньо, не призначений для ін’єкцій. Не застосовувати ТЕАЛОЗ® ДУО при алергії на будь-який в його компонентів.

Виробник: Laboratoires Théa; 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, France. Tel. + 33 4 73 98 14 36 / Лаборатуар Теа; 12, вул. Блеріо, 63017 Клермон-Ферран Седекс 2, Франція. Тел. + 33 4 73 98 14 36 на заводі Farmila-Thea Farmaceutici S.P.A .; via Enrico Fermi, 50, 20019 Settimo Milanese (MI), Italy. Tel. +39 02 33 550 1 / Фарміла-Теа Фармацеутіці С.П.А; вул. Енріко Фермі, 50, 20019 Сеттімо Міланезе (МІ), Італія. Тел. +39 02 33 550.

Всі права захищені та належать ТОВ «ТЕА ФАРМА». ЄДРПОУ 45117423; 04070, м Київ, Подільський р-н, вул. Волоська, 51 / 27Б, 3 поверх, офіс 1. Тел. +38 (044) 467 5770. Вебсайт ТОВ «ТЕА ФАРМА»: https://thea.ua/

Інформація на сайті надана з метою ознайомлення (носить інформаційно-довідковий характер) та не є підставою для самостійного встановлення діагнозу й самостійного призначення лікування. Своєчасно звертайтесь до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.